Tarih : 18.06.2021 - 19:00 Yorum : 0

NASA'dan korkutan açıklama: Dünya beklenenden daha hızlı ısınıyor

NASA ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA), Dünya’nın Güneş’ten gelen enerjiyi tutma miktarının artarak 2005-2019 yılları arasında ikiye katlandığını belirtti. NASA ve NOAA bu değişimi “benzeri görülmemiş şekilde” ifade etti.

NASA'dan korkutan açıklama: Dünya beklenenden daha hızlı ısınıyor

NASA ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA)'nin hazırladığı ortak raporda, uydu verileri kullanılarak Dünya’nın Güneş'ten gelen enerjinin ne kadarını ısı formunda tuttuğu ve ne kadarını uzaya geri saldığı ölçülüp arasındaki fark ortaya konuldu.

NEREDEYSE İKİ KATINA ÇIKTI

2005 ile 2019 arasında, "enerji dengesizliği" olarak bilinen ısı tutumunun neredeyse iki katına çıktığı vurgulanan raporda, bu durumun okyanus, hava ve karaların hızlıca ısınmasına neden olduğuna dikkat çekildi.

ENERJİ DENGESİZLİĞİ YÜKSELİYOR

Raporda, Dünya’nın Güneş'ten metrekare başına yaklaşık 240 vat enerji aldığı, 2005 ölçümlerinde bunun yaklaşık 239,5'ini uzaya geri yaydığı görülürken, metrekare başına yarım vatlık "enerji dengesizliği"nin 2019’da yaklaşık 1 vata çıktığının tespit edildiği kaydedildi.

İNSAN UNSURU BURADA DA VAR

Söz konusu enerji dengesizliğine, atmosferde artan metan ve karbondioksit gibi sera gazlarının yanı sıra bulut örtüsü ile denizlerdeki buz tabakasının azalmasının ve güneş ısısını tutan su buharlaşmasındaki artışın neden olduğuna işaret edildi.

DÜNYA BEKLENENDEN DAHA HIZLI ISINIYOR

Raporun baş yazarı NASA bilim adamı Norman Loeb, "Artışın büyüklüğü eşi benzeri görülmemiş bir şey. Dünya beklenenden daha hızlı ısınıyor." değerlendirmesinde bulundu.
Dünya’da absorbe edilen ısının "aklın alamayacağı kadar büyük olduğuna" işaret edilen raporun ortak yazarı, NOAA’dan Gregory Johnson da söz konusu enerji artışının, her saniyede Hiroşima'ya atılan 4 atom bombasına veya dünyadaki her insanın aynı anda 20 elektrikli çaydanlık kullanmasına eşdeğer olduğunu ifade etti.

Mars'ta tuhaf bir kaya bulundu Mars'ta tuhaf bir kaya bulundu NASA’nın Perseverance uzay aracı, Mars’ta tuhaf bir kaya buldu. Kayanın denizaygırına benzerliği şaşırttı.

NASA'nın teleskobu bozuldu: Uzay'dan haber yok Uzay'dan haber kesildi Uzay'dan haber kesildi. NASA, teknik bir sorun nedeniyle Hubble Uzay Teleskobu’nun tüm astronomik görüntülemelerinin 3 gündür durdurulduğunu duyurdu.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber