Tgrt Haber
29 Kasım 2023 16:00 - Güncelleme : 29 Kasım 2023 16:00

Telefon şarj olmuyor mu? Hiç akla bile gelmeyecek bir çözüm yolu var

'iPhone ya da Android telefon şarj olmuyor' sorunuyla cebelleşiyorsanız ve bir türlü çözüm bulamadıysanız, endişelenmenize gerek yok. Aklınızın ucundan bile geçmemiş olabilecek bu yöntemle telefonunuzu eski haline getirebilirsiniz.

Telefon şarj olmuyor mu? Hiç akla bile gelmeyecek bir çözüm yolu var
Akıllı Telefon, Şarj, Pil

iPhone veya Android telefonunuzu şarj cihazına taktığınızda hiçbir tepki vermiyorsa yani 'telefon şarj olmuyor' sorunuyla karşı karşıya kaldıysanız, problemi oluşma sebebine bağlı olarak ev koşullarında düzeltebilirsiniz ya da teknik servisin yolunu tutmanız gerekebilir.

Bununla birlikte akıllı telefonunuzun pilinin dolmamasının, hasarlı güç kablolarından bozuk şarj adaptörlerine varana kadar pek çok sebebi olabilir. Bunlar arasında en yaygın olan sorunlardan bir tanesi de, şarj soketinde biriken toz ve kirler nedeniyle güç kablosunun cihazınızla temas kuramamasıdır.

TELEFON ŞARJ SOKETİ NEDEN KİRLENİR?

Telefonların şarj portları, koruyucu bir kapak olmadığından her türlü dış etkenler temas halindedir ve bu sebeple, zaman içinde tıkanması çok normaldir.

Özellikle cebimize koyduğumuz telefonlar, toz, kir ve ceplerimizde biriken diğer kalıntılara ister istemez maruz kaldıkları için savunmasızdırlar. Bu durum, şarj kablosunun port içine tam olarak girememesine ve dolayısıyla da telefonun düzgün bir şekilde şarj olmamasına neden olabilir.

Telefon şarj olmuyor mu? Hiç akla bile gelmeyecek bir çözüm yolu var

Telefonunuzun şarj portu tıkandığında ortaya çıkan belirtiler arasında şunlar bulunabilir:

  • Şarj kablosunun güvenli bir şekilde bağlanamaması
  • Şarj başlamadan önce kabloyu sallamanız gereken durumlar
  • Şarj cihazının bağlantısının giderek daha az stabil hale gelmesi

Eğer telefonunuzu altı aydan daha uzun bir süre kullanıyorsanız ve yukarıdaki belirtileri fark ediyorsanız, muhtemelen şarj portunuzdaki birikmiş kirler sorunun kaynağı olabilir.

'TELEFON ŞARJ OLMUYOR' ÇÖZÜMÜ: ŞARJ PORTU NASIL TEMİZLENİR?

Cep telefonu şarj olmama sorununu çözmek için ihtiyacınız olan malzemeler oldukça basit: bir çubuk, kürdan veya benzeri ince bir nesne. Mümkün mertebe ahşap veya plastik bir malzeme tercih etmelisiniz. Çünkü metal nesneler şarj portunun içindeki bileşenlere zarar verebilir.

Seçtiğiniz malzemeyi şarj portuna kadar dikkatlice sokun. Arıdndan port içindeki birikmiş kirleri nazikçe kazımaya başlayın. iPhone'daki Lightning portu için ileri geri, USB-C için ise şarj konnektörünün etrafında dairesel hareketlerle kazımak etkili olacaktır.

Zamanla biriken kalıntılar olduğu yerden çıkmaya başlayacaktır. Çıkardığınız kirleri bir peçete yardımıyla alabilirsiniz. Temizlik işleminden sonra şarj kablosunu takın ve 'telefon şarj olmuyor' sorununun çözülüp çözülmediğini test edin. Hala devam ediyorsa, temizlemeye devam etmenizde fayda var.

Bu basit adımları takip ederek, telefonunuzun şarj sorunlarını çözebilir ve cihazınızı tekrar sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Kaynak: CNET
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...