2021-12-15 09:44:46

Tarih verildi! İstanbul'a kar geliyor (15 Aralık hava durumu)

Meteoroloji'den Marmara'nın doğusu ve Batı Karadeniz için sarı kodlu uyarı yapıldı. Yağışların bu akşam saatlerinden sonra etkisini arttıracağı ve Kocaeli, Sakarya, Bursa, Yalova, İstanbul'un kuzey ve doğu ilçeleri, Zonguldak, Bartın, Düzce ve Bolu'da kuvvetli (30-60 kg/m2/12 saat) olacağı tahmin ediliyor. Öte yandan İstanbulluları sevindiren haber ise Meteoroloji'den geldi. Cumartesi günü yurt genelinde kar yağışı beklenirken, İstanbul'da ise 20 Aralık pazartesi günü karla karışık yağmur ve kar yağışı bekleniyor.

Tarih verildi! İstanbul'a kar geliyor (15 Aralık hava durumu)
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre, Marmara, İç ve Güney Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Güneydoğu Anadolu ile Malatya çevrelerinde yağışlı hava bekleniyor.

Genellikle yağmur ve sağanak, Güney Ege kıyıları ile Akdeniz kıyılarında yer yer gök gürültülü sağanak, Toroslar Mevkii, Batı Karadeniz'in iç kesimleri, Marmara'nın doğusunun yüksekleri, Kuzey Ege'nin iç kesimleri, Bilecik, Kırklareli çevreleri ile zamanla İç Anadolu'nun güneydoğusu ve Sivas çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı olacağı tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI AZALIYOR

Meteoroloji hava sıcaklığının güney, iç ve batı kesimlerde 3 ila 6 derece azalacağını ve diğer bölgelerde önemli bir değişiklik olmayacağını bildirdi. Rüzgarın genellikle güneyli, Marmara ile Güneydoğu Anadolu'da kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara’da kuzeyli yönlerden, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu’nun doğusu ile Doğu Anadolu’nun batısında güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli, yer yer fırtına (40-70 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

İSTANBUL İÇİN SARI KODLU UYARI

Meteoroloji'den gelen ilk uyarı Marmara'nın doğusu ve Batı Karadeniz için yapıldı.

Yapılan açıklamada, "Halen Marmara'nın doğusu ve Batı Karadeniz'de devam eden yağışların bu akşam saatlerinden sonra etkisini arttırarak Kocaeli, Sakarya, Bursa, Yalova, İstanbul'un kuzey ve doğu ilçeleri, Zonguldak, Bartın, Düzce ve Bolu'da kuvvetli (30-60 kg/m2/12 saat) olacağı tahmin ediliyor.

Yağışların bu akşam 1200 metre üzeri, yarın (15.12.2021 Çarşamba) zamanla 800 metre üzeri yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Kuvvetli yağışların oluşturabileceği ulaşımda aksamalar, su baskını, heyelan gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir" denildi. Meteoroloji daha sonra ise İstanbul için uyarısını "sarı" kodlu yaptı.

İSTANBUL'A KAR NE ZAMAN GELİYOR?

Meteoroloji'nin orta ve uzun vadeli tahmin haritasına göre perşembe gününden itibaren İç Anadolu ve Doğu Anadolu'da kar yağışı etkili olacak.

Cumartesi günü yurt genelinde kar yağışı bekleniyor. İstanbul'da ise 20 Aralık pazartesi günü karla karışık yağmur ve kar yağışı bekleniyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Çok bulutlu ve yağmurlu - 6 °C

İstanbul: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı - 7 °C

İzmir: Çok bulutlu - 14 °C

Adana: Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı - 15 °C
Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı -15 °C
Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde yağmur ve sağanak yağışlı - 14 °C
Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu - 16 °C
Erzurum: Parçalı ve yer yer çok bulutlu - 8 °C
Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı - 9 °C

İSTANBUL İÇİN 5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ

Etiketler