Tgrt Haber

62 yıl sonra ortaya çıktı, önüne çıkanı yedi

10 Kasım 2023 13:32 - Güncelleme : 10 Kasım 2023 13:32
Editör: Baran Aksoy / Kaynak: TGRT Haber

Endonezya'nın güneyinde bulunan Papua eyaletinde, 62 yıl sonra uzun gagalı dikenli karıncayiyen objektiflere yakalandı.

62 yıl sonra ortaya çıktı, önüne çıkanı yedi
Hayvan, Endonezya

Endonezya'nın güneyindeki Papua eyaletinde incelemelerde bulunan araştırma ekibi; 62 yıl gibi uzun bir aradan sonra uzun gagalı dikenli karıncayiyeni görüntüledi.

Oxford Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Cenderawashih Üniversitesi ile Endonezya Ulusal Araştırma ve İnovasyon Ajansının (BRIN) da dahil olduğu araştırma ekibinin karıncayiyene keşif gezisi sırasında rastladığı belirtildi.

Atırma ekibi ayrıca keşif gezisinde, en son 2008'de görülen bal yiyen bir kuş türü ve çeşitli böcek türlerine de rastladı.

DİĞER MEMELİLERİNDEN FARKLI ÇOĞALIYOR

Araştırmacılar tarafından sadece bir kez 1961'de görüntülenen ve tek delikliler (monotremata) takımından olan uzun gagalı dikenli karıncayiyen, diğer memelilerin aksine yumurtlayarak çoğalıyor.

GERİYE KALAN 5 TÜRDEN BİRİSİ

Adını ünlü doğa bilimci İngiliz Sir David Attenborough'dan alan dikenli karıncayiyen, tek deliklilerin geriye kalan 5 türünden birisi. "Attenborough'un uzun gagalı dikenli karıncayiyeni", bugüne kadar Cyclops Dağları dışında hiçbir yerde görülmedi.

Bulunmaları oldukça zor olan dikenli karıncayiyenler, Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliğinin (IUCN) nesli tehdit altındaki türlerin kırmızı listesinde yer alıyor.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.