2022-06-21 13:00:00 | Son Güncelleme : 2022-06-21 13:04:15

Düzenekle karşılaşan ayılar arkasına bakmadan kaçıyor

Sivas’ta bir arıcı kurduğu ilginç düzenekle kovanlarını zarar vermeden ayı saldırılarından korumayı başardı.

Sensörlerin hareket algılaması halinde ses sistemi devreye girip hoparlörlerden köpek havlama sesi yükseliyor.
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş
Sensörlerin hareket algılaması halinde ses sistemi devreye girip hoparlörlerden köpek havlama sesi yükseliyor.

Sivas’ın Zara ilçesinde arıcılık yapan Ali Öztürk, geliştirdiği ilginç sistemle sayesinde kovanlarını ayılardan korumayı başardı.

CİDDİ EKONOMİK KAYIPLAR YAŞADI

Hobi olarak başladığı aracılığı 7 yıldır sürdüren Öztürk’ün en büyük sıkıntısı kovanlarına saldıran ayılar. Ayı saldırılarında çok sayıda kovanını yitirdi ve ciddi ekonomik kayıplar yaşadı. Öztürk ayılara karşı verdiği mücadeleyi zekası ile kazandı.

ARKALARINA BAKMADAN KAÇIYORLAR

Öyle bir sistem kurdu ki hem kovanlarını ayı saldırılarından koruyor hem de ayılara zarar vermiyor. Geliştirdiği ilginç sistem sayesinde kovanların bulunduğu alana giren ayılar arkasına bakmadan kaçmak zorunda kalıyor.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR?

Öztürk arı kovanlarının bulunduğu alanı telle çevirdi, tellerle oluşturduğu çitin dışına hareket sensörleri taktı. Kurduğu ses sistemine köpek havlama sesi yükledi.

Sensörlerin hareket algılaması halinde ses sistemi devreye girip hoparlörlerden köpek havlama sesi yükseliyor. Sesleri duyan ayı köpekler tarafından saldırıya uğradığını düşünerek kaçmak zorunda kalıyor.

GERÇEKTEN KÖPEK VAR SANIYORLAR

Öztürk, kovanlara yaklaşan ayıların köpek sesini duyunca kaçtıklarını belirterek, “Birkaç yere sensör koyduk. Ayı veya farklı yabani hayvanlar geldiği zaman köpek havlama sesi çıkarıyor. Sistemi kurduktan sonra hiç zayiatımız olmadı. Karşı tarafta bulunan söğütlerin içinde ayıları görüyoruz ama arılığımıza herhangi bir zarar vermediler. Bu sistemin bulunmadığı başka arıcı arkadaşlarımızın ayılar tarafından kovanlarını devirip parçaladıkları oldu” ifadelerini kullandı.

Etiketler