2021-12-07 13:23:57

'Hediye çaydanlık' oyunu evinden etti! Kargo kağıdı diye senet imzalattırdılar

Ümraniye'de internet üzerinden evini satılığa çıkaran Mehmet Kaya, evi almak isteyen kişi tarafından 'hediye çaydanlık' oyunu ile dolandırıldı. Evi alacak kişinin kendisine çaydanlık göndermesi üzerine kargonun verdiği kağıdı imzalayan Kaya, dolandırıldığını anlayınca dünyası başına yıkıldı.

'Hediye çaydanlık' oyunu evinden etti! Kargo kağıdı diye senet imzalattırdılar
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Ümraniye'de evini satışa çıkarmak isteyen Mehmet Kaya'nın, internete koyduğu ilanla hayatı karardı. Evi alacak kişinin kendisine çaydanlık hediyesi göndermesiyle kapıya gelen kargocudan çaydanlığı alan ve verdiği kağıdı imzalayan Kaya, dolandırıldığını anlayınca hayatının şokunu yaşadı. Kaya'nın imzaladığı belgeler senet, kapıya gelen kargocu da dolandırıcı çıktı. Evinin icralık olmasıyla evinden olan Kaya, evin icraya çıkması nedeniyle kendisine çıkarılan vergi borcunu ödemekten, neredeyse 9 yıl süren davalar sonucunda kurtuldu.

75 yaşındaki Mehmet Kaya'nın açtığı mahkeme 9 yıl sürdü.

"KİMSEYE SATMA, HEDİYE GÖNDERECEĞİM"

Ümraniye Dudullu’da yaşayan ve geçimini hurdacılıkla sağlayan 75 yaşındaki Mehmet Kaya, akıllara durgunluk veren bir yöntemle dolandırıldı. İddiaya göre, yaklaşık 500 bin lira değerindeki evini 2013 yılında bir internet sitesi üzerinden satılık ilana çıkardı. Evin satılık olması üzerine A.Y. isimli bir kişi Mehmet Kaya’yı arayarak talip olduğunu ve evi kimseye satmamasını söyleyip, hediye olarak da çaydanlık göndereceğini söyledi.

3 AY SONRA EVİNİN İCRALIK OLDUĞUNU ÖĞRENDİ

Mehmet Kaya’nın evine gelen kurye imza karşılığında hediye çaydanlığı teslim ederek ayrıldı. Yaklaşık 3 ay sonra evinin vergi borcu olup olmadığını öğrenmek için e-devletten sorgulama yapan Mehmet Kaya, evinin icralık olduğunu görünce dünyası başına yıkıldı. Kaya, teslimat için imza attığı kağıdın senet, kargocunun da dolandırıcı olduğunu anladı. Mehmet Kaya dolandırıcı kuryenin kağıdına imza attığı için evini haciz yoluyla kaptırdı. Evinin hacze çıkması nedeniyle kendisine 29 bin TL vergi borcu çıkarılan Kaya, 9 yıl süren davaların lehine sonuçlanmasıyla parayı ödemekten kurtuldu.

Çaydanlık uğruna evinden olan nKAya, "Eşimle hacca gidecektik, varım yoğum gitti" dedi.

"TESLİM KAĞIDI YERİNE 189 BİN LİRALIK SENEDE İMZA ATTIRMIŞLAR"

2013 senesinde kapılarına gelen kargo teslimat kağıdını imzaladığını söyleyen ev sahibi Mehmet Kaya, “2013 senesinde internet yoluyla evimi satılık ilana çıkardık. Birisi, bizi aradı ve evi beğendiğimi söyledi. 500 bin lira demiştim ama 480 bine anlaştık. Evi alacağım dedi ama gelmedi. Bu arada bu evi alacak şahıs bana dedi ki 'amca sen çok iyi bir arkadaşsın. İçimden geldi, yengeye bir hediyem var, kargoyla yolladım' dedi. Ben kabul etmedim. 3 gün sonra kargo ile çaydanlık geldi. Ben şimdi hediyeyi almazsam evi de almaz, mahcup duruma düşmesin diye kabul ettim. Kargocunun hediye diye getirdiği çaydanlık için imza verdim. Kargo aracında da PTT Kargo ambalajları yapıştırılmıştı, meğerse sahteymiş. Ondan dolayı ben hediyeyi teslim aldığıma dair imza atınca o anda 189 bin liraya senet imzalatmışlar. Böylece hacizlik olduk. Evim ihale yoluyla satıldı. Vergi dairesinde ihale üzerinden ev satıldığı için bana bir de borç çıkardılar. 29 bin lira olan borç 5-6 sene içinde 46 bin lira oldu.” dedi.

"EŞİMLE BERABER HACCA GİDECEKTİM"

Mehmet Kaya, “29 sayfalık telefon ses kayıtları var. Onu da savcılığa verdim. Beni İstinaf Mahkemesine gönderdiler. Ben davayı yüzde 100 kazanacağımı tahmin etmiştim ama anlamadım. Her şeyde haklıyım. Vergi borcum silindi. Çağlayan’da Menfi Tespit Davasını ’da kazandım. Borcum da şu anda yok. Anlayamadım niye böyle oldu. Ben 75 yaşındayım. Ve bu arada mahkeme 9 sene sürdü. Ben hurdacıyım, hurdacılık yapıyorum. Eşimle beraber hacca gidecektim. Hac param vardı. Vallahi şu an kuruş param kalmadı. Haklı olduğumu ispat edemedim. Allah kimsenin başına vermesin, zordur. Hakikaten zor. Borçlu değilim, sahte kargo aracı ile dolandırıldım. Ben de ne bileyim, resmi araba olduğu için kuşku duymadım. Özel şahsi bir araba da gelseydi kuşkulanırdım da devlet arabasından PTT kargodan gelince nereden bileyim sahte olduğunu, araca kargo olduğuna dair ambalajı kağıt yapıştırmışlar. O şekilde dolandırıldım.“ ifadelerini kullandı.

“ELİMİZDE DELİL BIRAKMADILAR”

Mehmet Kaya'nın oğlu Uğur Kaya, “İcralık olduğumuza dair birinci tebligat PTT Kargo aracılığıyla buraya geliyor. Biz tam zarfı açarken PTT kargocu dışarı çıkıyor. Peşinden başka birisi geliyor. Eşime, 'ablacığım o kağıt, o zarf sizin değil, onu geri alabilir miyim' diyor. Eşim 'burada Mehmet Kaya yazıyor' deyince yok yok o sizin değil yanlış geldi diyor. Tebligatı alıp gidiyor. İkinci tebligat geliyor. İkinci tebligat da benim hanıma geliyor. O arada da ben geliyorum. Bu tebligat da yanlış diyor. Bu sefer bir dilekçe yazacağım kusura bakmayın, bir daha size yanlış gelmeyecek diyor. İkinci tebligatı da o şekilde alıp gidiyorlar. Tebligatı getiren PTT'ciyi takip ediyorlar. PTT'ci geliyor, tebligatı bırakıyor, Peşinden yaka kartı takılı olanlar gelince yaka kartı takılı olduğu için biz şüphe duymadık. İcra kağıtları geliyor bize. O icra kağıtlarını yanlış geldi diye bizden alıyorlar. Biz de icralık olduğumuzu tabii anlamadık. Meğer o kağıtlar gerçekten bizimmiş. Ama onlar elimizde delil bırakmamak için bunları bizden alıyorlar. Elimizde delil bırakmadılar. “ diye konuştu.

Etiketler