23˚
İstanbul
23˚
açık
Nem %48
Rüzgar 5.03 /s
Perşembe
25˚/17˚
Cuma
25˚/19˚
Cumartesi
25˚/17˚
Pazar
25˚/17˚
25 Mayıs 2022 Çarşamba
2021-10-13 14:36:29

2 metre 15 cm boyundaki Rümeysa Gelgi Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi

Dünyanın en kısa kadını ve en uzun erkeği unvanlarının ardından en uzun kadın da Türkiye'den çıktı. Rümeysa Gelgi, 2 metre 15 cm boyu ile 'Dünyanın en uzun kadını' olarak Guinness Rekorlar kitabına girdi.

2 metre 15 cm boyundaki Rümeysa Gelgi Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Karabüklü Rümeysa Gelgi, ender görülen ve hızlı boy uzamasına sebep olan sağlık problemi Weaver sendromu sebebiyle 2 metre 15 cm'e ulaştı. Uzun boyu sebebiyle tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kalan Gelgi, 'Dünyanın en uzun kadını' unvanıyla Guinness Rekorlar Kitabı'na girerek boy açısından Türkleri üçüncü kez rekor kitabına soktu.

Boyu 2 metre 15 santimetre olan 24 yaşındaki Gelgi, 2014 yılında 17 yaşındayken de "dünyanın yaşayan en uzun boylu ergeni" unvanını elde etmişti.

"KENDİNİZİ OLDUĞUNUZ GİBİ KABUL EDİN"

Deutsche Welle'nin haberine göre Gelgi, Rekorlar Kitabına kaydının ardından yaptığı açıklamada, her dezavantajın avantaja çevrilebileceği mesajını verdi. "Bu nedenle kendinizi olduğunuz gibi kabul edin" diyen Gelgi insanların, potansiyellerinin farkında olması gerektiğini ve ellerinden gelenin en iyisini yapması gerektiğini ifade etti.

Çok ender görülen ve boyda hızlı artışa da neden olan Weaver sendromu nedeniyle genelde tekerlekli sandalye kullanmak zorunda olan, ancak yürüteçle de yürüyebilen Gelgi, yolda kendisini ilk kez gören insanların boyu nedeniyle şaşkınlık yaşadığını, buna rağmen çoğunlukla nazik ve yardımsever tepkilerle karşılaştığını belirtti.

"GEÇMİŞİMİZDE ÇOK ENDER RASTLANAN BİR DURUM"

Guinness Rekorlar Kitabı Baş Editörü Craig Glenday ise, bu açıklamanın ardından verdiği demeçte, dünyanın en uzun boylu erkeğinin de bir Türk olduğuna işaret ederek "Dünyanın en uzun boylu kadın ve erkeğinin aynı ülkeden olması, 67 yıllık geçmişimizde çok ender rastlanan harikulade bir durum" ifadelerini kullandı.

DÜNYANIN EN UZUN BOYLU ERKEĞİ

Dünyanın yaşayan en uzun boylu erkeği unvanı, 8 Şubat 2011 tarihinde boyu 2 metre 51 santimetre olarak ölçülen Sultan Kösen'e ait.

DÜNYANIN EN KISA BOYLU KADINI

Dünyanın en kısa boylu kadını ise yaşadığı bir tür kemik hastalığından dolayı 1 yaşından sonra boyu hiç uzamayan 72,6 santim uzunluğundaki Elif Kocaman.

Etiketler