2021-12-26 10:49:50

Doktorlar 3 ay dedi, o inat etti! 4 yıla 8 kez yoğun bakım sığdıran Ata bebek herkesi duygulandırdı

Antalya'da ağır epilepsi ve mikrosefali (baş küçüklüğü) hastalıklarıyla doğan ve doktorların 3 ay ömür biçtiği Ata bebek 4. yaş gününü kutladı. Ailesi ve sevenlerinin hazırladığı video ile kısacık hayatında çektiği büyük acılar anlatılan Ata bebek, herkesi duygulandırdı.

Doktorlar 3 ay dedi, o inat etti! 4 yıla 8 kez yoğun bakım sığdıran Ata bebek herkesi duygulandırdı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Antalya'da doğuştan ağır epilepsi ve mikrosefali hastalıklarına sahip olan Ata bebek için doktorlar 3 ay ömür biçti. Ancak inatla hayata tutunma çabası içine giren Ata girdiği 8 yoğun bakımdan da sağ çıkarak 4. yaş gününü ailesi ve sevenleriyle birlikte kutladı. 

AİLEDEN 'SAĞLIKLI DÜNYAYA GELDİ' İDDİASI

Antalya'da yaşayan Tarık ve Ceylan Özdemir çifti 2017 yılı Aralık ayında ilk çocuklarının dünyaya gelmesinin mutluluğunu yaşadı. Çocuklarına Ata ismini veren genç çift, günler ilerledikçe çocuklarının davranışlarında farklılıklar gözlemledi. İddialara göre, doğumun gerçekleştiği özel hastanede son derece sağlıklı dünyaya geldiği söylenen minik Ata'yı başka bir hastaneye götüren Özdemir çiftinin bebeklerinde, epilepsi ve kesin bir tedavisi bulunmayan mikrosefali (baş küçüklüğü) hastalığı teşhis edildi. Dünyaları bir anda kararan Özdemir çifti, hastaneyi ihmalle suçlayarak hukuki süreç başlattı.

Mikrosefali, baş çevresinin yaş ve cinsiyete göre ortalamanın altındaki iki standard sapmadan daha küçük olduğu nörogelişimsel bir bozukluktur.

Şu ana kadar 8 kez yoğun bakıma kaldırılan Ata, bu zorlu süreçleri atlatmayı başardı. Doktorları bile şaşırtan direnciyle, adeta bir hayatta kalabilme mücadelesi örneği gösteren minik savaşçı, ilerleyen dönemlerde yutkunma güçlüğü yaşamaya başladı. Doktorların trakeostomi kararını istemeden de olsa kabul etmek zorunda kalan Özdemir çifti, yapılan işlem sonrası çocuklarının sesine hasret kaldı.

Mikrosefali konjenital olabileceği gibi, yaşamın ilk birkaç yılında da gelişebilir.

4. YAŞ KUTLAMASI, HERKESİN GÖZLERİNİ DOLDURDU

24 Aralık günü Ata için yapılan yaş günü organizasyonuna Ata, annesi, babası, yakınları ve minik savaşçının sevenleri katıldı. Palyaço gösterileriyle başlayan yaş günü partisinde, çizgi film karakteri ‘Herkül’ün bulunduğu pastanın mumlarını, Ata, ailesiyle birlikte üfledi. Organizasyonda ayrıca Ata’nın doğumundan bugüne olan yaşamı, kısa bir film olarak gösterim yapıldı. Kısa filmde başta Tarık-Ceylan Özdemir çifti olmak üzere davetlilerin gözleri doldu, duygusal anlar yaşandı.

Birincil mikrosefali, gebeliğin ilk yedi ayında olan anormal gelişimin sonucunda ortaya çıkarken; ikincil mikrosefali, gebeliğin son iki ayında ya da perinatal dönemde olan bir hasar sonucunda ortaya çıkar.

"ATA BİZE GÜÇLÜ OLMAYI ÖĞRETTİ"

Oğlunun 4. yaş gününde açıklamalarda bulunan Baba Tarık Özdemir, “Ata’ya 2-3 ay yaşar demişlerdi. ‘1 yaşını dolduramaz’ diyenler olmuştu. Bugün 4. Yaş günün kutladık. 4 yaşına 8 yoğun bakım sığdırdı. Savaştı, direndi ve hiçbir zaman vazgeçmedi. Yapamaz denilen her şeyi yaptı ve başardı. Bize bu günleri yaşattığı için şükrediyorum. Onun bu gücü bize de yaşam sevinci verdi. Ata bize güçlü olmayı öğretti” dedi.

Birincil mikrosefali daha çok genetik ve çevresel etkenler sonucu oluşur.

"KARDEŞİNİN ATA'YA İYİ GELECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM"

İkinci çocuk heyecanı yaşadıklarını ve eşinin şu anda 4 aylık hamile olduğunu belirten Özdemir, bazı insanların buna tepki vermesine ailece üzüldüklerini dile getirdi. Özdemir, "Biz 4 yıldır tüm genetik testlerimizi yaptırdık. Normal olarak ikinci çocuk sahibi olacağımızı bildiğimiz için biz ikinci çocuğumuzu yapıyoruz. Bilinçsiz davranan insanlar var. Hiçbir test yaptırmadan, ikinci üçüncü çocukta aynı rahatsızlığı yaşayan aileler oluyor. Bizim şu an böyle bir durumumuz yok. Fakat her şey Allah’tan. Yine de bilemeyiz ne olacağını ama tıbbi olarak aynı hastalığın tekrarlama oranı çok düşük. Bütün kontrollerimizi de buna göre yapıyoruz. Ben kardeşinin Ata’ya iyi geleceğini de düşünüyorum” diye konuştu.

Bunlara kromozomal bozukluklar, metabolik nedenler örnek verilebileceği gibi doğumsal enfeksiyonlar ve iyonize radyasyon ile gebelikte karşılaşmak da mikrosefalide önemli bir etkendir.

"BU YILIN BİZE VERDİĞİ BİR MEYVEMİZ DAHA VAR"

Ata’nın doğum gününü heyecanlı bir şekilde kutladıklarını ifade eden anne Ceylan Özdemir de, “İple çektiğimiz bir doğum gününü kutluyoruz. Yaşamaz denen oğlumuz, bugün 4 yaşında. Gerçekten çok heyecanlıyız. Bu yılın bize verdiği bir meyvemiz daha var. Ata’ya bir kardeş gelecek. Bunun için ayrıca mutluyuz ve heyecanla bekliyoruz” dedi.


İkincil mikrosefali ise daha çok enfeksiyonlar (menenjit ve ensefalit), beslenme yetersizliği gibi çevresel nedenler sonucunda olur.

Etiketler