2021-09-08 09:34:07

NASA duyurdu: Mars'tan ilk kaya örneği alındı

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Mars'tan ilk örneğin alındığını açıkladı. NASA, Mars'a yolladığı Persevarence keşif aracının kaya örneğini aldığı anları paylaştı.

NASA duyurdu: Mars'tan ilk kaya örneği alındı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

1 Eylül'de NASA, keşif aracı Persevarence'dan gelen verilerde Mars'tan ilk kaya örneğine rastlandı. Alınan örneklerin aracın dünyaya dönmesinden sonra bilim insanlarına kızıl gezegende milyarlarca yıl önce hayat olup olmadığını araştırmalarına yardımcı olması bekleniyor.

NASA'nın California'daki Jet İtki Laboratuvarı'nda inşa edilen ve plütonyum yakıtıyla çalışan Perseverance keşif aracı, 30 Temmuz 2020’de fırlatıldıktan yaklaşık 7 ay sonra 18 Şubat’ta Mars’a inmişti.

Mars'a gönderilen araçlar içinde en gelişmiş teknolojik özelliklere sahip Perseverance’ın Kızıl Gezegen'deki yeni misyonunun gerçekleşmesi için altyapı çalışmalarına 2,4 milyar dolar, aracın yüzeye inmesini ve çalıştırılmasını mümkün kılan sistem için de 300 milyon dolar harcanmıştı.

Geçen ay Perseverance’ın Mars’tan ilk örnek alma denemesi başarısız olmuş, bunun üzerine NASA yeni bir protokol geliştirmişti.

Etiketler