2022-07-25 17:13:00 | Son Güncelleme : 2022-07-25 17:44:08

Çankırı'dan 'tuz mağarası' atağı: Kent turizminin lokomotifi olacak

Çankırı'da Hitiler'e kadar uzanan yerin 150 metre altında bulunan tuz mağarasının turizm merkezi olması için proje başlatıldı. Bu kapsamda, Hititler döneminde de sağlık için kullanıldığı bilinen mağaranın sanatsal faaliyetler ve çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapacağı bildirildi.

Çankırı'dan 'tuz mağarası' atağı: Kent turizminin lokomotifi olacak
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Çankırı Belediyesi, Anadolu'nun en eski medeniyetlerinden olan Hititler döneminden beri tuz elde edilen mağara, için yeni proje başlattı. "Yer Altı Tuz Şehri" oalrak bilinen ve yılda yaklaşık 120 bin kişinin ziyaret ettiği tuz mağarasının, kent turizminin lokomotifi olması için harekete geçti.

Belediye hazırladığı bu projeyle Hititler döneminde de sağlık için kullanıldığı bilinen ve içinde yıllarca yapılan üretim sonucu birçok galeri oluşan mağarada, sağlık turizminin yanı sıra sanatsal faaliyetler ve çeşitli etkinliklerin de düzenleneceği projeyi hayata geçirmeyi planlıyor.

İHALE YAPILACAK

Konuya ilişkin konuşan Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen, projenin önümüzdeki yılın yaz aylarında tamamlanmasını öngördüklerini belirtti. Esen ayrıca, mağarada kullanılacak malzeme ve materyalin tuzlu ortama dayanabilmesi gerektiğini, bunların tespiti için projede gecikmelerin yaşandığını anlattı. 

Esen, "Türkiye'de bir ilk olacak bu proje. Onun için projede kullanılabilecek malzeme ve yaklaşık maliyet hesaplarında biraz geciktik çünkü Türkiye'de ilk, dünyada da 4 veya 5 ülkede var bu tip turizm açısından faaliyet gösteren tuz mağaraları. Şu anda yaklaşık maliyet hesapları bitti. İnşallah bir iki aya kadar ihaleye çıkacağız" dedi.

Projenin önemini ve henüz hayata geçmeden karşılaştığı ilgiyi anlatan Esen, şunları söyledi:

"Yılda 1 milyon ziyaretçi hedefi koymuştuk, proje bitmeden tur firmalarından, turizmcilerden çok büyük talep var fakat şu anda maalesef henüz düşündüğümüzü, istediğimiz süreçte gerçekleştiremedik. Buna rağmen ziyaretçi akınına uğruyoruz diyebiliriz. Bayram sürecinde 5 bine yakın ziyaretçimiz geldi. İnşallah ihalesini bitirip yapım aşamasına geçmeyi planlıyoruz. Muhtemelen bütün imalatlar önümüzdeki yaza hazır olur diye düşünüyorum."
Esen, il merkezine 20 kilometre uzaklıktaki mağarayı "Yer Altı Tuz Şehri" diye adlandırdıklarını, bir şehirde olması gereken ne varsa tuz mağarasına da bunu kazandıracaklarını belirterek şunları kaydetti:
"Sağlık açısından bir alan oluşturduk. Çok amaçlı bir konferans salonu, yöresel ürünlerimizin satılabileceği stantlar, havuz, çocuk oyun alanları, kafeteryalar olacak. Şehirde olması gereken ne varsa içeride olacak inşallah. 18 dönüm, galerilerden oluşan kapalı alan. Her galeride bir etkinlik, yapısal farklılıklar oluşturduk. İnşallah ürettiğimiz coğrafi işaretli ürünlerimizi de orada sergileyip satışını yapacağız. Çankırı için insanlar artık alternatif turizm arıyor. Bu anlamda Çankırı'nın lokomotifi olacak. Burası bir destinasyonun başı olacak, akabinde Ilgaz, Orta, Yapraklı... Buralarda bizim doğal güzelliklerimiz var. Kış turizmi var. Yaz kış turist bekliyoruz inşallah. Bu anlamda tabii ki ziyaretçi akınına uğrayacağına eminiz, inanarak bu yola çıktık."

Tuz mağarasının Çankırı ekonomisine ve istihdama da büyük katkı sağlayacağını ifade eden Esen, kentte konaklama probleminin olduğunu, bunun da aşılacağına inandıklarını dile getirdi.