TGRT Video Haber

Flamingolardan görsel şölen! Kuluçkadan çıkan binlerce yavrunun dansı göz doldurdu

Türkiye’nin en büyük flamingo kolonisinin konakladığı yer olan Tuz Gölü’nde yavruların kuluçkadan çıkmasıyla adeta görsel şölen yaşandı. Yavru flamingoların dansı, dron ile görüntülendi.

Başta flamingolar olmak üzere çeşitli kuşlara yılın belirli dönemlerinde ev sahipliği yapan Tuz Gölü’nde, kuluçkadan çıkan binlerce yavru flamingo, dans gösterileriyle insanları adeta büyüledi.

Her yıl mart ayında kuluçkaya yatmak için Tuz Gölü’ne gelen flamingolar kuluçka dönemini tamamladı. Kuluçkadan çıkan yavru flamingolar Tuz Gölü’nün eşsiz manzarasında adeta görsel bir şölen oluştururken, yavru flamingolar dron ile görüntülendi.

ALLI TURNALARDAN DANS ŞOVU

Aksaray, Ankara ve Konya sınırlarında bulunan Tuz Gölü’nde kuluçkadan çıkan binlerce yavru flamingo gelişimlerini burada sağlıyor. Yavru flamingolar mikroskobik canlılar olarak bilinen algler ve diğer omurgasızlarla beslenerek gelişirken, ebeveynleri de suyu süzerek beslenip daha sonra yavrularını besliyor. Halk dilinde allı turna olarak da bilinen flamingolar zorlu göç yolculukları ve kuluçka döneminin ardından yavrularını kuluçkadan çıkardı.

21 GÜNDE KULUÇKA TAMAMLANIYOR

Her sene mart ayı itibarıyla göç etmeye başlayan flamingolar, Tuz Gölü’nün yaklaşık 7-8 kilometre iç taraflarında bulunan sıcak çamurlar içerisinde yumurtalarını kuluçkaya yatırıyor ve ortama 21 gün içerisinde yavrular kuluçkadan çıkıyor.

Yavrular, Tuz Gölü’nün güney kısmındaki kıyı kısımlarına gelerek burada tekrar göç edecekleri tarihe kadar hem besleniyorlar hem de uçma eğitimi alıyor.

KIVRIK GAGASI FİLTRE GÖREVİNDE

Uzun ve ince bacaklara, yine uzun, eğri bir boyuna ve rosa rengi tüylere sahip flamingoların belirgin özelliklerinden biri kıvrık bir gagasının olması ve bunun üst kısmıyla daldırıp da yiyecekleri su ya da çamurdan çıkarırken filtre vazifesi görmesidir.

Tüylerindeki kırmızı renk tonları, yedikleri yiyeceklerin içerdiği karotin miktarına göre değişir. Esaret altındaki genç kuşlar, çok az karotin içerikli besinler aldığından beyaz tüylere sahiptirler.