Tarih : 12.03.2019 - 10:42 Yorum : 0

World Wide Web nedir? World Wide Web (WWW) neden Doodle oldu ?

Google ana sayfasına Doodle olan World Wide Web nedir? Arama motoru Google bugünü unutmadı. Google, 30. yıldönümüne karşılık World Wide Web (www) için özel bir doodle hazırlayıp yayınladı. Dünyada internet kullananların sayısı 4 milyarı geçti. Sadece Türkiye'de nüfusun yüzde 67'si yani 54 milyon kişi internet kullanıyor. Google'ın hazırladığı Doodle'ı gören birçok kişi World Wide Web'i merakla araştırmaya başladı. Peki World Wide Web nedir? neden Doodle oldu ?

World Wide Web nedir? World Wide Web (WWW) neden Doodle oldu ?

12 Mart Salı günü doodle olan World Wide Web nedir? World Wide Web Doodle oldu. Arama motoru Google bugünü unutmadı. Google, 30. yıldönümüne karşılık World Wide Web (www) için bir doodle hazırlayıp yayınladı. Peki World Wide Web nedir? neden Doodle oldu ?

WORLD WİDE WEB'İN 30. YIL DÖNÜMÜ

İnternet hayatımızın her alanında aktif rol oynuyor. Bu haberi dahi internet üzerinden okuyorsunuz, bugün internetin tarihi noktasında büyük önem taşıyor. 12 Mart yani bugün World Wide Web'in 30. yıl dönümü. Yani internet 30 yıldır bir şekilde hayatımızda. İşte dünyayı birbirine bağlayan World Wide Web'in tarihi ve merak edilenler…

WORLD WİDE WEB 1989 YILINDA SON HALİNİ ALDI

Günlük hayatın merkezine yerleşen internetin kökeni, World Wide Web'in ortaya çıkışıyla birlikte gelişimini günden güne sürdürmeye başlamıştır. 80'li yılların başlarında bilim adamları arasındaki bilgi paylaşımını sağlamak amacıyla Tim Berners-Lee tarafından ilk prototipi ortaya çıkan World Wide Web, 1989 yılında son halini almış ve bugün internet sitelerinin başında kullandığımız 'WWW' protokolünü ortaya çıkarmıştır. İşte, 30 yıl önce bugünlerde geliştirilen ve günümüz internetinin var olmasındaki en önemli etken olan World Wide Web hakkında bazı detaylar

Küresel bir bağlantı protokolü olarak geliştirilen World Wide Web (WWW), dünyanın gelişimi üzerinde büyük pay sahibi olan internetin ortaya çıkmasına olanak sağlamıştır. İngiliz bilim adamı Tim Berners-Lee'nin bilim adamları arasında bilgi paylaşımını daha kolay sağlayabilme amacıyla geliştirdiği World Wide Web, web sayfalarının temeli olan HTML'in (Hiper Metin İşaretleme Dili) gelişmesiyle bugünkü halini almasına olanak sağlamıştır.
Bu gelişmelerle birlikte yazı, grafik, ses, animasyon ve diğer multimedya özelliklerini taşıyan Web sayfaları ortaya çıkmaya başlamıştır. Böylece her sayfa grafik ve tekst'in yanı sıra videolar ve müzik içeren interaktif multimedya yayını haline gelmiştir.

KISACA WORLD WIDE WEB – WWW

World Wide Web (kısaca WWW veya Web), İnternet üzerinde yayınlanan birbirleriyle bağlantılı hiper-metin dokümanlarından oluşan bir bilgi sistemidir. Bu dokümanların her birine Web sayfası adı verilir ve Web sayfalarına İnternet kullanıcısının bilgisayarında çalışan Web tarayıcısı adı verilen bilgisayar programları aracılığıyla erişilir. Web sayfalarında metin, imaj, video ve diğer multimedya ögeleri bulunabilir ve diğer bağlantı ya da link adı verilen hiper-bağlantılar ile başka Web sayfalarına geçiş yapılabilir.

WORLD WIDE WEB NEDİR?

World Wide Web (kısaca WWW veya Web), İnternet üzerinde yayınlanan birbirleriyle bağlantılı hiper-metin dokümanlarından oluşan bir bilgi sistemidir. Bu dokümanların her birine Web sayfası adı verilir ve Web sayfalarına İnternet kullanıcısının bilgisayarında çalışan Web tarayıcısı adı verilen bilgisayar programları aracılığıyla erişilir. Web sayfalarında metin, imaj, video ve diğer multimedya ögeleri bulunabilir ve diğer bağlantı ya da link adı verilen hiper-bağlantılar ile başka Web sayfalarına geçiş yapılabilir.

İNTERNET VE WEB AYNI ŞEY Mİ?

İnternet ve Web terimleri aynı olguyu tanımlamaz. Zira Web sadece İnternet üzerinde çalışan bir servistir. Web kavramı, CERN'de bir bilgisayar programcısı olan Tim Berners-Lee'nin HTML adlı metin işaretleme dilini geliştirmesiyle oluşmuştur. Bugün de kendisinin başkanı olduğu W3C (World Wide Web Consortium) tarafından standartları belirlenmektedir.

WORLD WİDE WEB NEDEN DOODLE OLDU?

Sir Tim Berners-Lee'nin patronu, World Wide Web'in bulucusu 33 yaşında bir yazılım mühendisi 1989'da bu gün gönderilen "Bilgi Yönetimi: Bir Teklif" başlıklı teklifine yanıt verdi. Başlangıçta, Berners-Lee, CERN'deki (İsviçre'deki büyük bir nükleer fizik laboratuarı) meslektaşlarının birden fazla bilgisayar arasında bilgi paylaşmasına yardımcı olmak için "Mesh" adında "yazılı bağlantılar içeren büyük bir köprü metni veritabanı" tasarladı.
Berners-Lee'nin patronu, mütevazı bir akış şemasını çalışan bir modele dönüştürmek için zaman verdi, HTML dili, HTTP uygulaması ve ilk Web tarayıcısı ve sayfa editörü olan WorldWideWeb.app'yi yazdı. 1991'de, harici Web sunucuları çalışıyordu.
1960'lı yıllardan bu yana gelişen İnternet ile karıştırılmaması gereken World Wide Web, HTML dili, URL "adresleri" ve köprü metni aktarım protokolü veya HTTP gibi yenilikler üzerine kurulu çevrimiçi bir uygulamadır.
World Wide Web Consortium CEO'su Jeff Jaffe "Her şeyi gerçekten değiştiren çok az yenilik var," dedi. "Web, zamanımızın en etkili yeniliğidir."
Bugün World Wide Web'in 30. yıl dönümü.

İNTERNET NASIL ÇALIŞIYOR?

World Wide Web'de bilgi kısa zamanda yol alır.
Bir bilgiyi yolladığınızda doğru adrese hemen gitmesi beklenir.
Web'de herşey uyumlu bir şekilde gelişir. Aslında yapılan her basit işlemin altında tüm dünyaya dağılmış hardware ve softwarelerden oluşan, altyapısı yıllar öncesinden kurulmuş ve sürekli gelişen, karmaşık bir mimari yapı vardır.
Bu mimari yapı, bilgisayarlar programlarını istenilen yere getiren ve size bilgi sunan çok güçlü sunucularla; doğru verileri doğru adreslere gönderen (routers) yönlendiricilerden, her alfanumerik adresini IP adresine dönüştüren (123.22.22.112) ve bilgisayarın iletişimi için gerekli kuralları kontrol eden ad sunucularından oluşur.
Duruma bu şekilde bakıldığında arkadaşlarımıza yolladığımız basit bir e–mail , tüm dünyayı dolaşıp, sonunda tek bir parça olarak alınır. Arkadaşımıza yolladığımız tek bir e-mail'e neler olduğunu bir düşünün. Bilgisayarınızda mesaji yazıp yolladıktan sonra, E-mailiniz küçük parçalara ayrılıyor ve her bir parçası uygun yerlere doğru bir sıralamayla gidiyor
Bu transfer mesajınızdaki her bir paket için tekrarlanır. IP adresinin tespit edilmesinden sonra, paketler kendilerini her seferinde son hedefe daha yakınlaştıran yönlendiricilerden geçerler.
Sizin e-mail programınız ve arkadaşınızın e-mail programı mail server'larla (posta sunucusu) postayı alıp-gönderme konusunda iletişim kurarlar. Olaya bu şekilde bakıldığında, sistem aslında hiç görüldüğü gibi değildir.

