Tarih : 15.06.2021 - 11:21 Yorum : 0

Doğada yolunu kaybeden yaban hayvanları emin ellerde

Çanakkale’de, doğada yaralı bulunan ya da yuvalarını kaybeden yavru yaban hayvanlarına, Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından tedavi ve rehabilitasyon imkanı sunuluyor. Şefkatle bakılan yavrular, bakım ve tedavi süreci tamamlanınca yeniden doğal yaşam alanlarına bırakılıyor.

Doğada yolunu kaybeden yaban hayvanları emin ellerde

Yaban hayatına yönelik yürütülen çalışmalar kapsamında 2021 yılı başından bu yana toplam 25 yaralı yaban hayvanının tedavisi yapıldı. Bunlardan 11 tanesi doğal yaşam ortamına salınırken, geri kalan 14 yaban hayvanının rehabilitasyon süreci devam ediyor.

Rehabilitasyon süreci devam eden hayvanlardan tilki, sansar, karga, alakarga, puhu, kumru ve şahin kuşları yaşlarına uygun olarak diyet programına tabi tutuluyor. Ayrıca,yaban hayvanlarının maruz kaldıkları iç ve dış parazitler yönünden tedavileri de ayrıca yapılarak, söz konusu canlıların birbiri ile temas etmemelerine de özen gösteriliyor.

Hayvan Hakları Yasası Meclis'e geliyor Hayvan Hakları Yasası Meclis'e geliyor Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile Hayvan Hakları Yasası'nın yapılmasına dair harekete geçen AK Parti, meclis tatile girmeden önce yasayı Meclis'e sunacak.

VETERİNERİN OMUZUNDA YEMEK YİYOR

Veteriner Hekimi Meltem Dimişgi tarafından üç haftalıkken teslim alınan yavru kargalardan ‘Kimyon’un en büyük keyfi ise veteriner hekimin omzunda iken mama yemek. Yavru hayvanlara gözü gibi bakan Dimişgi, “Duyarlı vatandaşlarımız tarafından kurumumuza gelen ihbar neticesinde, görmüş olduğunuz bu sepetteki yavru kargalarımız 3 haftalıkken buraya getirildi. Omuzunda bulunan ‘Kimyon’ isimli kargamız da Biga Şefliğimiz tarafından Çanakkale Merkez Şubemize getirildi. Yaklaşık 1 aydır bakım ve beslemelerini yapmaktayız. 2 veya 3 hafta sonra yavrularımız artık uçmak üzere hazır olduklarında, doğal yaşam ortamlarına kurumumuz tarafından salınacaktır” dedi.

TEDAVİ SONRASI DOĞAL YAŞAM ORTAMLARINA BIRAKILIYOR

Çanakkale Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Ozan Hacıalioğlu ise yaptığı açıklamada: “Duyarlı vatandaşlarımızın ihbarı sonrasında, ekiplerimiz en kısa sürede ihbar edilen noktaya hareket ediyor ve yaralı yaban hayvanlarını merkezimize naklediyorlar. Burada gerekli tedavi ve bakımları sonrasında, yaban hayvanları yeterli erişkinliğe ulaşmaları sonrasında özellikle iç ve dış parazitleri yapıldıktan sonra tekrar ait oldukları doğal yaşam ortamlarına salınmaktadır” diye konuştu.
Yetkililer, vatandaşların doğada bulunan yavru yaban hayvanlarının hemen alınmamasını, özellikle bir müddet beklenerek annesinin yakınlarda olabileceğini unutmamalarını gerektiğine de dikkat çekiyor.

Bolu’da tebessüm ettiren görüntü: Oğlağıyla sokakları temizliyor Bolu’da tebessüm ettiren görüntü: Oğlağıyla sokakları temizliyor Bolu'da çiftçilikle de uğraşan temizlik işçisi Bekir Tekdemir, bir an olsun peşinden ayrılmayan 13 günlük oğlağıyla işe giderek temizlik yapıyor.

Hayvanlarını otlatan yaşlı kadından geriye çizmeleri kaldı Hayvanlarını otlatan yaşlı kadından geriye çizmeleri kaldı Gümüşhane'de korkunç bir olay yaşandı. Hayvanlarını otlatan yaşındaki Nuriye Şeker, yaklaşık 5 metre yüksekliğindeki kayalıktan düşerek hayatını kaybetti.

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber