2021-11-25 16:36:40

Darp edilen kadını saldırganların elinden kurtaran kahramana teşekkür plaketi

Antalya'da bir kadının sokak ortasında iki kişi tarafından darp edildiğini gören Barış Aytar, yardıma koşarak genç kadının hayatını kurtardı. Bu davranışı Antalya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından ödüllendirilmek istenen Aytar'a plaket verildi.

Darp edilen kadını saldırganların elinden kurtaran kahramana teşekkür plaketi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Antalya'da otobüs şoförü Barış Aytar, tanımadığı bir kadının cadde ortasında darp edildiğini görünce duruma kayıtsız kalamadı. Saldırıya uğrayan genç kadını ölümden kurtaran Aytar, Antalya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından ödüllendirildi. Teşekkür plaketi alan kahraman şoför, "Yaralanabilirdim ama kendimden ziyade o kadının kurtarılması önemliydi. Bugün olsa aynı şeyi yine yaparım korkmam" dedi.

Plaket verilen Barış Aytar, bugün olsa yine aynı şeyi yapacağının altını çizdi.

ARACINI SAĞA ÇEKİP OLAY YERİNE KOŞTU

Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Antalya Ulaşım A.Ş.'de 07 AU 336 plakalı şehir içi otobüste CV47 hattında şoförlük yapan 31 yaşındaki Barış Aytar, geçtiğimiz 30 Mart tarihinde sabah saat 06.30 sıralarında Muratpaşa ilçesi Yeşildere Mahallesi Aşık Veysel Caddesi’nde bir kadının sokak ortasında darp edildiğini gördü. Saçından sürüklenen kadının zorla araca bindirilmek istendiğini gören Aytar, aracını sağa çekip olay yerine gitti.

DUYARLILIĞINDAN DOLAYI PLAKET VERİLDİ

Barış Aytar şiddet gören kadını kurtarırken şüpheliler bıçak çekti. Kadın bölgeden uzaklaşırken, iki şüpheli ise bıçakla Aytar’ı tehdit etti. Kadının uzaklaştığını gören Aytar da otobüse binerek olay yerinden ayrıldı. Duyarlı şoförün darp edilen kadını kurtarma anı otobüsün güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı. Barış Aytar’ın bu duyarlılığı ise Antalya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından ödüllendirildi. Muratpaşa Kaymakamı Orhan Burhan, kadına yönelik şiddet karşısında gösterdiği duyarlılıktan dolayı Aytar’a plaket takdim etti.

Aytar, kendisine bıçak çekmelerine rağmen kadını saldırganların elinden kurtardı.

"AMACIM KAVGA ETMEK DEĞİL KADINI KURTARMAKTI"

30 Mart'ta yaşadığı olayı anlatan Barış Aytar, “Aşık Veysel Caddesi üzerinde bir kadın iki kişi tarafından darp ediliyordu. Aracımı durdurup indim ve kadını kenara çektim. Bu kez kişi bana çektiği bıçakla saldırmaya başladı. İkinci kişi de bana bıçak çekti ve o da geldi. Amacım onlarla kavga etmek değil kadını kurtarmaktı. O kişilerin sakinleşmesini istedim. Ama onlar tekrardan kadını kovalamaya başladılar. Kadın o esnada kendini kurtarmıştı” diye konuştu.

Kadını ödül için kurtarmadığını belirten Aytar, ödül aldığı için mutlu olduğunu da ifadelerine ekledi.

"HİÇ DÜŞÜNMEM, YİNE AYNI ŞEYİ YAPARIM"

O an yaralanmayı bile göze aldığını dile getiren Aytar, “Bugün olsa yine aynı şeyi yaparım, hiç düşünmem. Anlık gelişen bir olaydı. İçimde hiçbir korku yoktu. Yoluma devam edemezdim. Trafikte çok sürücü vardı, bana yardım etmek yerine hepsi seyretmeyi tercih etti. Yaralanabilirdim ama kendimden ziyade o kadının kurtarılması önemliydi. Bugün olsa aynı şeyi yine yaparım, korkmam. Bu davranışı da bir ödül için yapmadım. Kadını kurtardıktan sonra yoluma devam ettim. Sonradan böyle oldu. Ama Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nden arama olunca şaşırdım. Plaket verildiği için de mutlu oldum” dedi.

Etiketler