Tarih : 27.11.2021 - 16:15 Yorum : 0

Afyonkarahisar'daki mezarlıklarda korkunç görüntü! Vatandaşlar evlerini boşaltıyor

Afyonkarahisar Bolvadin'de, Konya depreminin ardından mezarlıklarda derin yarıklar oluştu. Yüzey deformasyonlarının arttığı ilçede vatandaşlar evlerini bir bir boşaltırken çok sayıda duvar çöktü, evlerin duvarlarında devasa çatlaklar oluştu.

Afyonkarahisar'daki mezarlıklarda korkunç görüntü! Vatandaşlar evlerini boşaltıyor

Afyonkarahisar Bolvadin'de vtandaşların uzun yıllardır şikayetçi olduğu yüzey deformasyonları ve toprak üstündeki yarıklar arttı. Konya depreminin ardından korkutucu boyutlara ulaşan yarıklar, birçok mezarın çökmesine sebep oldu. Duvarlardaki devasa çatlakları gören vatandaşlar, evlerini tahliye etmeye başladı.

Bolvadin ilçe merkezindeki Akçeşme ile Şıhlar mahallelerinde, 6 yıl önce görülmeye başlanan yüzey deformasyonları ve yarıkların Konya’da yaklaşık 20 gün önce yaşanan depremin ardından artmaya ve genişlemeye başladığı görüldü.

Yarıklar nedeniyle bir çok ev ve eklentileri zarara görürken bölgedeki mezarlıkta da önemli çapta tahribatlar yaşandı.

BAZI BÖLGELERDE YIKIMLAR OLDU

Yarıklar nedeniyle bir çok mezar olduğu yere çökerken, evlerin duvarlarındaki çatlaklar da artmaya, hatta bazı bölgelerde yıkımlar yaşanmaya başlandı.

Yarıklar nedeniyle özellikle çöken mezarlar görüntüsü ile herkesi korkuturken, çökmelerin yaşandığı duvarlar ise görüntüsü adeta deprem yıkımını aratmadı.

Çatlaklar nedeniyle bir çok ev boşaltılırken, boşaltılan evlerin duvarlarında devasa boyutlarda çatlaklar olduğu ve bazı bölümlerinin ise yıkılması sonucu harabeye döndüğü dikkatlerden kaçmadı.

İNCELEMELER 6 YILDIR DEVAM EDİYOR

Yarıkların ilk ortaya çıkmasının ardından bölgeye gelen bilim insanlarını yaptıkları incelemelerde, yüzey deformasyonlarına neden olan olaya bölgeden geçen fay hatlarının sebep olduğunu belirledi.

Bilim adamlarının bölgeyi 6 yıldır takibe aldıkları ve incelemelerinin devam ettiği öğrenildi.

Bölge sakinlerinden Saim Arpa isimli vatandaş, ortaya çıkan görüntünün kendilerini çok korkuttuğunu ifade ederek, bölge için gerekli çalışmaların yapılmasını istedi.

Kaynak : İHLAS HABER AJANSI
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber