22˚
İstanbul
22˚
parçalı az bulutlu
Nem %47
Rüzgar 4.40 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
23˚/15˚
Perşembe
25˚/17˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2021-12-12 15:07:05

Dakikada 750-950 atış yapıyor! Yerli ve milli makineli tüfek KMG 556 deri üretime hazır

İnsansız ve silahsız hava araçlarından sonra Türkiye bu kez de yerli ve milli makineli tüfek KMG 556'da seri üretime geçiyor. 36 farklı kalifikasyon testinden başarıyla geçen tüfek, yeni yılla birlikte güvenlik güçlerine teslim edilecek.

Dakikada 750-950 atış yapıyor! Yerli ve milli makineli tüfek KMG 556 deri üretime hazır
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türkiye'nin yerli ve milli makineli tüfeği KGM 556'nın seri üretime geçmeye hazır olduğu açıklandı. Yerli imkanlarla üretilen 5,56 milimetre mühimmatla dakikada 750-950 atış yapma kabiliyetine sahip makineli tüfek KMG-556'nın kalifikasyon testlerini geçmesinin ardından yeni yılda güvenlik güçlerine teslim edilecek.

"BİR ÜRÜNÜN KOPYALANMASI DEĞİL"

TRT'nin haberine göre, KMG 556'nın, Türkiye'nin kalifikasyonu tamamlanan ilk 5,56 milimetre makineli tüfeği olduğunu belirten Kalekalıp İş Geliştirme Müdürü Türker Özcihan, tamamen yerli imkanlarla Kalekalıp mühendisleri tarafından geliştirilen tüfek hakkında, "Bir ürünün kopyalanması şeklinde değil, bizim kendi resimlerini oluşturduğumuz, kendi tasarımımız bir ürün. tüm komponentleri yerli." dedi.

Bu silahla beraber Türkiye’nin yurt dışından almakta zorlandığı, dünyada belli başlı silah üreticilerinin üretebildiği bir silahı ülkeye kazandırdıklarını anlatan Özcihan, "araca montesi mümkün ama manga seviyesinde askerlerin taşıyıp operasyonda direkt aktif olarak kullanabileceği bir silah." şeklinde konuştu.

KMG-556 dakikada 750-950 atış yapabilme kapasitesine sahip

"SERİ ÜRETİME HAZIRIZ"

KaleKalıp Stratejik İlişkiler Müdürü Hakan Akkoç da, makineli tüfeğin tasarımı ve kalifiye edilmesi için yaklaşık 2 yıllık bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Makineli tüfeklerin seri üretime geçebilmesi için 34 testten geçtiğine işaret eden Akkoç, "KMG556'nın kalifikasyon testlerini bir ay süren zorlu sürecin sonunda tamamladık. Makineli tüfeğimiz için şu an seri üretime hazırız. Türk Silahlı Kuvvetleri, emniyet teşkilatı ve jandarmaya vermek için haber bekliyoruz." dedi.

DAKİKADA 750 - 950 ATIŞ YAPIYOR

Akkoç, makineli tüfeğin 7,8 kilogram ağırlığında olduğunu belirterek, tüfekle 5,56 milimetre mühimmatla dakikada 750-950 atış yapabildiğini anlattı. Türkiye'de ihtiyaçların farkında olduklarını kaydeden Akkoç, "Her ürünümüzde olduğu gibi makineli tüfeğimizde de yeni versiyonlar geliştirmek için çalışmalarımız devam ediyor." ifadesini kullandı.

"YERLİLİK ORANIMIZ YÜZDE 100"

Akkoç, makineli tüfeği dünya piyasasına da çıkarmayı hedeflediklerinin altını çizerek, 3,5 yılda 12 çeşit ürün ürettiklerini ve ağustos ayından sonra 20'den fazla ülke ile görüşmelere başladıklarını dile getirdi. Şu ana kadar yaptıkları ürünlerin hepsinin tasarımının ve üretiminin KaleKalıp tarafından gerçekleştirildiğine dikkati çeken Akkoç, "Silahlarımızın bütün parçaları Türkiye'de üretiliyor. Yerlilik oranımız yüzde 100. KaleKalıp olarak kritik parçaları biz üretiyoruz. Diğer parçaları da alt yüklenicilerimiz üstlenmiş durumda." diye konuştu.

Akkoç, bütün silahların 2 yıl garantili olduğunu belirterek, garanti süresi içinde ve sonrasında entegre lojistik desteği vermeye devam ettiklerini de söyledi.

Etiketler