Tgrt Haber
28 Şubat 2024 03:48 - Güncelleme : 28 Şubat 2024 03:48

WhatsApp'ta konuşurken dikkat! Yargıtay yazışmaları delil saydı...

Yargıtay, WhatsApp yazışmalarının artık tek başına delil sayılabileceği emsal bir karara imza attı. Bursa'da görülen ticari davada mahkeme, Whatsapp yazışmalarını delil saymazken Yargıtay, yazışmaların doğrudan delil olduğuna hükmetti.

Editör: Şule Altınel / Kaynak: TGRT Haber
WhatsApp'ta konuşurken dikkat! Yargıtay yazışmaları delil saydı...
WhatsApp,Yargıtay

Yargıtay'ın emsal bir kararıyla, WhatsApp yazışmaları artık tek başına delil olarak kabul edilebilecek. Bursa'da görülen bir ticari davada mahkeme, WhatsApp yazışmalarını delil olarak kabul etmemişti ve "Senetle ispat edilmeli" kararı vermişti. Ancak Yargıtay'ın bu kararı bozmasıyla, yazışmaların doğrudan delil olarak kabul edilmesine hükmedildi.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, WhatsApp yazışmalarını "yan delil" olarak kabul ederek bunların tek başına delil olarak kullanılabileceğine hükmetti.

Avukat Serkan Günel, WhatsApp yazışmalarının delil olarak sunulabilmesi için kişinin bu yazışmaların bir tarafı olması gerektiğini ve bunları kaydetmiş olması gerektiğini belirtti.

Bursa 3. Ticaret Mahkemesi'nde görülen bir alacak davasında, WhatsApp yazışmaları delil olarak sunulmuş ancak mahkeme senet olmadığı gerekçesiyle bunları kabul etmemişti. Ancak Yargıtay'ın bu kararı bozmasıyla durum değişti.

Günel, özellikle özel hukuk, alacak ve boşanma davalarında WhatsApp yazışmalarının delil olarak kabul edildiğini ve bu konuda alınan kararın emsal niteliğinde olduğunu vurguladı.

Ancak WhatsApp yazışmalarının tek başına delil olarak kabul edilebilmesi için bilirkişi incelemesinin şart olduğuna dikkat çekildi.

 

 

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...