2022-05-24 11:12:04 | Son Güncelleme : 2022-05-24 11:23:17

Uzaya gitmek için nasıl başvuru yapılır? Uzaya gitmek için başvuru şartları neler?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine Toplantısı sonrası “Milli Uzay Programı çerçevesinde bir vatandaşımızı uzaya gönderme projemizi resmen başlatıyoruz” şeklinde yapmış olduğu açıklamanın ardından gözler uzaya gitmek için gerekli olan şartlara ve başvuru tarihlerine çevrildi. Uzaya gitmek isteyen vatandaşlar, “Uzaya gitmek için başvuru nasıl yapılır, şartlar neler?” sorularına cevap aramaya başladı.

Uzaya gitmek için Mühendislik, Fen Bilimleri, Temel Bilimler, Fen Bilimleri ve Temel Bilimler alanlarında eğitim görmüş ve tıp fakültelerinden lisans derecesine sahip ve çok iyi derecede İngilizce bilen adaylar başvuru yapabilecek.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Uzaya gitmek için Mühendislik, Fen Bilimleri, Temel Bilimler, Fen Bilimleri ve Temel Bilimler alanlarında eğitim görmüş ve tıp fakültelerinden lisans derecesine sahip ve çok iyi derecede İngilizce bilen adaylar başvuru yapabilecek.

Dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklamalar gündem oldu. “Milli Uzay Programı çerçevesinde bir vatandaşımızı uzaya gönderme projemizi resmen başlatıyoruz” şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından gözler uzaya gitmek için gerekli olan şartlara çevrildi. İşte Milli Uzay Programı çerçevesinde uzaya gitmek için gerekli olan şartlar ve başvuru detayları…

UZAYA GİTMEK İÇİN NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı olan 2023 tarihinde uzayda bir Türk olacak. Türk Uzay Yolcusu Uluslararası İstasyonu’na bilimsel araştırmalar için gönderilecek olup, seçilecek 2 adaydan biri 10 gün süreyle istasyonda kalmış olacak.

Başvurular, uzaya.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştirilecek olup, son başvuru 23 Haziran 2022 günü saat 20:23’e kadar alınacak. İlk başvuru aşamasını geçmiş olan adaylardan ek bilgi, belge, doğrulama gibi talepler istenmiş olacak. Bunun yanı sıra test, tetkik ve muayenelerden geçirilecek ve İngilizce dil yetenekleri için mülakata alınacakladır. Tüm bu süreçlerin ardından aday sayısı 2’ye düşürülerek bu iki adaydan biri Uluslararası Uzay İstasyonu’na çıkmış olan ilk Türk olarak adını tarihe yazdıracak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuya ilişkin açıklamalarının ardından gözler uzaya gitmek için başvuru şartlarına çevrildi. Türkiye Uzay Ajansı ise uzaya gitmek için başvuru şartlarını açıkladı.

UZAYA GİTMEK İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Türkiye Uzay Ajansı tarafından açıklanan başvuru şartlarına göre Türk uzay yolcusu, 45 yaşından küçük olacak. Mühendislik, Fen Bilimleri, Temel Bilimler, Fen Bilimleri ve Temel Bilimler alanlarında eğitim görmüş ve tıp fakültelerinden lisans derecesine sahip ve çok iyi derecede İngilizce bilen adaylar başvuru yapabilecek. Bunların yanı sıra 149.5-190.5 cm boya ve 43-110 kg ağırlığa sahip olması gerekmektedir. Her iki gözde de gözlük, kontakt lens ile düzeltme sonrası yüzde 100 görme keskinliği aranacaktır. Adaylara yapılan muayenelerde tansiyon problemleri de kontrol edilecek. Adaylara yapılan muayenelerde tansiyon problemleri de kontrol edilecek. Uzaya gitmek için gerekli olan başvuru şartları şu şekilde:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Kamu haklarından yasaklanmamış bulunmak
  • 23 Mayıs 1977'den sonra doğmuş olmak
  • Çok iyi derecede İngilizce bilgisine sahip olmak, anlamak, konuşmak ve yazmak
  • Yükseköğretim Kurumlarının en az 4 yıllık lisans eğitimi veren Mühendislik, Tıp, Fen Bilimleri/Temel Bilimler veya Fen Bilimleri/Temel Bilimler alanlarındaki Eğitim fakültelerinden birini bitirmiş olmak
  • İngilizce yeterliliğini KPDS, YDS, TOEFFL IBT, TOEFL CBT, TOEFL PBT, CPEsınavşarından birinden alınan puanla göstermek (Belirtilen sınavlardan alınan puanlarda herhangi bir geçerlilik süresi aranmaz).