Tgrt Haber
22 Mart 2023 02:29 - Güncelleme : 22 Mart 2023 02:36

TUSAŞ'ın Anka-3'ü 40 bin feet'te fark atacak! Gizli özellikleri ortaya çıktı 

Özellikleri sır gibi saklanan TUSAŞ Anka-3'ün sunum esnasında özellikleri sızdı. TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil tarafından yapılan sunum esnasında, TUSAŞ Anka-3 / MİUS özelliklerinin yer aldığı sunum, kazara slaytta gösterildi. Maksimum 6.500 kg kalkış ağırlığı ve ulaştığı 787 km'lik yüksek hızı sayesinde rakiplerine fark atacak. 

Editör: Mutluhan Yıldız / Kaynak: shiftdelete.net
TUSAŞ'ın Anka-3'ü 40 bin feet'te fark atacak! Gizli özellikleri ortaya çıktı 
ANKA, TUSAŞ Anka-3

Savunma sanayiinde gelişmeye devam eden Türkiye, yerli İHA-SİHA'sıyla 2022 yılında dünyanın en çok satış yapan ülkesi olurken her geçen gün yeni gelişmeler geliyor. 

shiftdelete.net'in haberine göre, 18 Mart’ta TUSAŞ’ın yeni insansız hayalet uçağının ilk gerçek fotoğrafları paylaşıldı. Bugün yapılan sunumda ise TUSAŞ Anka-3 / MİUS özellikleri ortaya çıktı. 

TUSAŞ'ın Anka-3'ü 40 bin feet'te fark atacak! Gizli özellikleri ortaya çıktı 

 

SAVAŞ TARİHİNİ DEĞİŞTİRECEK 

Havacılık sektöründe farkını ortaya koyan Türkiye, önümüzdeki ay ilk uçuşunu gerçekleştirecek olan Hürjet ve proje takvimi 2 yıl öne çekildiği için sene sonuna kadar havalanması beklenen MMU'yu sabırsızlıkla bekliyor. 

Bu kapsamda, Türkiye'de üretilen Bayraktar Kızılelma adlı insansız hava aracı, yerli motorlar kullanarak 6 ton kalkış ağırlığına sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu aracın, daha önce üretilen Anka ve TB2 gibi insansız hava araçları gibi savaş tarihini değiştirebilecek bir etki ortaya çıkaracağı düşünülmektedir.

TUSAŞ'ın Anka-3'ü 40 bin feet'te fark atacak! Gizli özellikleri ortaya çıktı 

Bunun yanı sıra, TUSAŞ tarafından geliştirilen ve yaklaşık 10 yıl önce fikri temelleri atılan Anka-3 (MİUS) adlı insansız hava aracı da, hayalet uçak olarak görev yapacak şekilde tasarlanmıştır. Bu araç, geliştirilmesi son aşamaya getirilerek sır gibi saklı tutulan bir proje olarak bilinmektedir.

SLAYTLAR ARASINDA ÖZELLİKLERİ GÖSTERİLDİ 

Geçtiğimiz günlerde, TUSAŞ tarafından geliştirilen Anka-3 (MİUS) adlı insansız hava aracının tamamlanmış halinin ilk görseli paylaşıldı. Ancak aracın özellikleri hala gizli tutuluyordu. 

TUSAŞ'ın Anka-3'ü 40 bin feet'te fark atacak! Gizli özellikleri ortaya çıktı 

Bugün gerçekleştirilen 4. Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi sırasında, TUSAS Genel Müdürü Temel Kotil tarafından yapılan bir sunum sırasında, kazara slaytlar arasında Anka-3'ün özellikleri yer aldı (iddia edildi). Ancak konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

TUSAŞ Anka-3 / MİUS özellikleri:

 • Maks. kalkış ağırlığı: 6.500 kg
 • Faydalı yük kapasitesi: 1.200 kg
 • Servis irtifası: 40 bin feet
 • Havada kalma süresi: 30 bin feet irtifada 10 saat
 • Seyir hızı: 250 knot (463 km/s) / 0.42M – 30 bin feet
 • En yüksek hız: 425 knot (787 km/s) / 0.7M – 30 bin feet
 • Anka/Anka2 ile ortak aviyonik mimari ve YKİ
 • Düşük radar görünürlüğü
 • Yüksek hızda intikal
 • Yüksek faydalı yük kapasitesi
 • LOS/ BLOS (uydu kontrolü)

 

 

 

 

 

 

Kaynak: shiftdelete.net
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...