Tarih : 13.01.2017 - 08:56 Yorum : 0

Kaçakları tespit ediyor! 1.2 milyar yatırım...

Türkiye’nin elektrik kaçaklarını tespit eden ilk cihazı olan Çekirge’yi üreten Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ (UEDAŞ), hizmet bölgelerinde yaklaşık 1.2 milyar TL’lik yatırım hedefliyor.

Kaçakları tespit ediyor! 1.2 milyar yatırım...

Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (UEDAŞ) hizmet bölgelerinde yaklaşık 1.2 milyar TL’lik yatırım hedefleri olduğunu açıkladı. UEDAŞ’ın 2016 yılında yüzde 4.8 civarında büyüdüğünü söyleyen UEDAŞ Genel Müdürü Mesut Efe, 2016 yılında hizmet bölgelerinde yaklaşık 255 milyon liralık yatırım yaptıklarını ifade etti. Efe, 2017 yılında ise 241 milyon TL yatırım yapmayı planladıklarını anlattı.


Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova illerinde 35.501 kilometre alanda toplamda 2.9 milyon müşteriye hizmet veren Güney Marmara’nın elektrik dağıtım şirketi UEDAŞ Genel Müdürü Mesut Efe, düzenlediği basın toplantısında bazı basın mensuplarıyla buluştu. Toplantıda UEDAŞ’ın gelecek dönem yatırım hedefl erinden bahseden Efe, şebeke yatırımlarının yanında, arızaların azaltılmasına dönük çalışmalarının da olacağını aktardı. Çalışmalarını daha hızlı hayata geçirmek için teknoloji ve Ar-Ge yatırımları da yapacaklarını ifade eden Efe, “Yazılımla noktasal bazda tüm arızaları tespit edebilecek konuma geldik. TEİAŞ’ın 41 trafo merkezinden enerji alıyoruz. 2010- 2015 sonuna geldiğimizde yüzde 73 arızayı ortadan kaldırma durumumuz söz konusu. Yapacağımız yatırımlar, bakım onarım çalışmalarımız ile bu yüzde 27’lik kısmı da hızlı bir şekilde aşağı çekebileceğiz” diye konuştu.

AR-GE BÜTÇESİNİ 2'YE KATLADI

Ar-Ge ve inovasyona önem verdiklerini belirten Efe, 2016-2020 yıllarını kapsayan 3. uygulama döneminde, bir önceki dönem 6 milyon lira olarak belirlenen Ar-Ge bütçesini 12 milyon liraya arttırarak iki katına çıkardıklarını kaydetti. Ar-Ge çalışmalarını daha da yoğun bir şekilde sürdürmeyi planladıklarını ifade eden Efe, “Projeler arasında özellikle TÜBİTAK Trafo İzleme projesi, Denizaltı Robotu Tasarım projesi, Hibrit Haberleşme ile Sayaç Okuma projesi ve Orta Gerilim Regülasyon projesi ile ELDER koordinesinde yürütülen Türkiye Akıllı Şebekeler 2023 Vizyon Belirleme projesi yer alıyor” dedi.

Türkiye’nin elektrik kaçaklarını tespit eden ilk cihazı olan Çekirge’nin UEDAŞ tarafından üretildiğini hatırlatan Efe, “Projenin amacı kaçak elektrik kullanımını tespit ederek kaçak kullanım oranını düşürmek. Üretilen cihaz kaçak elektrik kullanımı ile mücadelede Türkiye’de üretilen ilk cihaz olma özelliğini taşıyor” ifadelerini kullandı. Çekirge projesi sayesinde sayaç firmalarına da katkıda bulunduklarını belirten Efe, sayaçların geliştirilmesini sağladıklarını söyledi.

UEDAŞ’ın mega yatırımlarından biri olarak adlandırdıkları SCADA projesinden de bahseden Efe, “SCADA DMS’nın hayata geçmesi ile UEDAŞ merkez ofisinde bulunan büyük bir ekrandan şebekede oluşan elektrik kesintileri anında görülebiliyor. Hizmet bölgelerimizi kapsayan proje ile SCADA Merkezimizde arıza durumunda bilgisayar üzerinde manevra yaparak alternatif hattan enerji verilebiliyor. Eğer alternatif hat yoksa ve kesinti uzun sürecekse kesintiden etkilenen abonelere kısa süre içinde SMS ile detaylı bilgi verme imkanına sahip oluyoruz. Projenin tamamlanmasıyla birlikte müşterilerimize kesintisiz ve daha kaliteli enerji arzı sunacağız” diye konuştu.

Elektrik kesintilerine karşı acil müdahale timi geliyor Elektrik kesintilerine karşı acil müdahale timi geliyor Hükümet, vatandaşlara kesintisiz ve kaliteli elektrik enerjisi verilmesi için acil müdahale timleri kuruyor. Hedef, 12 müdahale ekibi ile 300 önleyici bakım çalışması yapılması...

Elektrik kesintileri sonrası BEDAŞ'tan çok kritik karar | BEDAŞ açıklaması Elektrik kesintileri sonrası BEDAŞ'tan kritik karar BEDAŞ, 30, 31 Aralık ve 1 Ocak’ta yapacağı planlı yatırım, bakım ve onarım çalışmalarını erteleme kararı aldı.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber