2022-08-02 10:11:33 | Son Güncelleme : 2022-08-02 10:28:11

Türkiye'nin en büyüğü, dünyanın beşincisi olacak! TUSAŞ Milli Muharip Uçak için dev yatırıma imza atıyor

Türkiye savunma sanayi ve havacılık alanında milli teknoloji hamleleriyle yeni projeler üreterek dünyanın radarına girdi. TUSAŞ, Türkiye'yi havacılık alanında dışa bağımlılıktan kurtaracak yatırımlarına devam ediyor.

Türkiye'nin en büyüğü, dünyanın beşincisi olacak! TUSAŞ Milli Muharip Uçak için dev yatırıma imza atıyor
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Milli Muharip Uçak (MMU) başta olmak üzere geliştirilen diğer özgün platformlar için ihtiyaç duyulan radar kesit alanı testlerinin gerçekleştirileceği büyük bir yatırıma daha imza atıyor. Sahip olduğu kapasite ve kabiliyet ile Türkiye’nin en büyük, dünyanın 5’inci büyük radar kesit alanı test tesisinin 2024 yılının 2’nci çeyreğinde faaliyetlerine başlaması hedefleniyor.

Milli Muharip Uçak’ın radardaki görünürlük durumunu ve boyutunu tespit etmek için tasarlanan Radar Kesit Alanı Test Tesisi, son teknoloji altyapısı ile dünyanın bu alandaki en modern tesislerinden biri olacak. Platformun tasarım çalışmalarına katkı sağlayacak tesis, elektromanyetik dalgalar olan radar sinyallerini yansıtma miktarını da tespit edecek. Böylece gerçekleştirilen testler neticesinde Milli Muharip Uçak’ın radarda düşük görünürlük özelliği doğrulanacak.

DIŞA BAĞIMLILIKTAN KURTARACAK BÜYÜK ADIMLAR

Desteklediği platform boyutu ve ölçüm hassasiyetleri açısından Türkiye’nin en büyük radar kesit alanı test tesisi için görüşlerini ifade eden Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, ''Havacılık alanında ülkemizi dışa bağımlılıktan kurtaracak büyük yatırımlara imza atmayı sürdürüyoruz. Bu çerçevede yakın zamanda inşaatına başlayacağımız radar kesit alanı barındırdığı teknoloji ile dünyanın bu alandaki en gelişmiş tesislerinden biri olacak. Milli Muharip Uçak platformumuz için önemli bir testi daha böylece milli kaynaklarla ülkemizde gerçekleştireceğiz. Ülkemizin bağımsız havacılık ekosistemine katkı sağlamayı sürdüreceğiz'' açıklamasında bulundu.

Etiketler