27˚
İstanbul
27˚
hafif yağmur
Nem %48
Rüzgar 7.68 /s
Pazartesi
27˚/20˚
Salı
27˚/20˚
Çarşamba
25˚/19˚
Perşembe
26˚/18˚
29 Mayıs 2022 Pazar
2021-09-22 09:36:30

Damada eziyetin sonu gelmiyor: Bu kez dereye attılar, şalvar giydirip oynattılar

Bursa'da dünya evine girmek isteyen bir çiftin düğününden önce damada yapılanlar, duyanları hayrete düşürdü. Düğün günü mahalleden geçen dereye atılan ve bu derenin kirli suyundan içirilen damat, akşam saatlerinde şalvar giyip başörtü takarak meydanda oynadı.

Damada eziyetin sonu gelmiyor: Bu kez dereye attılar, şalvar giydirip oynattılar
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Bursa'nın İnegöl ilçesindeki kırsal Çitli mahallesinde, her düğün töreninde damada yapılan ve gelenek haline gelen etkinlik, herkesi şaşkına çevirdi. 100 yıldan beri yapıldığı belirtilen 'damadı dereye atma ve derenin suyunu içirme' geleneği, bir kez daha mahalle meydanında icra edildi. Dereden çıkıp kuruyan damat, akşam saatlerinde ise şalvar giyip dolaştıktan sonra başörtüsüyle meydanda dans etti.

21 yaşındaki Erman Yonca ve 19 yaşındaki Hatice Yonca çifti dünya evine girdi. Cuma günü başlayan gelenek, Pazar akşamına kadar sürdü. Cuma günü damat ve arkadaşları komşularının kapılarına giderek tavuk isteme yaptılar. Tavukları alan gençler Cumartesi günü ise oyunlar oynayarak eğlendiler.

BEĞENDİRMEYE ÇALIŞTILAR AMA NAFİLE

Pazar günü öğle saatlerinde damat ve arkadaşları, kapı kapı dolaşarak eşya ve para topladılar. Aynı gün öğleden sonra ise mahalle meydanından geçen derenin yanında toplanan gençler eğlence düzenlediler. Damat ve sağdıç, arkadaşlarının taleplerini yerine getirmek için yoğun çaba sarf ettiler.

GÜVEY BATMASININ ARDINDAN ŞALVARLI OYUN

Yapılanları beğenmeyen gençler, damat ve sağdıcı dereye atarak "Güvey Batması" geleneğini yaptılar. Sırılsıklam olan damat ve sağdıcına dereden geçen sudan da içirildi. Gün boyu devam eden eğlencenin akşam saatlerinde ise damadın evinin önünde farklı bir eğlence düzenlendi. Damat ve sağdıç, şalvar giyip, başörtü takarak dans etti.

Etiketler