Tgrt Haber
12 Mart 2022 14:50 - Güncelleme : 13 Mart 2022 00:14

Son dakika! Selçuk Bayraktar’dan heyecanlandıran paylaşım: Bayraktar Kızılelma yola çıktı

Son dakika haberi: Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar sosyal medya hesabından yaptığı “MİUS” paylaşımı ile heyecanlandırdı. MİUS-İnsansız Savaş Uçağı’na ait son görüntüyü duyuran Bayraktar, “Bayraktar KIZILELMA Yolda geliyor, takipte kalın” ifadelerine yer verdi. BAYKAR, Bayraktar KIZILELMA’nın ilk uçuş testini 2023 yılında gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Son dakika! Selçuk Bayraktar’dan heyecanlandıran paylaşım: Bayraktar Kızılelma yola çıktı

Türkiye’nin yerli ve milli imkanlar ile geliştirdiği savunma sanayisine yenisi ekleniyor. Savaşın kazanını belirleyen SİHA’lar dünya basınının manşetini süslerken geçtiğimiz günlerde Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) 40 bin 170 feet yüksekliğe çıkarak rekor kırdı.

REKOR SONRASI AÇIKLAMA YAPTI

Selçuk Bayraktar rekor sonrası yaptığı açıklamada, “AKINCI 40. 100 ft'te! AKINCI B kendisine ait olan irtifa rekorunu az önce kırdı. Milli ve özgün tasarım bir hava aracıyla çıkılmış en yüksek irtifaya çıktı. Vatanımıza, milletimize hayırlı ve uğurlu olsun." notunu düştü.

2018 YILINDA ATTIĞI TWEETİ ALINTILADI

Türkiye’nin göğsünü kabartan bu rekor sonrası Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar’dan yeni bir paylaşım geldi. 12 Haziran 2018’de yaptığı paylaşımı alıntılayan Selçuk Bayraktar üretim hattına giren MİUS-İnsansız Savaş Uçağı’nı duyurdu.

Son dakika! Selçuk Bayraktar’dan heyecanlandıran paylaşım: Bayraktar Kızılelma yola çıktı

"BAYRAKTAR KIZILELMA"

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Selçuk Bayraktar, MİUS-İnsansız Savaş Uçağı’nın son görüntülerini paylaştı. Üretim hattına 3 buçuk yıl sonra daha büyük ve daha çevik bir balık girdiğini söyleyen Bayraktar, “Bayraktar KIZILELMA Yolda geliyor, takipte kalın” ifadelerini kullandı. Selçuk Bayraktar’ın paylaşımı kısa sürede büyük beğeni topladı.

İşte o paylaşım;

https://twitter.com/selcuk/status/1502606947295674369?s=21

F-35 PROGRAMINDAN ÇIKARILMASINA İLİŞKİN YERLİ PROJEYE DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasına yönelik açıklama yapan Selçuk Bayraktar, dezavantaj olarak görülen bu durumun  milli savunma sanayisi için hayırlı olabileceğini söylemişti. Milli İnsansız Savaş Uçağı'nın ilk prototipinin 2023'de gökyüzünde olacağını kaydeden Bayraktar'ın sözleri tekrar gündeme oturdu.

ENTEGRASYON HATTINA GİRDİ

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen insansız savaş uçağı Bayraktar KIZILELMA’nın ilk prototipinin üretim geliştirme modeli entegrasyon hattına girdi. Bayraktar KIZILELMA, gerçekleştireceği agresif manevralar ve gelişmiş yapay zeka ile gelecekte güvenlik güçlerimizin muharebe sahasındaki en güçlü unsurları arasında yer alacak.

'KIZILELMA BİZİ GELECEĞE TAŞIYACAK'

Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Baykar’ın yürüttüğü Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS) projesine Bayraktar KIZILELMA adının verildiğini duyurdu. Bayraktar, insansız savaş uçağına KIZILELMA isminin verilme nedenini şöyle açıkladı:

“KIZILELMA siz ulaştıkça daha ileri giden, hep peşinden koşulan bir hedef aslında. Bizi hep daha ileriye ve geleceğe taşıyacak. Bayraktar KIZILELMA ile asırlardır hür yaşayan milletimizin Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla yüksek teknoloji geliştirerek semalarda ve uzayda hak ettiği yeri almasını istiyoruz. Bugün ihtiyacımız olan fetihlerin kalplerin fethi olduğunu biliyor; merhametten, hürriyetten ve adaletten söz ediyoruz. Bu değerlerle insanlığı buluşturmak için yüksek teknoloji geliştirmek olmazsa olmaz bir kaide. Bu nedenle Milli Teknoloji Hamlesi de kritik bir önemi haiz. KIZILELMA’nın milletimize ve insanlığa hizmet edeceğini düşündüğümüz için kadim medeniyetimizin geçmişinden gelen bu isimde karar kıldık. Dünya 5. nesil avcı uçaklarıyla insanlı son muharip uçakları izliyor. Artık insanlı savaş uçakları geliştirilmeyecek. Bundan böyle muharebe sahasının en güçlü unsurları insansız sistemler olacak. Biz de geleceğin yarışlarında ülkemizi var edebilmek için çalışıyoruz.”

İLK KEZ 20 TEMMUZ'DA DUYURULMUŞTU

Bayraktar KIZILELMA’nın kavramsal tasarım çalışmaları kamuoyuyla ilk kez 20 Temmuz 2021 tarihinde Kurban Bayramı’nın ilk gününde “Bayram Hediyesi” olarak paylaşılmıştı. Kısa pistli gemilere iniş-kalkış kabiliyeti de yine ilk kez bu tarihte ilan edilmişti. Aradan geçen 8 ayın ardından Bayraktar KIZILELMA, Özdemir Bayraktar Milli İHA Ar-Ge ve Üretim Kampüsü’nde yer alan tesislerde entegrasyon hattına dahil oldu.

KISA PİTLİ GEMİLERE İNİŞ-KALKIŞ KABİLİYETİ

Türkiye’nin inşa ettiği ve hâlihazırda seyir testlerini gerçekleştirdiği TCG ANADOLU gemisi gibi kısa pistli gemilere iniş ve kalkış kabiliyetine sahip olacak olan Bayraktar KIZILELMA bu sayede denizaşırı görevlerde önemli rol üstlenecek. Bu kabiliyetiyle Mavi Vatan’ın korunmasında da aktif görev alacak.

AGRASİF MANEVRALAR

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ve dünyada büyük yankı uyandıran insansız hava araçlarından farklı olarak agresif manevralarla insanlı savaş uçakları gibi hava-hava muharebesi gerçekleştirebilecek olan Bayraktar KIZILELMA bu özelliğiyle harp sahasında dengeleri değiştirecek. Bayraktar TB2 ve Bayraktar AKINCI’dan elde edilen tecrübelerle tamamen Türk mühendis ve teknisyenleri tarafından geliştirme çalışmaları devam eden hava aracı yerli hava-hava mühimmatları ile hava hedeflerine karşı etkinlik sağlayacak.

DÜŞÜK RADAR GÖRÜNÜRLÜĞÜ

İnsanlı savaş uçaklarının tasarım süreçlerinde en kritik hususlardan biri olarak değerlendirilen düşük radar kesitine sahip olma özelliği Bayraktar KIZILELMA’nın tasarımında da öncelikli olarak dikkate alındı. Düşük radar izi sayesinde en zorlu görevleri başarıyla gerçekleştirecek olan Bayraktar KIZILELMA’nın 6 ton kalkış ağırlığına sahip olması hedefleniyor. Türk mühendisleri tarafından milli olarak geliştirilen tüm mühimmatları kullanacak olan hava aracı planlanan 1500 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesiyle büyük bir güç çarpanı olacak. 500 nm görev yarıçapı ile 5 saat havada kalması hedeflenen Bayraktar KIZILELMA, entegre edilecek AESA radar ile yüksek durumsal farkındalığa da sahip olacak.

İLK UÇUŞ 2023'TE

Bayraktar AKINCI’yı geliştirerek Türkiye’yi taarruzi sınıfta insansız hava aracı geliştirebilen sayılı ülkeler arasına sokmayı başaran BAYKAR, Bayraktar KIZILELMA’nın ilk uçuş testini 2023 yılında gerçekleştirmeyi hedefliyor. Bayraktar AKINCI TİHA’da 2018’de entegrasyon hattına girmiş ve bir yıl sonra 6 Aralık 2019’da ilk uçuşunu başarıyla tamamladı. AKINCI ilk uçuşundan yaklaşık 1.5 yıl sonra 29 Ağustos 2021’de envantere girerek operasyonel göreve başladı. Selçuk Bayraktar’ın liderliğindeki Baykar ekibi tarafından Bayraktar KIZILELMA için de benzer bir proje süreci yürütülmesi hedefleniyor.

KIZILELMA NEDİR?

Kızıl Elma, Türk mitolojisinde Türkler ve de özellikle Oğuz Türkleri için üzerinde düşünüldükçe uzaklaşan ancak uzaklaştığı oranda cazibesi artan ülküler veya düşleri simgeleyen bir ifade. Kızıl elma birlik ve dirlik.

KIZIL ELMA ÜLKÜSÜ NE ANLAMA GELİYOR

Türk milliyetçiliğinin önemli sembollerinden birisi olan Kızıl Elma, Türk devletleri için bir hedefi ve amacı simgeler. Ulaşılması gereken bir yeri, fethedilmesi gereken bir beldeyi ifade ettiği gibi kimi zaman bir devlet kurma idealini, kimi zaman cihan hakimiyeti kimi zaman da Türk birliği idealini ifade etmekte.

KIZIL ELMANI'NIN ANLAMI NEDİR?

Türk Dil Kurumu'nda iki anlamıyla yer alıyor. Kızıl Elma Tarih Osmanlılar tarafından Roma ve Viyana şehirleri için kullanılan sembolik ad olarak tanımlanmış. Kızıl Elma'nın diğer bir anlamı ise, yeryüzündeki bütün Türkleri birleştirip büyük bir imparatorluk kurmayı amaç olarak alan ülkü. Turan kelimesinin eş anlamlısı olarak yer alıyor.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...