Tgrt Haber
01 Mart 2024 11:46 - Güncelleme : 01 Mart 2024 11:46

Li Auto Mega, elektrikli araçlarda menzil kaygısını yok etmeye geliyor

Çin merkezli Li Auto'nun Mega EV modeli, 10 dakika 36 saniyede yüzde 10'dan yüzde 80'e şarj olabilen CATL pil teknolojisi ile, 10 dakikalık şarj sonrasında 68 kilometreden 568 kilometreye çıkabilen etkileyici bir menzil sunuyor.

Editör: Ömer Faruk Doğan / Kaynak: carsnewschina
Li Auto Mega, elektrikli araçlarda menzil kaygısını yok etmeye geliyor
elektrikli otomobil menzil,li auto mega,elektrikli araba şarj hızı

Elektrikli otomobillerin içten yanmalı motorlu arabalara kıyasla en büyük handikaplarının başında "menzil kapasiteleri" geliyor. Günümüzde Tesla gibi üreticilerin piyasaya sürdüğü modeller, 0-100 hızlanması gibi bazı konularda üstünlük sağlayabilse de düşük menzil sorununu hala aşabilmiş değiller.

Çin merkezli elektrikli otomobil (EV) üreticileri geliştirip son kullanıcıya sunduğu teknolojileriyle bu sorunu da tarihe karıştıracak gibi görünüyor. Bunun en büyük kanıtı olarak ise, premium otomobil markası Li Auto'nun 3 sıra koltuğa sahip olan minivan modeli "Mega EV" gösteriliyor.

KAHVE MOLASINDAN DAHA KISA SÜREDE ŞARJ

Hızlı şarj istasyonunda yapılan bir demoda Mega'nın pili, yalnızca 10 dakika 36 saniyede neredeyse boş (yüzde 10'un biraz altında) durumdan yüzde 80 şarjlı duruma geçmeyi başardı.

Li Auto Mega, elektrikli araçlarda menzil kaygısını yok etmeye geliyor - 1. Resim

Kia EV6 gibi ABD'de satılan en hızlı şarj süresine sahip olduğu bilinen elektrikli araçlar, eğer şanslıysanız yaklaşık 18 dakika içinde yüzde 10'dan yüzde 80'e şarj olabiliyor. Çoğu kişi araçlarını gece boyunca evde şarj etse de, hızlı şarj özelliği uzun yolculuk yapılan durumlar için hayati önem taşıyor.

Daha da etkileyici olan ise Mega'nın bu kadar kısa sürede ne kadar enerji elde ettiği. Aracın vadettiği menzil, yaklaşık 10 dakikalık şarjın ardından 68 kilometreden 568 kilometreye çıktığı belirtildi. Öte yandan Tesla Model 3 ve X, Supercharger'da geçirdiği 15 dakikada 280 kilometre kazanabiliyor.

MEGA, BAŞARISINI CATL'NİN PİLLERİNE BORÇLU

Li Auto Mega, bu kapasiteyi Çin'in önde gelen pil üreticilerinden biri olan CATL tarafından sağlanan pili sayesinde elde etti. Minivan, şu anda piyasadaki en iyi Tesla modellerinin bile kapasitesinin iki katından fazla olan 521 kilovatlık (kW) maksimum şarj oranını kaldırabiliyor.

Kaynak: carsnewschina
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...