21˚
İstanbul
21˚
parçalı az bulutlu
Nem %55
Rüzgar 4.21 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
22˚/15˚
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2022-01-27 17:25:46

Hamburg'un en uzun kayıp vakası: Türk kızı Hilal Ercan'dan 23 yıldır haber yok

Almanya Hamburg'da bir alışveriş merkezine gitmek için evden ayrılmasının ardından kendisinden bir daha haber alınamayan Türk Kızı Hilal Ercan, 23 yıldır bulunamıyor. Ercan ailesi, 10 yaşındayken kaybolan kızlarını arama çalışmalarının yeniden başlatılması için Hamburg polisine çağrıda bulundu.

Hamburg'un en uzun kayıp vakası: Türk kızı Hilal Ercan'dan 23 yıldır haber yok
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Almanya’nın Hamburg kentinde, 27 Ocak 1999'da, henüz 10 yaşındayken kayıplara karışan Hilal Ercan'dan 23 yıldır haber alınamıyor. Hiçbir şekilde izine rastlanmayan Ercan'ın son olarak Elbgau Pasajı alışveriş merkezine gittiği ve daha sonra ortadan kaybolduğu bilinirken acılı aile, kızlarını arama çalışmalarının yeniden ve daha detaylı şekilde başlatılması için Hamburg polisine çağrıda bulundu.

UMUDUNU YİTİRMEYEN AİLE İNTERNET SİTESİ KURDU

Almanya’nın Hamburg şehrinde kaybolan Hilal Ercan’ın akıbeti bilinmezliğini koruyor. Hamburg’da 23 yıl önce 27 Ocak 1999 tarihinde, evlerinin önündeki alışveriş merkezine gitmesinden ardından kayıplara karışan Hilal Ercan’dan haber alınamıyor. Ercan’ın ailesi, kaybolan kızlarının bir mezarının bile olmadığını söyleyerek bugün bir kez daha kaybolduğu yere gelerek kızlarının bulunması için çağrıda bulundu. Hilal Ercan’ın kayboluşunun üzerinden 23 yıl geçmesine rağmen umudunu kesmeyen ailesi, kendi kurdukları Die Suche nach Hilal” (Hilal’i arıyoruz) adlı internet sitesi ve kendi oluşturdukları ekiple, polisin yapamadığını yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Aile, Hilal’in en son görüldüğü noktaya küçük bir anıt diktirerek orada anma törenleri yapıyor.

"BİR MEZARI BİLE YOK KARDEŞİMİN"

Kardeşlerinin kayboluşunun 23’ncü yılında, abi Abbas Ercan (35) ve kız kardeşi Fatma Ercan (32) aile dostlarıyla birlikte Hilal’in en son görüldüğü noktaya dikilen küçük anıtın önüne çiçekler bırakarak mum yaktı. Abbas Ercan, “Bu olay çözülmediği sürece gideceğimiz bir mezarı bile yok kardeşimin. Onun için en son kaybolduğu yere geliyoruz. Kardeşim bulunmadıkça biz aramaya devam edeceğiz. Biz artık polislere güvenmiyoruz. Bu işi çözemeyecekler veya çözmek istemiyorlar. Kendimiz bir ekip oluşturduk. Araştırmayı kendimiz sürdürüyoruz, iyi deliller var elimizde. Üzerine giderek sonuca ulaşacağımıza inanıyorum” dedi.

POLİSTEN AİLEYE 'TÜRKİYE'DE EVLENDİRDİNİZ' SUÇLAMASI

Şu anki durumun çok üzücü olduğunu ve 23 sene geçmesine rağmen kardeşinden bir haber alınamadığını belirten Ercan, "Bir şüpheli var. Psikolojik tedavi gördüğü için konuşmasını bekliyoruz. Hilal kaybolmadan 3-4 gün önce kardeşim bize bir adamdan bahsetmişti. Biz de öfkelendik ve dışarı çıkıp baktık kimseyi göremedik. 27 Ocak’ta da kardeşim kayboldu. Bu sapığın kardeşimi takip ederek kaçırdığını düşünüyoruz. Daha önce de 7-8 çocuğa tacizde bulunmuş. Şu an psikiyatride tedavi görüyor, akli dengesi yerinde değil. Bundan dolayı da verdiği bilgiler çok tutarlı değil. Ben ondan şüpheleniyorum ve bu işin peşini bırakmayacağız“ dedi.

Polisin olaya başta önyargıyla baktığını da belirten Ercan, "Polis ilk başta hedefi saptırdı. '10 yaşındaki kızı Türkiye‘de evlendirdiniz' diye 6 ay boyunca orada aradılar. Hep aileden şüphelendiler. O zamanı burada kullansalardı belki de sonuca daha çabuk ulaşırdık. Hilal‘i bulmadığımız sürece buraya geleceğiz. Bir gün bir mezarı olursa da oraya gideriz. Başaracağımıza inanıyorum” dedi.

HAMBURG TARİHİNİN EN UZUN SÜREN KAYIP ARAMA VAKASI

Geçtiğimiz 25 Mayıs’da ise Uluslararası Kayıp Çocuklar Günü vesilesi ile Hilal Ercan için yeni bir şahit arama kampanyası başlatılarak Hilal’in kaybolduğu güzergahta giden otobüslere Hilal Ercan’ın fotoğrafları ve kayboluşuyla ilgili bilgi afişleri yapıştırıldı. Çağrı afişlerinin üzerinde “Şahit olanlar, lütfen bizimle iletişime geçin! Hilal, asla senden vazgeçmiyoruz! Ailen” cümlelerinin yanı sıra şahitlerin ulaşabileceği iletişim bilgileri yer aldı.

Hamburg tarihinin en uzun süren kayıp arama vakası olarak kayıtlara geçen Hilal Ercan vakasının baş şüphelisi, Dirk A.‘nın psikiolojik tedavi gördüğü bildirilmiş, işlediği cinsel suçlar nedeniyle 7 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Akıl sağlığının yerinde olmadığı tespit edilen Dirk A., daha sonra tehlikeli cinsel suçlu olduğu gerekçesiyle kapalı psikiyatri kliniğine kapatılmıştı.

Etiketler