Tgrt Haber
10 Şubat 2024 22:55 - Güncelleme : 10 Şubat 2024 22:56

Türkiye'ye övgü dolu sözler: Önemli bir oyuncu haline geldiler

Türkiye'nin savunma sanayii alanında attığı adımlar dünyanın gözünden kaçmıyor. Almanya'dan Türkiye'ye övgü dolu sözler geldi.

Editör: Furkan Günler / Kaynak: Ajanslar
Türkiye'ye övgü dolu sözler: Önemli bir oyuncu haline geldiler
Türkiye, Almanya

Türkiye'nin savunma sanayii alanında attığı adımlar dünyanın ilgisini çekmeye devam ediyor.

Alman düşünce kuruluşu Türk savunma sanayiindeki başarılara dikkat çekerek, silahların askeri kabiliyetini defalarca kanıtladığını ve Türkiye'nin küresel bir silah ihracatçısı olma yönünde ilerlediğine vurgu yapıldı.

"TÜRKİYE KÜRESEL BİR SİLAH İHRACATÇISI OLMA YÖNÜNDE"

Dünya basını Türkiye'nin silahlanma gücünü konuşurken, bir övgü de Almanya'dan geldi.

Alman düşünce kuruluşu Bilim ve Politika Vakfı (SWP) Türkiye'nin küresel bir silah ihracatçısı olma yönünde ilerlediğini bildirdi.

Türkiye'ye övgü dolu sözler: Önemli bir oyuncu haline geldiler - 1. Resim

"ÜRÜNLER ASKERİ KABİLİYETİNİ DEFALARCA KANITLADI"

Yapılan analizde, artan rekabet gücü çerçevesinde Türk savunma sanayiinin stratejik olarak yeniden yapılanması incelendi.

Türk savunma sanayiinin son on yılda hızla geliştiği ve ürünlerin askeri operasyonel kabiliyetlerini defalarca kanıtladığı ifade edildi.

"TEDARİK YERİNE KENDİ BÜNYESİNDE ÜRETİME ODAKLANDI"

Türk şirketi Baykar'ın Bayraktar TB2 insansız hava araçlarının çok sayıda ülkeye ihraç edildiği ve bunun Türk savunma politikasında yeni bir dönemin başladığının en görünür işareti olduğu belirtildi.

Türkiye'ye övgü dolu sözler: Önemli bir oyuncu haline geldiler - 2. Resim

Savunma sanayisi ve onun etrafında gelişen inovasyon ve ekosisteminin, Türkiye'yi bir "teknoloji ülkesi" olarak konumlandırmayı amaçladığına işaret edilen analizde, Ankara'nın yurt dışından tedarik yerine kendi bünyesinde üretime odaklandığını gösterdiği vurgulandı.

"MADE İN TÜRKİYE"

TB2 insansız hava araçları, Atak helikopteri, Altay tankı, Anka-3 hayalet savaş uçağı veya Kaan hayalet savaş uçağının geliştirilmesi gibi savunma projelerine dikkati çekilen analizde, Türkiye'nin mevcut silahlanma politikası, silah sistemlerinin geliştirilmesi ve üretiminin tamamen "Made in Türkiye" etiketi altında gerçekleştirilmesi temel hedefini izlediği bildirildi.

Türkiye'ye övgü dolu sözler: Önemli bir oyuncu haline geldiler - 3. Resim

Analizde, yerli üretim kapasitelerini genişletme ihtiyacının 1970'lerin ortalarına dayandığı ve Türk savunma sanayisinin dönüşümünün özellikle 2015'ten bu yana hız kazandığı kaydedildi.

"SİLAH İHRACATI LİGİNDE ÖNEMLİ BİR OYUNCU HALİNE GELDİ"

Şubat 2022'de Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından sonra, Rus zırhlı birliklerinin Kiev'e ilerleyişini Bayraktar insansız hava araçlarının durdurduğu anımsatılan analizde, TB2 insansız hava aracı ile Türkiye'nin uluslararası silah ihracatı liginde önemli bir oyuncu haline geldiği vurgulandı.

"YENİ İŞBİRLİĞİ FORMATLARI İÇİN FIRSATLAR DA AÇILABİLİR"

Türkiye'nin Eurofighter savaş uçağı talebine de değinilen analizde, şu ifadelere yer verildi:

"Eurofighter uçaklarının Türkiye'ye satışı, ticari silah ihracat anlaşmasından çok daha fazlası olacaktır. Savunma politikası açısından bu, dolaylı olarak stratejik özerkliğini teşvik etmek yerine, Türkiye'yi Batı askeri-endüstriyel sistemlerine entegre etmeye devam etme kararı anlamına gelecektir. Son olarak, örneğin insansız hava araçları gibi Türk askeri teçhizatının Alman ordusuna ihraç edilmesi şeklinde yeni işbirliği formatları için fırsatlar da açılabilir."

Türkiye'ye övgü dolu sözler: Önemli bir oyuncu haline geldiler - 4. Resim

"KAAN SAVAŞ UÇAĞININ SERİ ÜRETİMİ 2028'E KADAR GÜVENCE ALTINA ALINMALI"

Analizde, NATO ortaklarıyla işbirliğinin Türkiye'nin savunma ve güvenlik politikasının önemli bir parçası olmayı sürdürdüğü, örneğin NATO-Intel FS2 projesinde NATO'nun keşif altyapısının tüm yazılımının Türk şirketi STM tarafından geliştirildiği belirtildi.

Türkiye'ye övgü dolu sözler: Önemli bir oyuncu haline geldiler - 5. Resim

SWP ayrıca Kaan savaş uçağının seri üretiminin 2028'e kadar güvence altına alınmasının beklendiğini, bunun Türkiye'nin mevcut Amerikan F-16 savaş uçağı envanterini kademeli olarak değiştirmesine olanak tanıyabileceğini bildirdi.

Kaynak: Ajanslar
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...