2022-01-07 12:53:09

Metaverse nedir, arsa fiyatları ne kadar? Metaverse arsa nasıl ve nereden alınır?

“Metaverse nedir?” sorusu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklamaların ardından en sık sorulan sorular arasında yerini aldı. Yavaş, yapmış olduğu paylaşımda, Metaverse ekosistemi için bulut çözümleri geliştiren bir platform ile anlaşıldığını açıkladı. Yapılacak çalışmaların Ankara’nın Metaverse entegrasyonunu tamamlayacağını ifade eden Yavaş’ın paylaşımının ardından vatandaşlar, “Metaverse nedir?”, “Metaverse arsa nasıl alınır?”, “Metaverse arsa satışı ne demek?”, “2022 Metaverse arsa fiyatları ne kadar?” sorularına cevap aramaya başladı.

Metaverse nedir, arsa fiyatları ne kadar? Metaverse arsa nasıl ve nereden alınır?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sosyal medya hesabı üzerinden dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Metaverse ekosistemi için bulut çözümler geliştirmekte olan bir platform ile anlamaya varıldığından bahseden Yavaş, yapılan çalışmaların Ankara’nın Metaverse entegrasyonunu tamamlayacağının da altını çizdi. Yavaş’ın paylaşımının ardından konuyla ilgi daha detaylı bir bilgiye sahip olmak isteyen vatandaşlar, internet üzerinden yoğun bir araştırma yapmaya başladı. Peki Metaverse nedir? Metaverse arsa nasıl alınır? Metaverse satışı ne demek? 2022 Metaverse arsa fiyatları ne kadar? İşte detaylar…

METAVERSE NEDİR?

2021 yılının en çok konuşulan konularından bir olan Metaverse, 3 boyutlu bir şekilde yer alınabilecek sanal bir evren olarak tanımlanmaktadır. Özellikle sosyal medya platformlarından Facebook’un şirket ismini değiştirerek ‘Meta’ yapması üzerine gündemde uzun bir süre yerini korudu. Meta (Facebook)’nın kurucusu Mark Zuckerberg, internet kullanımını daha ileri bir boyuta taşımayı hedefleyen ve bunu gerçekleştiren bir teknoloji olan Metaverse’i ‘fizikselleştirilmiş internet’ olarak tanımladı. Meta CEO’su Mark Zuckerberg, geçtiğimi aylarda şirketin yeni bir markalaşmaya geçtiğini duyururken şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bir sonraki platform ve ortamda izlemekle kalmayıp, deneyimin içinde olduğunuz daha sürükleyici ve somutlaştırılmış internet olacak ve biz buna Metaverse diyoruz.”

METAVERSE ARSA NASIL VE NEREDEN ALINIR?

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerini kullanarak 3 boyutlu bir şekilde yer alabileceği Metaverse, iş toplantılarından eğlenceye kadar çok sayıda alanda kullanılabilecek. Son olarak arsa satışı konusuyla gündeme gelen Metaverse, Sandbox, Ovr gibi birçok metverse platformu, milyon dolarlık parsel alımlarına sahne oldu. Seul ise bu alana giriş yapan ilk şehir oldu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin de içinde bulunduğu ve tüm dünyanın bir düzlem olarak kullanmakta olduğu Metaverse evreninde, meydanlar, ibadet alanları ve kültürel binalar dahi satın alınabiliyor. Metaverse sisteminde yatırım yaparken alınacak risklere karşı öngörülü olmak oldukça önemlidir. Metaverse evreninde kripto paralar geçerli olup, bu kripto paraların tamamı sanal hisseler olarak kullanılmaktadır. Fakat, sanal ortamı hedeflemekte olan en popüler kripto para Decentraland’dır. Bu platformdan arsa alınabilmekte ve ayrıca Axie Infinity, Enjin Coin, The Sandbox gibi platformlar da kullanılabilmektedir.

Facebook ve Microsoft gibi büyük şirketler de bu alana yatırım yapan şirketler arasında yer alıyor. Yakın bir zaman için de de ürünlerini piyasaya sürmeleri bekleniyor. Bu nedenle şu süreçte küçük yatırımlar çok daha doğru bir hareket olacaktır. Sanal arsa satın almak için kripto para kullanılması gerektiği için bu kripto paraların işlem ve takas yapma gibi imkanlarının olması gerekiyor. Ayrıca yatırım yapılacak olan ürünün özelliklerinin iyi bilinmesi e oldukça önemli. Örnek verecek olursak, Decentraland platformu üzerinden bir arazi alınacaksa bunun Land isimli token ile yapılması gerektiğinin biliniyor olması lazım. Bu token alındıktan sonra Decentraland platformunda parsel alanlara sahip olunabilir. Bu da gelecekte sanal evrende sizi temsil edecek bir dijital kopyanızın oluşmasını sağlayacaktır.

İSTANBUL PARSEL PARSEL SATILIYOR!

Ovr Metaverse oyunu, mobil uygulama üzerinden çeşitli görevler yapılan bir oyun olma özelliği taşıyor ve dünya bu oyun içinde tam olarak 1.6 trilyon parsele bölünüyor. Bu parseller, harita üzerinden belirlenmekte ve açık artırma ile satın alınmaktadır. İstanbul’da ise bir Metaverse parselinin bedeli 200 Türk Lirası olarak belirlenmiş durumda. İstanbul’un Bağcılar ilçesinde bulunan bir Metaverse parseli, 135 TL olarak belirlenmişken, Ortaköy sahilinde 500 TL’ye kadar yükseliyor. Bu parseller genellikle küçük olmaları nedeniyle 50 parsel geniş bir arazinin bedeli 20 bin liraya kadar çıkabiliyor.

2022 METAVERSE ARSA FİYATLARI NE KADAR?

Metaverse üzerinden arsa satışlarına olan ilginin yoğunluğu, en değerli alanların çoktan satın alınmış ya da satışa çıkarılmış olma ihtimalini yükseltiyor. Özellikle İstanbul’da Çırağan Caddesi üzerinde parsel bulunması neredeyse imkansız durumda. İstanbul’un en işlek yerlerinden biri olan İstiklal Caddesi üzerinde bulunan tüm parseller tükenmiş durumdayken, caddenin ara sokaklarında bulunan ve satılmamış olan alanlar ise 12 OVR (400 TL) fiyattan alıcı bulabiliyor. Nişantaşı’nda bulunan boş arsalar için ise bu fiyat 8 OVR yani yaklaşık 250 TL’den satışa sunuluyor. Stadyum, cami saray ve köprü gibi sembol alanlar ise çoktan tükendi. Bu da sadece ilerde değerlenecek parsellerin kalmasına neden oldu. Türkiye genelinde ise yaklaşık 20 binin üzerinde parsel satın alınmış durumda.

METAVERSE ÜZERİNDEN ARSA SATIN ALMAK NE KADAR DOĞRU?

Son zamanların en popüler oyunlarından biri olan ve Metaverse üzerinden gerçekleştirilen arsa satın alımları, gerçek hayatta olduğu gibi sınırlı sayıda satışa sunulan alanların ileride değerlenebileceği fikrinden dolayı hızını kesmeden devam ediyor. Fakat bu durum, tüketicilerin dikkat etmesi gerektiği bazı hususları da beraberinde getiriyor. Uzmanlar, internet üzerinden gerçekleştirilen her işlemde olduğu gibi metaverse satın alımlarında da bazı noktalara dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor. Şunda çok yeni bir gelişme olarak bilinen Metaverse evrenlerinde gerçekleştirilen satın alımlar ile ilgili bir denetim ya da garanti durumu söz konusu değil. Bu nedenle özellikle bu evrenlerde sadece kripto paralarla işlem yapılıyor ve kripto paraların da bir denetiminin ya da güvenliğinin bulunmuyor olması, Metaverse evreni üzerinden arsa satın alma işlemlerinde de dikkatli olunması gerektiğinin altı çiziliyor.

Etiketler