2022-06-22 14:25:00 | Son Güncelleme : 2022-06-22 14:27:40

TUSAŞ’tan dev yatırım: Tam 3.5 kat artırdı! İmzalar atıldı

Türk Havacılık ve Uzay Sanaii (TUSAŞ), projelerin daha erken süreçte geliştirilmesini sağlayan önemli bir teknolojiye yatırım yaptı. Şirket, MMU’da da kullanılacak 50 bin çekirdekli bilgisayar için yatırım yaptı.

TUSAŞ’tan dev yatırım: Tam 3.5 kat artırdı! İmzalar atıldı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türkiye’nin önde gelen havacılık şirketlerinden TUSAŞ, önemli yatırımlarıyla hedeflerine ulaşmaya devam ediyor. Dünya ölçeğinde geliştirdiği projeler ile dikkat çeken bağımsız savunma şirketi, kısa süre önce ses getirecek bir yatırıma daha imza attı.

TUSAŞ, daha önce 20 bin çekirdeğe ulaşan işlemci sayısını 3 buçuk kat artırarak, 50 bin çekirdekli yüksek başarımlı küme bilgisayar yatırımı ile dev bir yatırım yaptı. 70 bin çekirdeğe ulaşan kapasite ile test ve analizlerde büyük oranda zaman tasarrufu sağlamayı hedefleyen şirket, bu sayede geliştirdiği hava araçları için alternatif test senaryolarını da erkenden analiz edebilecek.

50 BİN ÇEKİRDEKLİ BİLGİSAYAR İÇİN İMZALAR ATILDI

 Yapılan açıklamada TUSAŞ, geliştirdiği hava araçlarının tasarımdan üretime tüm süreçlerde ihtiyaç duyulan testlerde zaman tasarrufu sağlayacak 50 bin çekirdekli bilgisayar yatırımına imza attığını duyurdu. Daha önce işlemci kapasitesini 20 bin çekirdeğin üzerine taşıyan şirket, yeni yatırım sayesinde birbiri ile bağlantılı binlerce hesaplamanın süresini 4’te 1 oranında azaltacak. Bu sayede özgün hava araçlarının projenin takvimlerinin de kısalmasına katkı sağlayacak.

MİLLİ MUHARİP UÇAK İÇİN DE SÜREÇ HIZLANACAK

 Milli Muharip Uçak başta olmak üzere tüm ürün gruplarında gerçekleştirilen testlerin sürelerinin kısalacağı yeni yatırım ile birlikte bilgisayarın işletilmesi için teknik çalışan ve verileri analiz edecek olan mühendisler de şirkete kazandırılarak istihdama katkı sağlanacak. Böylece Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, birden fazla testi aynı anda analiz edebilen insan kaynağının havacılık ekosistemine kazandırılması için de öncü olacak.

 ‘’YENİ NESİL TEKNOLOJİLERİ KAZANDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ’’

Yatırıma ilişkin görüşlerini paylaşan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof.Dr. Temel Kotil, "Günümüzde fiziki testlerin yerini dijital testler almaya başladı. Sayıları milyonlara varan bu testleri gerçekleştirmek ve verileri analiz etmek için devletimizin büyük destekleri ile havacılık alanında ülkemizi üst seviyeye taşıyacak projelerimizi gerçekleştirmemizi sağlayacak yatırımlarımız devam ediyor.

Foto Galeri
HÜRJET'te heyecanlandıran gelişme

2023 vizyon hedefleri de gözetilerek bu yatırım ile hava araçlarımızın gökyüzü ile daha kısa sürede buluşturmayı hedefliyoruz. Dünya’nın havacılık alanında kullandığı tüm yeni nesil teknolojileri şirketimize kazandırmaya devam edeceğiz" ifadelerine yer verdi.