Tarih : 20.06.2021 - 21:15 Yorum : 0

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda uzay yürüyüşü

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) görevli astronotlar, 6,5 saat sürecek uzay yürüyüşüne çıktı.

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda uzay yürüyüşü

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) görevli iki astronotun ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nden (NASA) Shane Kimbrough ve Avrupa Uzay Ajansı'ndan (ESA) Thomas Pesquet olduğu öğrenildi. Uzay yürüyüşü, çarşamba günü yaşanan teknik problemler sebebiyle ertelenen güneş panellerinin kurulumuna devam etmek için gerçekleştirildi.

SORUN ÇIKMIŞTI

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) geçtiğimiz çarşamba günü teknik aksaklıklar nedeni ile ertelenen güneş panellerinin kurulumuna devam etmek için astronotlar uzay yürüyüşüne çıktı. ISS Expedition 65 ekibinde bulunan astronotlar, güneş panellerinin kurulumuna devam etmek amacıyla TSİ 14.42’de ISS’nin Quest hava kilidinden uzay yürüyüşüne başladı.

YÜRÜYÜŞ 6,5 SAAT SÜRECEK

Pesquet’in 4’üncü, Kimbrough’un ise 8’inci kez çıktığı uzay yürüyüşünün yaklaşık altı buçuk saat sürmesi bekleniyor. Mevcut uzay yürüyüşü, Pesquet ve Kimbrough’un birlikte gerçekleştirdiği 4’üncü uzay yürüyüşü olurken, ikili uzay istasyonuna kurulması planlanan 6 güneş panelinin ikinci kısmını kuracaklar.

Güneş panellerinin geriye kalan 4 kısmının ise ilerleyen tarihlerde kurulması planlanırken, geçtiğimiz çarşamba günü güneş panelinin ilk kısmı kurulmuştu. Kurulacak yeni panellerin, uzay istasyonunun güç ihtiyacını karşılamasına yardımcı olması bekleniyor.

NASA'dan korkutan açıklama: Dünya beklenenden daha hızlı ısınıyor Dünya beklenenden daha hızlı ısınıyor NASA ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA), Dünya’nın Güneş’ten gelen enerjiyi tutma miktarının artarak 2005-2019 yılları arasında ikiye katlandığını belirtti. NASA ve NOAA bu değişimi “benzeri görülmemiş şekilde” ifade etti.

Mars'ta tuhaf bir kaya bulundu Mars'ta tuhaf bir kaya bulundu NASA’nın Perseverance uzay aracı, Mars’ta tuhaf bir kaya buldu. Kayanın denizaygırına benzerliği şaşırttı.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber