22˚
İstanbul
22˚
hafif yağmur
Nem %51
Rüzgar 3.98 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
23˚/14˚
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
26˚/19˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2022-01-07 16:10:19

Eğlence mekanlarına yeni güncelleme: 00.00-07.00 arası yasaklandı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın hazırladığı Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği'nde yapılan düzenlemeyle, 'hassas' kullanımların bulunduğu alanlarda faaliyet gösteren açık ve yarı açık eğlence yerlerinde 00.00-07.00 saatlerinde canlı müzik yayını yapılması yasaklandı.

Eğlence mekanlarına yeni güncelleme: 00.00-07.00 arası yasaklandı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemede, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkililerince hazırlanan Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği'nde değişikliğe gidildi. Eğlence yerlerinin çevresel gürültü kriterlerine ilişkin düzenlemede, canlı müzik yasağından ses izolasyonuna kadar birçok madde sıralandı. 

Pandemi süreciyle birlikte eğlence mekanlarına gece 00.00'dan sonra müzik yasağı getirilirken yapılan yeni düzenlemeyle birlikte okul, hastane, konut, bakımevleri gibi yapıların bulunduğu yerlere yakın eğlence mekanlarının çevreye gürültü kirliliği yaymaması adına bazı değişiklikler yapılmasına karar verildi. İşte madde madde o değişiklikler...

İZOLASYON VE CANLI MÜZİĞE SAAT KISITLAMASI

  • "Çok hassas" kullanım alanlarındaki mevcut açık ve yarı açık eğlence yerlerinin bir yıl içerisinde tüm cepheleri ile tavanının kapalı hale getirilmesi gerekecek. Açık ve yarı açık yeni eğlence yerlerinin kurulmasına izin verilmeyecek.
  • "Hassas" kullanımların bulunduğu alanlarda faaliyet gösteren açık ve yarı açık eğlence yerlerinde de 24.00-07.00 saatlerinde canlı müzik yayını yapılması yasaklandı. Canlı müzik yayınına izin verilen saatlerde ise yönetmelikle belirlenen sınır değerleri sağlayacak şekilde faaliyetler sürdürülebilecek.
  • "Hassas" kullanımların bulunduğu yerlerde faaliyet gösteren açık ve yarı açık eğlence yerlerinin, denetimlerde, belirlenen sınır değerleri bir yıl içinde üç defa sağlamadığının tespiti halinde ise tüm cephesi ve tavanı tamamen kapalı hale getirilecek. Kapalı bölümler, açılır-kapanır özellikli olmayacak.

ÇOK HASSAS KULLANIMLARDA 24 SAAT YASAK

Ayrıca yönetmelikte yapılan bir başka düzenlemeyle "çok hassas" kullanımları etkileyebilecek şekilde yakınında, bitişiğinde, altında veya üstündeki alanlarda konser, gösteri, miting, tören, festival ve benzeri açık hava faaliyetleri gerçekleştirilemeyecek.

  • "Hassas" ve "az hassas" kullanımların bulunduğu alanlarda konser, gösteri, miting, tören, festival ve benzeri açık hava faaliyetlerinin de 24.00-07.00 saatlerinde yapılması yasaklandı.
  • Bu alanlarda açık hava faaliyetlerine, çevresel gürültüye maruz kalan kişilerin ve yaşanan şikayetlerin yoğunluğu göz önünde bulundurularak, İl Mahalli Çevre Kurul Kararı ile hem alan sınırlaması getirebilecek hem de 24.00-07.00 saatleriyle sınırlı olan yasağın süresi uzatılabilecek.
  • Yönetmelikte geçen "çok hassas" kullanımlar, konut, hastane, çocuk ve yaşlı bakımevleri, yatılı eğitim kurumları ve öğrenci yurtlarını, "hassas" kullanımlar, otel, okul ve dini tesisleri,"az hassas" kullanımlar ise idari ve ticaret binaları, çocuk bahçeleri, oyun alanları ve spor tesislerini kapsıyor.
Etiketler