TGRT Video Haber

Taksicilerin bahanesi bitmedi! Sosyal deney yaptı, kısa mesafe kabul eden sürücüye ödül verdi

Taksim’de annesi hastalanınca hastaneye götürmek için taksi bulamayan bir vatandaş, daha sonra yaptığı sosyal deneyde, Taksim Meydanı’ndaki 7 taksiciden ret cevabı aldı. Sorduğu taksicilerinde hepsinde bahanelerle karşılaşan vatandaş, nihayet kendisini kabul eden bir taksici buldu. Deneyin ardından taksiciyi ödüllendirmek isteyen vatandaş, İstanbul'un bir ucundan diğer ucuna olan toplam km başı ücreti bin 600 TL ödül verdi.

Taksim'de hasta annesini hastaneye götürmek için taksi bulamayan bir vatandaş, mağduriyetini gözler önüne sermek için bir sosyal deney yaptı. Bahaneler üreten birçok taksiciden sonra arabasına bindiği taksici Yılmaz Çömez'in kısa mesafeyi sorun etmediğini gören vatandaş, Çömez’e İstanbul'un bir ucundan diğer ucuna olan toplam km başı ücreti bin 600 TL ödül verdi.

“’DÜNYA ETİK GÜNÜ’NDE DİKKAT ÇEKMEK İSTEDİM”

Taksim Meydanı Şerif Macit isimli vatandaş hasta annesini hastaneye götürmek için taksi durdurmak istedi. Taksiciler Macit ve annesini kısa mesafe olduğu için taksiye almadı. Bunun üzerine Şerif Macit olaydan 4 gün sonra sosyal deney gerçekleştirdi. Macit, bahaneler üreten birçok taksiciden sonra arabasına bindiği taksici Yılmaz Çömez'e İstanbul'un bir ucundan diğer ucuna olan toplam km başı ücreti olan bin 600 TL ödül verdi. Gerçekleştirdiği sosyal deneyle bir farkındalık oluşturmak istediğini belirten vatandaş Şerif Macit," 25 Mayıs Dünya Etik Günü’nde bu deneyle birlikte buna dikkat çekmek istedim" dedi.

“20-25 TAKSİ BŞ OLDUĞU HALDE ALMADI”

Dünya Etik Günü'nde bir farkındalık oluşturmak istediğini kaydeden vatandaş Şerif Macit, "Benim annem Alzheimer hastası ve son aşamasında. Evde vantilatöre bağlı olarak boğazdan nefes alıyor. Bundan dört beş gün önce annemi yoğun bakımdan çıkarmak üzereyken gereken cihazları almak üzere eve gittim. Cihazları aldıktan sonra yaklaşık olarak 20-25 taksi boş olduğu halde beni almadı. Hava da bugün ki gibi sıcaktı ve ben perişan oldum. Zaten bu konuda duyarlı bir insan olarak, 25 Mayıs Dünya Etik Günü’nde bu deneyle birlikte buna dikkat çekmek istedim.” dedi.

“ANNENİZ ZAMANLA YARIŞIYOR VE TAKSİLER ALMIYOR”

Daha önce de annesi hastaneden çıktığı zaman kısa mesafe diye taksilerin almadığını söyleyen Macit, “Kendinizi benim yerime koyun. Anneniz zamanla yarışıyor, oksijen cihazının en fazla 4 saat dayanabildiğini biliyorsunuz ve taksiler sizi almıyor. Zor bir durumda kaldım. O gün de diğer taksiler beni almadı ama Yılmaz abi soru sormadan ve bahane üretmeden beni taksisine aldı. Ben de bu konuda hem kendisini ödüllendirmek hem de bu konuya dikkat çekmek adına bu deneyi düzenledim. Dediğim gibi o gün dakikayla yarışıyorsunuz. Annenizin nefes almakla ilgili ihtiyacı olduğunu bile bile o yarış var. Buradan gezmeye bir yere gitmiyorsunuz, onunla ilgili bir taksi ihtiyacım yoktu benim. Acil durumda bir ihtiyacım vardı ve kan ter içinde kaldım. Bir anda kendinizi stres içinde buluyorsunuz.” Şeklinde konuştu.

“İSTANBUL’UN BİR UCUNDAN DİĞER UCUNA…”

Taksicilerin yolcu almamalarının temel nedeninin kısa mesafe olduğunu belirten Macit, “Ben de şöyle bir şey düşündüm, İstanbul’un bir ucundan diğer ucuna 270 km ve km olarak 6 TL atıyor. Toplamda bin 600 TL yapıyor. Ben de taksici abimize onu takdim etmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

“YOLCUNUN NEREYE GİTTİĞİ BİZİ İLGİLENDİRMEZ”

Ödül parasını kabul etmeyen ve sadece işini yaptığını belirten taksici Yılmaz Çömez, "Sosyal deney olduğunun farkında değildim. Sadece bana hastanesine gidip oradan da iki sokak aşağıya annesini götüreceğimizi söyledi. Buyurun beraber gidebiliriz dedim. Sonra böyle bir deneyim var dedi. Deneyi yaptım ve siz de beni kırmadınız ve beni yolcu olarak aldınız. Sonrasında beyefendiyi tekrar Taksim’e getirip bıraktım. Sonrasında telefon numaramı istedi ve bugün aradı. Sizin geleceğinizden de haberim yoktu. Büyük sürpriz oldu. Hizmet sektöründeyiz ve işimizi yapıyoruz. Yolcunun nereye gittiği bizi ilgilendirmez. Sadece alırız ve gideceği yere götürürüz. Olması gereken bu" dedi.