2022-08-02 11:09:00 | Son Güncelleme : 2022-08-02 11:29:26

Anayasa Mahkemesi'nden emsal karar: Yabancının trafik cezasını Türk çekmeyecek!

Anayasa Mahkemesi (AYM), Türk plakalı araç kullanan sürücülere verilen trafik cezalarının, araç sahibinden alınmasıyla ilgili öenmli bir karar aldı. Yüksek Mahkeme, uygulanan bu kanın Anayasaya aykırı bularak iptal etti.

Anayasa Mahkemesi'nden emsal karar: Yabancının trafik cezasını Türk çekmeyecek!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, Tokat 1. Sulh Ceza Mahkemesi, baktığı bir davada Karayolları Trafik Kanunu'nun 115. maddesinde yer alan "Türk plakalı araç kullanan yabancı sürücülerin trafik cezaları, cezanın yazıldığı araç sahibinden tahsil edilir" hükmünün Anayasa'ya aykırı olduğunu ileri sürerek AYM'ye başvurdu.

KURAL İPTAL EDİLDİ

Başvuruyu inceleyen AYM, Anayasaya aykırı olduğu sonucuna vardığı kuralı iptal etti. Yüksek Mahkemenin gerekçesinde, Anayasanın 38. maddesinin yedinci fıkrasında ceza sorumluluğunun şahsi olduğunun belirtildiği vurgulandı. Ceza sorumluluğunun şahsiliğinin Anayasada güvence altına alınan ceza hukukunun temel ilkelerinden birisi olduğuna işaret edilen gerekçede, şunlar kaydedildi:

"Cezaların şahsiliğinde amaç, bir kimsenin işlemediği bir fiilden dolayı cezalandırılmamasıdır. Diğer bir ifadeyle kimsenin başka birinin icra ettiği fiil nedeniyle sorumlulukla karşılaşmamasıdır. Kural ise Türk plakalı araç kullanan yabancı sürücülerin trafik cezalarının, cezanın yazıldığı araç sahibinden tahsil edilmesini hükme bağlamak suretiyle aracını yabancı sürücülere vermekten başka bir fiili bulunmayan araç sahiplerinin gerçekleştirmediği ya da iştirak etmediği trafik kabahatinden sorumlu tutulmasına ve cezalandırılmasına neden olmaktadır. Bu itibarla kural ceza sorumluluğunun şahsiliği ilkesiyle bağdaşmamaktadır. Kural, Anayasa'nın 38. maddesine aykırıdır."