Tarih : 10.06.2021 - 14:38 Yorum : 0

Edirne’de vaka sayıları tek hanelere düştü

Edirne’de, günlük vaka sayısı tek hanelere düşerken, birçok ilçede son bir haftadır vakaya rastlanılmadı. Edirne, batı illerinde en düşük vaka oranına sahip olan il durumunda.

Edirne’de vaka sayıları tek hanelere düştü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 100 bin nüfusa karşılık gelen bir haftalık vaka sayısını gösteren haritayı paylaştı. Edirne, Hatay, Osmaniye, Adana ve Mersin 100 bin kişide en az korona virüs vakası görülen iller oldu.

VAKA SAYISI TEK HANEYE DÜŞTÜ

408 bin nüfusa sahip olan Edirne’de, son bir hafta içerisinde korona virüs vakalarının 8'in üzerine çıkmadığı, İpsala ve Uzunköprü ilçeleri başta olmak üzere birçok ilçede de son bir hafta içerisinde hiçbir korona virüs vakasına rastlanılmadığı öğrenildi.

NÜFUSUN YÜZDE 36'SI AŞILANDI

Batı bölgesinde en düşük vaka oranına sahip olan Edirne’de korona virüs aşılama çalışmaları da aralıksız devam ediyor. Aşılamada hedef nüfusa oranla çok yüksek başarı elde edildiği öğrenilen Edirne’de, 147 bin 261 kişiye birinci doz, 113 bin 513 kişiye de ikinci doz korona virüs aşısı yapıldı. Nüfusunun yüzde 36’sı aşılanan Edirne’de, aşılama çalışmalarının daha da hızlandırılması için yeni dönem başladı.

Türkiye'de koronavirüs aşılaması 32 milyona dayandı Türkiye'de koronavirüs aşılaması 32 milyona dayandı Sağlık Bakanlığı, koronavirüsle mücadele kapsamında aşılama tablosundaki son durumu açıkladı. Buna göre, Türkiye'de birinci ve ikinci doz yapılan toplam koronavirüs aşı sayısı 31 milyon 755 bin 665'e çıktı.

AŞILAMADA YENİ DÖNEM BAŞLADI

Daha önce Edirne Sultan 1. Murat Devlet Hastanesi’yle birlikte Keşan İlçe Devlet Hastanesi’nde ve Uzunköprü İlçe Devlet Hastanesi’nde uygulanan BioNTech aşısı dün itibariyle Trakya Üniversitesi Hastanesi’nde, Meriç İlçe Devlet Hastanesi’nde, Süloğlu İlçe Devlet Hastanesi’nde, Lalapaşa İlçe Devlet Hastanesi’nde ve Enez İlçe Devlet Hastanesi’nde de uygulanmaya başlandı. Böylelikle İpsala ve Havsa ilçeleri hariç Edirne’nin tüm ilçelerinde BioNTech aşısı uygulanmaya başlandı.

SEYYAR AŞI TİMLERİNİN KATKISI ÇOK BÜYÜK

Edirne Valisi Ekrem Canalp, köylerdeki yaşlıların aşıya ulaşılabilirliğini sağlamak için seyyar aşı timleri kurduklarını ve köylerde aşılama yaptıklarını açıkladı. Aşı randevusu alamayacak durumda olan vatandaşları tespit ederek, telefon ile arayıp hem bilgilendirme yapıldığını hem de aşı randevusu almalarının sağlandığını anlatan Vali Canalp, Edirne’de aşılamada büyük mesafe kat edildiğini belirtti.

Kaynak : İHA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber