Tarih : 21.10.2021 - 09:44 Yorum : 0

İstanbul'da fuhuş operasyonu! Tehdit, baskı, dayakla pasaportlarına el koymuşlar

Türkiye'de iş bulma vaadiyle yurt dışından getirdikleri kadınları borçlandırıp pasaportlarına el koyduktan sonra tehdit, baskı ve dayakla fuhşa zorlayan çeteye operasyon düzenlendi. Çetenin hem lideri hem de yöneticileri yakalanırken 10 kişinin gözaltına alındığı operasyonda 9 kadın kurtarıldı.

İstanbul'da fuhuş operasyonu! Tehdit, baskı, dayakla pasaportlarına el koymuşlar

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından, günlük kiralık evlerde fuhuş yapıldığına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, geniş çaplı çete çökertilerek çetenin lideri ve yöneticileri dahil 10 kişi gözaltına alındı.

Biri Kenyalı, 8’i Özbekistan uyruklu 9 yabancı kadına zorla fuhuş yaptırdıkları öne sürülen bir suç çetesine yönelik harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, çeteye yönelik geniş çaplı çalışma başlattı. Liderliğini İ.Y.’nin yaptığı fuhuş çetesinin, yöneticiliğini H.Y. ve İ.B.’nin gerçekleştirdiği tespit edildi.

BORÇLANDIRARAK PASAPORTLARINA EL KOYDULAR

İddiaya göre İ.Y. liderliğindeki çetenin, yurt dışından çeşitli bağlantılarla buldukları yabancı uyruklu kadınları, ‘iş bulma’ vaadiyle kandırarak Türkiye'ye getirdikleri, kadınları borçlandırarak pasaportlarına el koyup, ‘tehdit’, ‘dayak’ ve ‘baskı’ uygulayarak zorla fuhşa sürükledikleri tespit edildi. İstanbul’un Beşiktaş ve Şişli gibi merkez ilçelerinde emlakçılardan “günübirlik” diye tabir edilen kiralık ev kiralayan çete üyeleri, kadınlara bu evlerde para karşılığı fuhuş yaptırdıkları ileri sürüldü.

6 AY BOYUNCA TAKİP EDİLDİLER

Başlatılan soruşturmayı derinleştiren polis, 6 ay süren teknik ve fiziki takibin ardın fuhuş çetesine yönelik 11 Ekim’de eş zamanlı operasyon düzenledi. Çete üyelerinin saklandıkları adreslere ve kadınların fuhuş yaptırıldığı günlük kiralanan evlere yapılan baskınlarda biri Kenya, sekizi Özbekistan uyruklu toplam 9 kadın kurtarıldı. Eş zamanlı operasyonlarda çete lideri İ.Y., çetenin yöneticileri H.Y. ve İ.B. ile örgüt üyesi H.N.‘nin de aralarında bulunduğu 10 şüpheli yakalandı.


Suç örgütü lideri ile örgüt yöneticileri tutuklanarak cezaevine götürüldü.

KİRLİ TİCARET LİSTELERİ DE ELE GEÇİRİLDİ

Gözaltına alınan fuhuş çetesi üyeleri, sorgulanmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Baskın yapılan adreslerde gerçekleştirilen aramalarda ise 3 bin 300 paket cinsel içerikli malzeme, 14 cep telefonu, fuhuş ticaretinden elde edildiği değerlendirilen 6 bin 80 TL, 102 dolar ve 50 Avro paranın yanı sıra, kirli ticaretin listesinin tutulduğu 3 defter ve bir pasaport ele geçirildi.

ÇETE LİDERİ VE YÖNETİCİLER TUTUKLANDI

Polisteki ifade işlemlerinin tamamlanmasının ardından çete üyeleri 14 Ekim’de “İnsan Ticareti” ve “Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma” iddialarıyla suçlarından adli makamlara sevk edildi. Mahkemeye çıkarılan şüphelilerin altısı hakkında “adli kontrol” hükümleri uygulanarak salıverildi. Suç örgütü lideri İ.Y., örgüt yöneticileri H.Y. ve İ.B. ile örgüt üyesi H.N. ise tutuklanarak cezaevine konuldu.

Kaynak : İHA/İSTANBUL
Etiketler : İstanbul Fuhuş Operasyon
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber