23˚
İstanbul
23˚
açık
Nem %45
Rüzgar 4.36 /s
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/19˚
Cumartesi
26˚/18˚
Pazar
26˚/18˚
25 Mayıs 2022 Çarşamba
2021-10-07 16:05:03

NASA Dünya'nın yakınındaki asteroitle uzay aracını çarpıştıracak

NASA, asteroit tehdidine karşı önlem almak için harekete geçti. Çifte Asteroit Yön Değiştirme Testi (DART) adı verilen deney kapsamında Dünya yörüngesindeki asteroitle uzay aracı çarpıştırılacak.

NASA Dünya'nın yakınındaki asteroitle uzay aracını çarpıştıracak
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) asteroit çarpması ihtimaline karşılık harekete geçti. NASA, Dünya'ya yönelik olası bir asteroit tehdidinin sonuçlarını ele alacak. Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX'in Falcon 9 roketiyle 23 Kasım'da California'da bulunan Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü'nden fırlatılacak uzay aracıyla ilk defa yeryüzüne düşme ihtimali olan gök cisimlerine karşı bir savunma sistemi test edilecek. 

DART projesinin söz konusu asteroidin 2003'de dünyaya 6 milyon kilometre mesafeden geçmesi üzerine başlatıldığını belirten NASA, Didymoon isimli asteroitle gerçekleşecek çarpışmada 160 metre çapındaki gök cisminin yörüngesini değiştirmeyi hedefleyecek.

NASA'nın DART program bilimcisi Tom Statler, yaptığı açıklamada, konuya ilişkin şu açıklamaları yaptı:

"Gökbilimciler, asteroidin yörüngesinin ne kadar değiştiğini belirlemek için çarpışmadan önce ve sonra dünya tabanlı teleskoplardan gelen gözlemleri karşılaştırabilecekler. Bu bize asteroidin saptırma çabamıza nasıl tepki verdiğini anlatacak anahtar bir ölçüm olacak." dedi.

Gezegen savunmasında bir ilkin yaşanacağı planlı çarpışmanın Eylül 2022'de gerçekleşmesi bekleniyor. Dünyaya 7 milyon milden daha yakın yörüngede hareket eden cisimler, tehlikeli olarak görülüyor.

 

 

 

Etiketler