Tarih : 15.05.2021 - 19:10 Yorum : 0

Avustralya'da binlerce kişi Filistinliler için sokağa döküldü

İşgalci İsrail'in Filistinlilere saldırılarına bütün dünyadan tepkiler gelmeye devam ediyor. Avustralya’nın en büyük iki şehri Sydney ve Melbourne’da on binlerce kişi İsrail’in Mescid-i Aksa ve Gazze’ye yaptığı saldırıları protesto etti.

Avustralya'da binlerce kişi Filistinliler için sokağa döküldü

İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılar Avustralya’da protesto edildi. Mescid-i Aksa ve Gazze’ye günlerdir süren saldırılara karlı aralarında Yahudilerin de bulunduğu çeşitli gruplar kent merkezlerinde bir araya geldi. Sydney ve Melbourne’da on binlerce kişi İsrail’in Mescid-i Aksa ve Gazze’ye yaptığı saldırıları protesto etti.

"BİZLER BİNLERİZ, BİZLER MİLYONLARIZ, BİZLER FİLİSTİNİZ"

Avustralya’nın Melbourne şehrinde toplanan protestocular Eyalet Kütüphanesi önünden başlayarak trafiğe kapatılan La Trobe Caddesi boyunca sloganlar atarak yürüyüş yaptı. “Özgür Filistin” yazılı pankart, Filistin ve Türk bayrağı başta olmak üzere çeşitli ülke bayrakları ve pankartlarla yürüyen on binlerce kişi “Özgür Filistin”, “İsrail dışarı” sloganları atarak İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını durdurmasını dile getirdiler. Yapılan konuşmalarda İsrail’in Filistin’e yönelik yıllardır devam eden zulmüne dikkat çekilirken Filistin halkının yalnız olmadığı “Bizler binleriz, bizler milyonlarız, bizler Filistiniz” sloganlarıyla vurgulandı.

İşgalci İsrail Filistin'i vurmaya devam ediyor İşgalci İsrail Filistin'i vurmaya devam ediyor Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze'ye düzenlediği hava saldırılarında şehit sayısının 61'i çocuk, 36'sı kadın olmak üzere 213’e, yaralı sayısının ise bin 442’ye yükseldiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı: İşgalci İsrail, basın özgürlüğüne de darbe vuruyor Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı: İşgalci İsrail, basın özgürlüğüne de darbe vuruyor Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Gazze'de Associated Press ve Al Jazeera ofislerini hedef alan işgalci İsrail'in, basın özgürlüğüne de darbe vurduğunu belirtti.

Al Jazeera: İsrail'in saldırısı barbarca bir eylemdir Al Jazeera: İsrail'in saldırısı barbarca bir eylemdir Katar merkezli televizyon kanalı Al Jazeera, İsrail'in Gazze'de içinde ofisinin bulunduğu yüksek katlı binayı vurarak yıkmasını barbarca bir eylem olarak nitelendirdi. Al Jazeera Medya Ağından yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in Gazze'deki ofisini yıkması kınanarak, uluslararası topluma gazetecilerin korunması çağrısında bulunuldu.

PROTESTOLAR 2.5 SAAT SÜRDÜ

Sydney’deki protestolar ise benzer görüntülere sahne oldu. Belediye Binası önünde başlayan ve yaklaşık 2.5 saat süren gösterilerde Filistin’e yönelik saldırıların durması, İsrail’in işlediği insanlık suçlarına son vermesi gerektiği belirtildi.
Avustralya’da yaşayan Türklerin büyük katılım gösterdiği protestolarda yaşananlara Avustralya’nın sessiz kalması eleştirildi.

Beyaz Saray'dan İsrail'e: Medyanın güvenliğini sağlayın Beyaz Saray'dan İsrail'e: Medyanın güvenliğini sağlayın Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, "Gazetecilerin ve bağımsız medyanın emniyet ve güvenliğini sağlamanın büyük bir sorumluluk olduğunu İsraillilere doğrudan ilettik." açıklamasında bulundu.

Cami enkazında ezan: İsrail'e meydan okudu Cami enkazında ezan: İsrail'e meydan okudu İşgalci İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları sonucu yıkılan Qlaibo Cami'nin enkazının üzerine çıkan Filistinli bir adam ezan okudu.

AP: İsrail'in saldırısına şoke olduk AP: İsrail'in saldırısına şoke olduk İşgalci İsrail'in dünyaya gerçeklerin yayılmasını engellemek için Gazze'de medya binasını vurdu. AP Başkanı ve CEO'su Pruitt, İsrail ordusunun AP ofisinin bulunduğu binayı vurması karşısında "şoke olduklarını" ve "dehşete düştüklerini" açıkladı.

Kaynak : İHA-AA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber