Tarih : 27.09.2021 - 09:46 Yorum : 0

2500 yaşındaki tarihi surlar ortadan ayrıldı: Her an yıkılabilir!

Bursa'nın İznik ilçesinde bulunan ve Milattan Önce (M.Ö.) 4. yüzyılda inşa edilmeye başlandığı düşünülen 2 bin 500 yıllık tarihi surların yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu görüldü. Ortadan ayrılan surların yanından geçen yolu kullanan bölge sakinleri, yetkililerden yardım istedi.

2500 yaşındaki tarihi surlar ortadan ayrıldı: Her an yıkılabilir!

Bursa’nın İznik ilçesinde bulunan tarihi surlar, bölge sakinlerini ve gören herkesi tedirgin ediyor. Emanet gibi duran ve ortadan ikiye ayrılan surların yıkılma tehlikesine karşı önlem alınmasını isteyen Bursa halkı, surların yanından geçen yolu da kullandıkları için bir tehlike halinde büyük kayıplar verilebileceğini öngörerek yetkililerden yardım istedi.

Bithynia devrinde M.Ö. 4. yüzyılda inşa edilmeye başlanan İznik surları, Roma ve Bizans dönemlerindeki yeni eklentilerle günümüzdeki şeklini aldı. İznik’in çevresini beş kenarlı çokgen şekilde kuşatan surlar, yaklaşık 4 bin 970 metre uzunluğa sahip,

HEM YAYALAR HEM ARAÇLAR KULLANIYOR

Yenişehirkapı çevresinde bulunan surların bazı bölgelerinin ortadan ikiye ayrıldığı görüldü. Her an yıkılma tehlikesi olan surların hemen yanından yol geçiyor. Yolu çok sayıda araç ve yaya kullanıyor.

Vatandaşlar ortadan ikiye ayrılan surların kimseye zarar vermeden bir an önce onarılmasını istiyor.

İLLA BİRİNİN ÜZERİNE YIKILMASI MI BEKLENİYOR?

Ortadan ikiye ayrılan tarihî surların altından her gün geçen emekli öğretmen Taner Gübre, olaya ilişkin şu ifadeleri kullandı: "Biz bu surların altından yaya olarak geçiyoruz. Yanından araçlar da geçiyor. Bu surlar çatlamış. İlla birilerinin üzerine yıkılması mı bekleniyor?

"Surların diğer bölgelerini güzel bir şekilde onardılar. O bölge burası kadar işlek değil. Burası daha işlek. Yukarıdan bir taş düşse can kaybı yaşanabilir. Surlar bir An önce tadilattan geçirilmeli"

Kaynak : İHA/BURSA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber