2021-08-25 15:07:57

Didim'de keçilere tuzak: Yollara zehirli incir döktüler

Aydın Didim'de keçilerin otladığı makilik alanlara dökülen zehirli incirleri yiyen keçiler zehirlendi. Ağızlarından köpük geldiğini belirten sürü sahibinin veteriner çağırmasıyla hayvanlar telef olmaktan son anda kurtulurken zehirleme olayının son 6 ayda 3. kez gerçekleştiği belirtildi.

Didim'de keçilere tuzak: Yollara zehirli incir döktüler
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Aydın'ın Didim ilçesinde, keçilerini otlatmaya giden bir sürü sahibi, bir süre sonra hayvanların ağızlarının köpürdüğünü gördü. Derhal veteriner çağıran hayvan sahibi, keçilerinin meraya atılmış zehirli incirlerden zehirlendiğini öğrendi. Son 6 ay içinde 3. kez hayvanlarının zehirlenmek istediğini belirten vatandaş, konuya ilgili emniyete şikayette bulundu.

Didim'e bağlı Hisar Mahallesi Sefa Evler sitesi bölgesinde 50’ye yakın küçükbaş hayvan besiciliğiyle uğraşan ve sürü olarak hayvanlarını makilik alanda besleyen Dengizbaşboğan ailesinin keçileri zehirlendi. Aile olarak geçimlerini keçi besiciliğinden yapan Dengizbaşboğan ailesi, sabah saatlerinde hayvanlarını beslemeye çıkmalarından kısa süre sonra bazı hayvanlarının ağızlarından köpük çıktığını görerek durumu veterinere bildirdi. Veteriner hayvanlarının zehirlendiğini tespit ederek, hayvanlara iğne vurdu.

İNCİRLERİN ÜZERİNDEKİ BEYAZ TOZDAN ANLAŞILDI

Zehirli incirden yiyen bazı hayvanlara sürü sahibi kendi iğne vurarak hayvanlarını yeniden sağlığına kavuşturduğu da görüldü. Sürü sahibi Abdil Dengizbaşboğan bölgede yaptığı incelemede hayvan otlattığı çevredeki sokak boyunca belirli aralıklarla zehirli taze incir bırakıldığını gördü. Hayvanlarını bölgeden uzaklaştıran sürü sahibi, durumu Emniyete bildirdi. Emniyet güçlerince yapılan incelemede belirli aralıklarla incir bırakıldığı ve incirlerin üzerinde beyaz toz olduğu görüldü.

6 HAYVANIM TELEF OLDU

Sürü sahibi Abdil Dengizbaşboğan, “Hayvanları evden çıkartıp karşıya götürdük; ardından ağızları köpürmeye başladı ve silkelenmeye başladılar. Düştüler kalkmıyor, bağırıyor çağırıyorlar. Gittim veteriner çağırdım, iğne vurdu; bana da iğne bıraktı. İğne vurduk, şu an telef olan hayvanımız yok. Eve götürüyoruz, kapatacağız hayvanları. Yol kenarlarında incire zehir koyup atmışlar, hayvanlar da bunu yiyor, sadece bu değil meyve ekmek ne bulursa yiyorlar. Neden yaptıklarını bilemiyorum, bu bana 3. kez oldu. Bundan bir hafta önce oldu; bir de geçen Şubat ayında oldu. Öncekinde ilkinde 2, geçen hafta da 4 olmak üzere 6 hayvanım telef oldu. İnsanların vicdanen bunu yapmaması lazım. İnsanların benimle sorunu varsa benle paylaşsın, insanların hayvanlardan intikam almasının anlamı yok” dedi.

NEDEN YAPTILAR BİLEMİYORUZ

Abdil Dengizbaşboğan ile birlikte bölgede hayvancılık yapan İsmail Yılmaz ise, “Hayvanların ağızlarından köpük geldi; veteriner çağrıldı; iğnesini yaptı. Emniyete haber verdik. 3. kez bu yapıldı. Neden yaptılar bilemiyoruz” dedi.

Sürü sahibi Abdil Dengizbaşboğan bölgeye zehirli incir bırakanlar ile ilgili emniyet yetkililerine şikayetçi olacağını bildirirken, bölgeye olay yeri inceleme ekibi çağrılarak incirlerden numune alındı.

Etiketler