İNTERNET ADRESLERİ NE ANLAMA GELİYOR?

URL'ler (İnternet adresleri) birkaç kısımdan oluşur. İlk kısım –http://- hangi Internet protokolünün kullanılacağını gösterir.
Ikinci kısım -genelde içinde www vardır- bazen ne tür bir Internet kaynağıyla bağlantı kurulduğunu gösterir.
Üçüncü kısım uzunluk olarak değişebilir ve bağlantı kurulacak Web sunucusunu belirler.
Son kısım ise bağlanmak istediğiniz sunucudaki ana sayfayı, belgeyi veya bir Internet objesini belirler.
Talep Internete gönderilir. Routerlar (yönlendirici) talebi, hangi sunucuya gönderileceğini belirlemek için incelerler. "http:/www" nin sağ tarafındaki bilgi Internete talep edilen bilginin hangi sunucuda bulunabileceğini gösterir. Routerlar talebi o sunucuya gönderirler.
Web sunucusu, talebi HTTP protokolü ile alır. Sunucuya hangi spesifik belgenin istendiği belirtilir.
Sunucu talep edilen anasayfayı, belgeyi ya da objeyi bulduğu zaman, bunu Web browsera gönderir. Sonra bu bilgi Web Browser içinde monitöre yansıtılır. Sayfa gönderildikten sonra HTTP bağlantısı, yeniden açılabilmek üzere kapanır.

İLK İNTERNET SİTESİ TİM BERNERS LEE'NİN

Bugün milyarlarca dolarlık bir sektör haline dönüşen internet, aslında Tim Berners-Lee'ye çok şey borçlu. Bugün www yani World Wide Web Konsorsiyumu'nu yöneten Tim, ilk internet sitesini cern'in kendi ağında yayınlamıştı. 20 Aralık 1990'da yayınlanan site, dünya genelinde 1991 yılı içerisinde açıldı. Sitenin adı ise ‘info.cern.ch' olarak belirlendi.
Steve Jobs'ın bir dönem Apple ayrılıp kurduğu NeXT isimli bilgisayar şirketinin modellerinden bir tanesi üzerine kurulan ilk internet sunucusu bugün yerini kendisinden kat ve kat güçlü sunuculara bırakmış durumda.
8 Haziran 1955 tarihinde İngiltere'nin Londra kentinde dünyaya gelen Tim Berners-Lee, 1989'da CERN laboratuvarlarında HTML işaretleme dilini geliştirerek Dünya Çapında Ağ (WWW) olarak da tanımlanan bilgi paylaşım sistemini kurmuştur.
Aynı zamanda 1990 yılında ilk web tarayıcısı yazılımını geliştirmiştir. 1994 yılında ağ ile ilgili standartları dünya çapında belirleyecek açık bir kurum olan W3C'yi kurmuştur ve de başkanlığını yapmıştır. İnsanlık kültürüne katkılarından ötürü 2004 yılında kendisine kraliçe II. Elizabeth tarafından sör (sir) unvanı verilmiştir. Berners-Lee, şu anda Dünya Çapında Ağ Konsorsiyumu'nun (W3C) başkanı, MIT ve Oxford Üniversitesi'nde bilgisayar bilimi profesörüdür.

TİM BERNERS LEE KİMDİR?

1955 Londra doğumlu İngiliz mühendis ve bilgisayar bilimi profesörü. Daha çok World Wide Web'in bulucusu olarak tanınmaktadır.
1989'da CERN laboratuvarlarında HTML işaretleme dilini geliştirerek Dünya Çapında Ağ (WWW) olarak da tanımlanan bilgi paylaşım sistemini kurmuştur. Aynı zamanda 1990 yılında ilk web tarayıcısı yazılımını geliştirmiştir.
1994 yılında ağ ile ilgili standartları dünya çapında belirleyecek açık bir kurum olan W3C'yi kurmuştur ve de başkanlığını yapmıştır. İnsanlık kültürüne katkılarından ötürü 2004 yılında kendisine kraliçe II. Elizabeth tarafından sör (sir) unvanı verilmiştir.
Berners-Lee, şu anda Dünya Çapında Ağ Konsorsiyumu'nun (W3C) başkanı, MIT ve Oxford Üniversitesi'nde bilgisayar bilimi profesörüdür.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber