Tarih : 14.06.2021 - 15:28 Yorum : 0

Dışı karpuza, içi kavuna, tadı salatalığa benziyor: Hasadı başladı

Türkiye’de sadece Şanlıurfa'da yetişen şelengonun hasadı başladı. Dışı karpuza, içi kavuna, tadı ise salatalığa benziyor.

Dışı karpuza, içi kavuna, tadı salatalığa benziyor: Hasadı başladı

Türkiye’de sadece Şanlıurfa'da yetiştirilen şelengonun hasadı başladı.

HASADI 1 AY ERKEN BAŞLADI

Normalde Temmuz ayında başlayan hasat bu yıl yaşanan kısmi kuraklık nedeniyle yaklaşık bir ay erken başladı.

Tuzlanarak tüketildiği gibi salatası ve turşusu da yapılan şelengo, Nisan ayının sonlarında ekiliyor. Yaz sonunda hasadı yapılan şelengonun acı olanlarının şifalı olduğuna inanılıyor.

İSİLİK TEDAVİSİNE İYİ GELİYOR

Yaklaşık 45 derece sıcağın altında sabah erken saatlerde toplanan şelengo, isilik tedavisinde de kullanılıyor. Kısa sürede tüketilmediği taktirde tadı bozulan şelengonun fiyatı bu yıl yaklaşık 3 liradan alıcı buluyor.

"DIŞI KARPUZ İÇİ KAVUNA BENZİYOR"

Ailesiyle birlikte tarlaya giderek şelengo toplayan Hakan Zencirci, “Dış görünüşü karpuz, iç görünüşü kavuna benzeyen şelengo sadece Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde yetişiyor. 40-45 derece sıcağın altında bunu topluyoruz. Sıcağa dayanıklıdır.

Bu yıl fiyatları yüksek bekliyorduk ama kilosu 3 liraya satılıyor. Tabi emeğimizin karşılığını vermiyor. Sabah erkenden saat 05.00’da kalkıyoruz. Saat 07.00’a kadar hal pazarına yetiştirmemiz lazım yoksa ürünümüz çöpe gider.” diye konuştu.

Mersin'de yenidünya hasadı başladı Mersin'de yenidünya hasadı başladı Mersin'in Aydıncık ilçesinde açık alanda hasadına başlanan yenidünya, talep ve rekoltenin yüksek olması sebebiyle üreticisinin yüzünü güldürdü.

Dev lahanaların hasadı başladı Dev lahanaların hasadı başladı Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde, her biri 55 kilograma kadar ulaşabilen dev lahanaların hasadı başladı. Tohumunu da kendi ürettiği, lezzeti ve aroması ile benzerlerine fark atan dev lahana yetiştiren Ali Rıza Dağlıoğlu, “Çoğu kimse, bu kadar büyük lahana yetiştiğine inanmıyor” dedi.

Kaynak : İHA
Etiketler : şelengon
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber