2022-01-25 15:07:04

Aksaray'da öğretmeni tarafından dayak yiyen küçük çocuk yaşadığı dehşeti anlattı: Kanlı kazağımı çıkartıp yeni giydirdiler

Aksaray’da 10 yaşındaki öğrencisini döven öğretmenin kan donduran görüntüleri yürekleri sızlattı. Hakkında 1,5 yıl hapis istemiyle dava açılan öğretmenin davası görülmeye başlarken dehşeti yaşayan öğrencinin ifadesi alındı. Yaşadığı korku dolu anları anlatan T.K. gördüğü şiddet sonrası burnundan kan geldiğini ve kan olan kazağının öğretmen tarafından değiştirildiğini söyledi.

Aksaray'da öğretmeni tarafından dayak yiyen küçük çocuk yaşadığı dehşeti anlattı: Kanlı kazağımı çıkartıp yeni giydirdiler
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Aksaray’da öğrencisini dayak atan öğretmenin görüntüleri herkesin vicdanını sızlatırken öğretmen hakkında hazırlanan iddianamenin kabul edilmesi ile birlikte ilk duruşma bugün yapıldı. Koronavirüs olduğu için öğretmen duruşmaya katılmazken öğrenci T.K.’nın hakime verdiği ifadeler kan dondurdu.

ÖĞRETMENLER YENİ KAZAK ALDI

Arkadaşının öğretmene küfür etti diye kendisine iftira ettiğini söyleyen T.K. öğretmenin kendisini koridora çıkardıktan sonra darp etmeye başladığını ifade etti. Dayak sonrası burnundan kan geldiğini ve diğer öğretmenlerin kendisine yeni kazak aldığını söyleyen T.K., “Öğretmen beni döverken diğer öğretmenimiz beni kurtardı. Öğretmen kazağımı alarak ‘yakacağım’ dedi.

“ÇOCUĞUMU TEHDİT ETMİŞLER”

Öğrenci T.K.’nın annesi Gülsüm Kocagöl (35) de ifadesinde, “Ben çocuğumu okuldan almaya gittim. Okula gittiğimde başka bir öğretmen bana oğlumun öğretmeninin oğlumu çok kötü dövdüğünü söyledi. Bir baktım çocuğum mahvolmuş. Öğretmenin beş parmağın beşinin izi de çocuğumun suratında duruyordu. Üstü başı, pantolonu kanlar içindeydi. Benim çocuğum neden böyle oldu. 3 saat boyunca neden bana haber verilmedi. Sonra gittim karakola şikayetçi olduk. Ödüllendirilmiş, milli eğitime verilmiş. Benim çocuğumu dövmeye hakkı yok. Neden dövdü benim çocuğumu? Sanığın en ağır ceza almasını istiyorum. Kazağı kanlı olduğu için çocuğumun üzerinden çıkartmış, üzerine yeni kıyafet almış. ‘Annene benim dövdüğümü söyleme’ diye benim çocuğumu tehdit etmiş” diye konuştu.

“PANTOLAN VE AYAKKABISINDA KAN VARDI”

Çocuğun babası Duran Kocagöl (35) ise “Bu öğretmen en ağır cezayla cezalandırılmalı. Ben gece çalışıyordum. Beni patronum aradı ve benim hemen okula gelmemi istediğini söyledi. Ben de okula giderken yolda eşimi gördüm. Orada durumu öğrendim ve hastaneye geçtik. Çocuğumun pantolon ve ayakkabısında kan vardı. Üzerine yeni kazak almış öğretmeni” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUĞUN OKUL FORMASINDA KAN VARDI”

Tanık olarak dinlenen okul müdürü Ramazan Duman (44) da, “Olay günü bir öğretmenimiz odama gelerek yukarıda bir olay olduğunu söyledi. Benim odam aşağıdaydı. Yukarıya çıktığımda öğrenci yoktu. Rehber öğretmenin odasına almışlar. Öğretmen Ali Rıza Y. ile görüştüm ve bana ‘Ben kendimi kaybettim dövdüm’ dedi. Tutanak hazırlayıp nöbetçi öğretmenle imzalayıp karakola verdik. Çocuğun okul forması üzerinde kan vardı. Öğretmenimiz daha sonra çok pişman olduğunu söyledi. O an kazağı değişik değildi. Sonra öğretmenimiz gelip ‘Pişmanım’ diyerek kazak aldığını söyledi. Hemen giydirdik kazağı” ifadelerini kullandı.

“KAZAK BULUNMADI”

Öğretmen Ali Rıza Y’nin avukatı Köksal Demir tarafından, “Öğrencinin akademik başarısı hakkında müdür beyin bilgisi var mı? Kayıp kazakla ilgili bilgisi var mı?” sorusunu üzerine okul müdürü Ramazan Duman, “Çocuğumuz akademik başarı olarak normalin biraz daha altında bir öğrencimizdi. Sigara konusunda bir şey yoktu. Araştırdım. Kazakla ilgili de her yeri araştırdık ama kazağı bulamadık. Öğretmenler odası, sınıflar dahil her yeri aradık ama kazak bulunamadı” dedi.

