2022-08-04 10:00:34 | Son Güncelleme : 2022-08-04 10:05:25

Uzay’dan cisim düştü, hemen bildirdi: Uzmanlardan açıklama geldi!

Avustralya’da yaşayan bir vatandaş, arazisine yabancı bir cisim düştüğünü belirterek durumu yetkililere bildirdi. Bunun üzerine araştırma yapılırken, uzmanlar cismin ne olduğunu tespit etti.

Uzay’dan cisim düştü, hemen bildirdi: Uzmanlardan açıklama geldi!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletinde çiftçilik yapan Mick Miners, arazisinin uzak bir köşesinde toprağa saplanmış büyük bir siyah nesne buldu. Başlarda nesneyi ölü bir ağaç sanan Miners, uzmanların incelemesinin ardından bu cismin uzaydan düştüğünü öğrendi. Miners’ın arazisinde yapılan incelemede başka noktalarda 2 nesne daha bulundu.

Konuya ilişkin inceleme sonunda Avustralya Uzay Ajansı (ASA), uzaydan düşen nesnenin Elon Musk’ın şirketi SpaceX kapsülüne ait olduğu belirtildi. ASA, benzer nesneler ile karşılaşanları SpaceX tarafından kurulan bir enkaz yardım hattıyla iletişime geçmesini istedi. Nesneleri incelemesi için çağrılan Avustralya Ulusal Üniversitesi'nden astrofizikçi olan Dr. Brad Tucker, "Bütün bunları yakından görmek çok heyecan vericiydi, daha önce hiç bu şekilde düşen bir uzay çöpü görmemiştim" dedi.

UZAY’DAN ÇÖP DÜŞTÜ

Uzay enkazlarının, Kasım 2020'de uzaya fırlatılan ve 9 Temmuz’da yeniden Dünya’ya dönen SpaceX Dragon uzay aracına ait olduğu tahmin ediliyor.

İngiltere'deki Warwick Üniversitesi'nde astrofizik Profesörü Don Pollacco ise, uzay enkazının karaya çarpmasının çok nadir olduğunu aktararak, her gün uzaydan Dünya'nın atmosferine nesnelerin girdiğini ve büyük çoğunluğunun okyanuslara düştüğünü kaydetti. Pollacco, uzaydan düşen nesneler sonucu bir kişinin yaralanma ihtimalinin "neredeyse sıfır" olduğunu belirterek, "İnsanların korkmasına gerek yok, vurulma ihtimali inanılmaz derecede düşük" dedi.

Uzaydan düşen bir nesne ile bir kişinin vurulduğuna dair tek vaka, 1997'de ABD'nin Oklahoma kentinde bir uzay enkazı parçasının omzuna düşmesinden yara almadan kurtulan Lottie Williams olarak kayıtlara geçti.

Öte yandan Kanada'daki British Columbia Üniversitesi'nin geçtiğimiz temmuz ayında yayınlandığı araştırmada, önümüzdeki on yıl içinde bir veya daha fazla insanın uzay enkazı tarafından öldürülme ihtimalinin yüzde 10 olduğunu ortaya koydu.

 

Etiketler