22˚
İstanbul
22˚
hafif yağmur
Nem %49
Rüzgar 5.02 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2022-05-14 11:33:00 | Son Güncelleme : 2022-05-14 12:32:39

Yargıtay’dan emsal ‘maaş’ kararı: Ekonomik şiddet ve boşanma sebebi sayıldı

Bir süredir geçimsizlik yaşadıkları gerekçesiyle boşanmaya karar veren çiftin davası Yargıtay’a taşındı. Eşinin maaşına el koyan erkeğin, kadına ekonomik şiddet uyguladığına karar veren Yüksek Mahkeme, erkek eşi ağır kusurlu bularak emsal bir karara imza attı.

Eşinin maaşını alarak ona ekonomik şiddet uyguladığına hükmeden mahkeme, erkeği ağır kusurlu buldu.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Eşinin maaşını alarak ona ekonomik şiddet uyguladığına hükmeden mahkeme, erkeği ağır kusurlu buldu.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi’ne başvurarak boşanma davalarını temyiz etmek isteyen bir çift için karar veren Yüksek Mahkeme, eşinin maaşını alarak ekonomik şiddet uygulayan eşin boşanma davasında kusurlu kabul edileceğine hükmetti.

EKONOMİK ŞİDDET KARARI

Bursa'da, bir süredir geçimsizlik yaşayan genç çift, karşılıklı boşanma davası açtı. Aile Mahkemesi, eşinin maaşına el koyarak ekonomik şiddet uyguladığını iddia eden erkeğin boşanma davasının kabulüne, kadın yararına ise yoksulluk ve tedbir nafakasına hükmetti. Kararı her iki taraf da istinafa götürdü.

Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 2. Hukuk Dairesi, kararı onadı. Davacı karşı davalı kadın, karşı davanın kabulü, kusur belirlemesi ve tazminatların miktarı yönünden kararı temyiz ederken davalı karşı davacı erkek de kusur belirlemesi yönünden kararı temyiz edince devreye Yargıtay 2. Hukuk Dairesi girdi.

“ERKEĞİN TÜM İTİRAZLARI YERSİZDİR”

Emsal nitelikte bir karara imza atan Daire, eşin maaşına el koymayı kusur saydı. Kararda şöyle denildi: "Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle kanuna uygun sebeplere ve özellikle mahkemece kabul edilen ve gerçekleşen kusurlu davranışlarının yanında davalı-karşı davacı erkeğin eşinin maaşını alarak eşine ekonomik şiddet uygulamak suretiyle de kusurlu olduğu ortadadır. Ancak yine de evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına yol açan olaylarda davalı-karşı davacı erkeğin ağır kusurlu olduğunun anlaşılmasına göre, davalı-davacı erkeğin tüm temyiz itirazları yersizdir.”

TAZMİNAT MİKTARI ARTIRILDI

“Tarafların tespit edilen ekonomik ve sosyal durumları, boşanmaya yol açan olaylardaki kusur dereceleri, paranın alım gücü, kişilik haklarına yapılan saldırı ile ihlâl edilen mevcut ve beklenen menfaat dikkate alındığında davacı-karşı davalı kadın yararına takdir edilen maddi ve manevi tazminat azdır. Açıklanan sebeple, davacı-karşı davalı kadın lehine uygun miktarda maddi ve manevi tazminat takdiri gerekirken, yazılı şekilde hüküm kurulması doğru olmayıp, bozmayı gerektirmiştir."