“ÖĞRETMEN ARKADAŞLARIMDAN ÖĞRENDİM”

Olayın yaşandığı okulda sınıf öğretmenliği yapan Oğuz Kurudağ, “Ben çocuğu dövdüğünü görmedim. Ben o sıra dersteydim. Gürültüleri duyup çıktım. Çocuğun burnu kanıyordu ve gördüm bunu. Sonra da müdür beye haber verdim. Okul müdürümüze yukarıda bir olayın olduğunu belirterek öğrencinin burnunun kanadığını söyledim. Çocuğun burnundan kan geliyordu. Çocuğu lavaboya götürdüm elini yüzünü yıkadım. Sonra ben dersime sınıfıma girerek derse devam ettim. Öğretmenin öğrenciyi darp ettiğini sonradan öğretmen arkadaşlarımdan öğrendim” diye konuştu.

“SOL ELİ ÇOCUĞUN BOĞAZINDAYDI"

Okulda Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni olarak görev yapan Gülcan Ünlü, “5-A sınıfında dersteydim. Teneffüse çıkmadım. Benim sınıfım ile olayın yaşandığı sınıf yan yana. Teneffüs boyunca kitap okudum. Çocuklar teneffüsten gelince derse başladım. Astım hastası olduğum ve nefes almakta zorlandığım için kapıyı açık bırakmalarını istedim çocuklarımdan. Bu sırada dışarıdan bir erkek sesi geldi. Kim diye hemen baktım ama kimseyi göremedim. Önce müdür sandım. Sonra tekrar sınıfa girdim. Dışarıdaki sesler tekrar yükseldi. Birkaç kez dönüp baktım. Sonra yoklama kağıdını elime aldım yoklama almak için. Bir şaplak sesi duydum, irkildim ve kapıya doğru çevirdim kafamı. ‘Ne oluyor orada?’ dedim ve o sırada öğrencimden biri öğretmenin çocuğu dövdüğünü söyledi. Kapıya çıktığımda Ali Rıza’nın sol eli çocuğun boğazındaydı. Sağ elini de kaldırmış bağırıp çağırıyordu. Onları öyle görünce koştum ve Ali Rıza’nın sol kolundan tutup çektim ve ‘Sen ne yaptığını sanıyorsun, bu yaptığın doğru değil’ dedim. Beni görünce ‘Gülcan hocam, bu çocuk bana küfür ediyormuş, anama avradıma sövüyormuş. Sınıfta sigara içiyor diye konuşuyormuş. Ben bunları hazmedemem. Kimse bana iftira atamaz’ dedi. Ben de, ‘Çocuğun küfredip etmediğini bilmiyoruz, sınıftakiler iftira atıyor olabilir’ dedim. Çocuğa döndüm ve burnunda kan vardı. Kanlar üzerine de akmıştı. Çocuğu kanlar içinde görünce ben çok sinirlendim. Ali Rıza’ya bağırdım. ‘Biraz önce bana da aynı şeyi söylediler ama ben inanmadım nasihat ettim çocuklara’ dedim. Ali Razı da bana ‘Sen sineye çekmiş olabilirsin küfürleri ben sineye çekemem, kimse ses çıkarmazsa ileride kimse bir şey yapmıyor diye önüne geçilemez’ dedi. Ali Rıza yeniden çocuğa vurmaya yeltendi” dedi.

ÖĞRETMEN GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Yaşanan olayları anlatırken ağlamaya başlayan öğretmen Gülcan Ünlü hakim karşısında gözyaşlarını tutamadı. Öğretmenin tekrar vurmaya yeltenmesinin ardından bağırdığını belirterek gözyaşlarıyla olayı anlatmaya devam eden öğretmen Gülcan Ünlü, “Bu sırada bağırdım ve Ali Rıza’yı itekleyerek ‘Defol git, okulu ayağa kaldırdın’ dedim ve engel oldum. Çocuk bana yanaştı. Arkamda tepinmeye başladı ve ağlıyordu. Diğer öğretmenlerin yardımcı olmalarını da bekledim. Hepsi gördü ama yardımcı olmadılar. Ali Rıza bağırmaya devam ediyordu. Daha sonra Ali Rıza öğretmen çocuğu alarak okuldan çıkarmış. Forma almaya götürmüş. Diğer öğretmenlere neden izin verdiklerini sordum. Yeni kazak alındığını da okul çıkışında öğretmenlerden duydum” dedi.

Mahkeme, duruşmayı 15 Şubat 2022 tarihine erteledi.

“ÖĞRETMEN CEZALANDIRILMALI”

Darp edilen öğrencinin dedesi Selahattin Kocagöz (66) duruşmadan önce yaptığı açıklamada, “Öğretmen cezalandırılmalı. Duyduğuma göre milli eğitim başka bir görev vermiş. Bunun zaten kırdığı yumurta kırkı geçmiş. Bunu daha neden besliyor bu devlet. Versin eline kazma kürek çalışsın. Yarın başkasının başını da yakacak. Devlet bunu görevinden atsın, çarşıya koysun kazma kürek çalışsın bu. Benim gönlümden geçen bu. Ben de diyorum ki bu çocuğu neden dövdü ben anlamadım. Cezası ağır ve en üst seviyeden olması lazım. Öğretmenlik hayatı bitmesi, görev hayatı bitmesi lazım. Çocuğun psikolojisi bozuk, sıkıntıları var. Psikolog geliyor ve inşallah düzelecek. Devletimiz sağ olsun ilgileniyor. Devletimizden yana bir sıkıntı yok” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler