2021-11-25 10:06:19

Dışarıdan tekstil atölyesi, içeriden milyonluk uyuşturucu serası

Kağıthane Devriye Ekipler Amirliği polislerinin 1 haftalık takibi sonucu, Seyrantepe'deki tekstil atölyesinin depo katında milyonluk kök hint keneviri serası olduğu ortaya çıktı. Polis ekipleri tüm malzemelere el koyarken serayı kullanan baba ve oğlu, kovalamaca sonucu Sarıyer'de yakalandı.

Dışarıdan tekstil atölyesi, içeriden milyonluk uyuşturucu serası
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Kağıthane Devriye Ekipler Amirliği polisleri, 1 haftalık çalışma sonucunda baskın yaptıkları tekstil atölyesinde karşılaştıkları manzara ile şaşkına döndüler. Kapsamlı bir tesisat ile milyon lira değerinde kök hint keneviri yetiştiren baba ve oğlu, kısa süre içinde yakalanırken serada malzemelere el kondu.

Hint keneviri Türkiye'de genellikle Kastamonu'da tarımı yapılmaktadır.

EKİPLER BİLE ŞAŞIP KALDI

Kağıthane İlçe Emniyet Müdürlüğü Devriye Ekipler Amirliği polisleri, yaklaşık 1 hafta boyunca yapılan istihbari çalışmalar sonrasında dün saat 13.30 sıralarında Seyrantepe’de bir binadaki tekstil atölyesine gitti. Ekipler atölyeye vardıklarında üst katından yoğun uyuşturucu madde kokusu geldiğini fark etti. Bunun üzerine depo olarak kullanıldığı öğrenilen kata çıkan polis ekipleri, çilingir yardımıyla kapıyı açtı. İçeriye giren ekipleri gördükleri manzara karşısında şaştı kaldı.

KATI BASŞTAN SONA SERAYA ÇEVİRMİŞLER

Katın baştan sona uyuşturucu serasına çevrildiğini gören Kağıthane polisi, 6 farklı bölümün oluşturulduğunu ve içerisinde saksılar içerisine kök hint kenevirleri yetiştirildiğini belirledi. Katın sol kısmındaki odaya giren ekipler, çok sayıda ve miktarda endüstriyel ilaç, bitki sulama aleti, voltaj düzeltici, klima kumandası, pH derece aleti, şeffaf damıtma aparatı, streç film, sıvı gübre, fan ve ışık aparatı buldu.

Bitkinin yaprak ve çiçek kısımlarının özel bir kokusu vardır.

1 MİLYON LİRA DEĞERİNDE

Diğer odalara giren Kağıthane polisi, saksılar içerisinde toplamda 110 adet kök hint keneviri ile çok sayıda yer tipi klima, ışıklandırma cihazı, vantilatör, pervane, voltaj düzeltici, alüminyum havalandırma ve termometre ele geçirildi. Banyo kısmına giren ekipler kurumaya bırakılmış 5 adet kök hint keneviri buldu. Diğer kısımlarda ise 535 gram hint keneviri ele geçirildi. Serayı kuran şahısların ele geçirilen kenevirleri, ot esrar veya “marihuana” olarak bilinen uyuşturucu maddelere çevirmesi halinde yaklaşık 1 milyon lira kazanç elde edilebileceği bilgisine ulaşıldı.

Kimyasal birleşimini rezin, az miktarda da uçucu yağ içerir. 

ZEKERİYAKÖY'DEKİ VİLLADA YAKALANDILAR

Serayı kuran kişileri yakalamak için çalışmalarını sürdüren Kağıthane Devriye Ekipler Amirliği polisleri, geçtiğimiz Haziran ayında atölyeye kargo yoluyla alüminyum havalandırması faturası geldiğini tespit etti. Poşetin üzerindeki ismin ise Ergün Ömer Ö. (23) olduğunu belirleyen ekipler, şahsın Sarıyer Zekeriyaköy Mahallesi’nde bir villada oturduklarını tespit etti. Adrese giden Kağıthane polisi, ellerindeki uyuşturucu maddeyi yere atarak kaçmaya çalışan şahsı ve babası Habib Ahmet Ö.’yi (50) kıskıvrak yakaladı.

Rezin içerisinde THC ve türevleri bulunmaktadır. Bu bileşiğin miktarı, bitkinin yetişme ortamına ve iklimine bağlı olarak büyük oranda değişiklik gösterir.

Şahısların üst aramalarında ise cep telefonu ve uyuşturucu madde ticaretinden elde edildiği değerlendirilen 575 lira ile yere attığı bir miktar marihuana ele geçirildi. Gözaltına alınan şahıslar, emniyette ifadelerinin alınması ve sorgulanmalarının ardından “uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti yapmak ve sağlamak” suçundan adli işlem yapılarak adliyeye sevk edildi.

Hammadde kaynağı olarak kullanılan lifler, kaba dokumacılıkta (çuval, halat çanta, ağ yapımı gibi) kullanılır.

Öte yandan şahısların serada işlem yaptıkları esnada parmak izi bırakmamak için plastik eldiven kullandıkları öğrenildi. İşyerine yaklaşık 5 bin lira elektrik faturası geldiği, şahısların atölyenin depo olarak kullanılan üst katını kiraladıkları ve kata kapsamlı tesisat kurdukları ortaya çıktı.

Etiketler