Tgrt Haber
01 Mart 2024 14:22 - Güncelleme : 01 Mart 2024 14:23

Uranüs ve Neptün'ün çevresinde gizlenen yeni uydular keşfedildi

Bilim insanları Güneş sisteminde en etkileyici gezegenlerinden ikisi olan Uranüs ve Neptün'ün çevresinde gizlenen yeni uydular keşfedildi.

Editör: Murat Makas / Kaynak: Chip
Uranüs ve Neptün'ün çevresinde gizlenen yeni uydular keşfedildi
Uranüs,Neptün,Güneş,uydu

Bilim insanları güneş sisteminde heyecan verici bir buluşa imza attı. Güneş sisteminde birçok gezegenin daha fazla uyduya sahip olduğuna inanılıyordu. Bir gezegenin çevresindeki uyduların onun oluşum sürecinden kalıntılar olma olasılığı çok yüksek olduğundan dolayı, bu uydulardan daha fazlasını keşfettikçe, gezegenlerin nasıl oluştuğu hakkında daha fazla şey öğrenebileceği umuluyor. 

Yeni keşfedilen bu gizli aylara henüz resmi olarak isim verilmedi, ancak gökbilimciler büyük olasılıkla yeni Uranüs aylarına Shakespeare’in eserlerinden isim verme eğilimini sürdürürken, Neptün ayları da muhtemelen Yunan mitolojisindeki tanrıçaların isimlerini alacak.

ÜÇ UYDU

Toplamda, yeni keşfedilen yalnızca üç uydu var ve gökbilimciler bunların yer tabanlı teleskoplar kullanarak iki buz devinin çevresinde bulduğumuz en sönük uydular olduğunu söylüyor. Hatta bu soluk nesneleri ortaya çıkarmak ve onları uydu olarak tanımlamak için özel görüntü işleme yöntemleri kullanılması gerekiyordu.

Uranüs ve Neptün'ün çevresinde gizlenen yeni uydular keşfedildi - 1. Resim

Modern astronomide bu keşifler çok yaygın ve teknolojimiz ve kullandığımız teknikler geliştikçe, Güneş sistemimizdeki gezegenlerin etrafında dolaşan daha fazla gizli ay ve nesne bulmamız kaçınılmaz.

URANÜS SONDALARININ GÖNDERİLMESİ İÇİN ÇAĞRI

Bu iki buz devinin Dünya’ya çok uzak olmalarından dolayı uzay araçlarıyla orada gitmek pek kolay değil ve yeni uydularının keşfedilmesi onları çevreleyen gizemin anlaşılmasına da yardımcı oluyor. Buz devlerine gönderilecek bir görev doğrultusunda anlamlı bir ilerleme görülmemiş olsa da Uranüs sondalarının gönderilmesi için yapılan çağrılar artıyor.

Kaynak: Chip
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...