2021-09-26 14:49:25

Evleri balçıkla sıvanan engelli çiftin imdadına polis koştu: O korku anlatılmaz!

Kastamonu'nun Bozkurt ilçesindeki Ezine Çayı'nın taşmasıyla meydana gelen sel felaketinde, evleri balçıkla sıvanan engelli çiftin yardımına polis ekipleri koştu. Sular altında kalan balkonda eşiyle birlikte yardım bekleyen Celal Aksoy o anlar için, "O esnadaki korku anlatılmaz, o korku anlatmakla bitmez" dedi.

Evleri balçıkla sıvanan engelli çiftin imdadına polis koştu: O korku anlatılmaz!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Kastamonu'da 46 gün önce meydana gelen sel felaketinin yaraları sarılmaya devam ediyor. Selde evi sular altında kalan ve balçıkla kaplanan engelli vatandaş Celal Aksoy ve eşi, mahsur kaldıkları ballkondan polis ekiplerinin merdiveniyle kurtulurken o anları anlatan Aksoy, evinin içinde 30 santimetre balçık oluştuğunu ve canlarını zor kurtardıklarını ifade etti.

11 Ağustos’ta Ezine Çayı’nın taşması sonucu meydana gelen sel, can kayıplarının yanı sıra çok sayıda ev ve iş yerinin zarar görmesine de neden oldu. Sel felaketinin yaşandığı Abana ilçesinde selin geldiği sırada evde bulunan bedensel engelli Celal Aksoy, eşi ile birlikte balkonda mahsur kaldı. Balkondaki bağrışmalar üzerine olay yerine gelen polis ekipleri, balkona sarkıttıkları merdiven yardımıyla engelli çifti mahsur kaldıkları yerden kurtardı.

"EVİN İÇİ DE DIŞARISI DA DOLDU"

Yaşadığı korku dolu dakikaları anlatan Celal Aksoy şı ifadeleri kullandı: 

"O gün rahmet yağmaya başladı. Belki sel basar düşüncesiyle eve çıktım. Eve çıktığımda küçük bir su birikintisi geldiğini gördüm. Suyu dışarıya tahliye ettim, kapının önüne halıları koydum. Kötü halılar vardı, kapının altından su girmesin diye onları serdim. İçeriye girdim ve bir anda gürültü koptu. Dışarıya çıkıp baktığımda kapının altından su aktığını gördüm. 'Kaçayım, evden çıkayım' dedim ama o esnada yukarıdan harıl harıl heyelan geldi. Evin önü zaten dolmuş, oradan çıkışımız yok. Evin içini de su basınca balkona çıktım."

"CAMİ HOCASI POLİSİ ARADI"

"Balkondan 'Kimse yok mu?' diye bağırdım. O esnada hocamız camideymiş. 'Ben polisi arıyorum' dedi. Polisler geldi ve balkondan merdivenle beni ve eşimi indirdiler. Biraz bekledik, ondan sonra da bizleri yurda yerleştirdiler. Yurtta yaşıyoruz, evim balçık içerisinde. Eşyalarım olduğu gibi selde gitti. Yapacak bir şeyimiz yok, Allah sonumuzu iyi yapsın" dedi.

"4 POLİS ÇIKIP MERDİVENİ TUTTU"

Sel geldiğinde balkonda mahsur kaldıklarını söyleyen Aksoy, "Polisler merdiven uzattı. Ben de merdiveni demir korkuluklara bağladım, merdiven biraz kısa kaldı. Altına masa koydular ve tuttular. Masanın üzerine 4 tane polis çıkıp merdiveni tuttular. Eşimle birlikte beni balkondan indirdiler" diye konuştu.

"DERİN DONDURUCUNUN DAHA İLK TAKSİTİNİ ÖDEDİM"

Yaşadığı korkuyu anlatmanın mümkün olmadığını belirten Celal Aksoy, "O esnadaki korku anlatılmaz, o korku anlatmakla bitmez. Bağrışımı çarşının içerisinden duymuşlar. Evimize giremiyoruz, içerisi balçıkla kaplı. Eşyalarımız da olduğu gibi gitti. Çamaşır makinem vardı, buzdolabım, fırınım, derin dondurucum vardı. 2 bin 500 liraya derin dondurucu almıştım, daha ilk taksitini ödedim. Eşimle benim bin 400 lira maaşımız var. Tuvalette bekçilik yapıyorum, buradan da biraz takviye almasak geçinmemiz mümkün değil. Eşim trafik kazası geçirdi, bu yüzden engelli. Ben ise doğuştan engelliyim. Yürümekte çok güçlük çekiyorum” şeklinde konuştu.

"KOKUDAN İÇERİYE GİRİLMİYOR"

Arkadaşının eve çıkıp baktığını ve içeride 30 santimetre balçık olduğunu söylediğini ifade eden Celal Aksoy, şöyle konuştu:

“Ben eve çıkamadım, arkadaşım çıkıp baktı. Onun anlatmasına göre 30 santimetre civarında balçık olduğunu söyledi. Dolapların kapısı açılmıyor, içerisine kokudan da girilmiyor. Dolapta da yiyecek vardı, elektrikler olmadığı için onlar da bozuldu. Kokmuş olabilir. Arkadaşım, 'Kokudan içeriye girilmiyor' demişti."

Etiketler