2022-07-20 10:13:24 | Son Güncelleme : 2022-07-20 16:52:38

Felç bırakıyor, dakikalar içinde öldürüyor! İşte dünyanın en tehlikeli yılanları!

Dünyada her yıl çok sayıda insan yılan sokması nedeniyle ya hayatını kaybediyor ya da sakat kalabiliyor. Yılan saldırısı sonucu dünyada her yıl 21.000 ila 94.000 arasında ölüm gerçekleştiği tahmin ediliyor. Yılan tarafından ısırılan insanların bazıları da zehrin etkisi sonucu felç ya da sakat kalabiliyor. Tek bir ısırığıyla insanı dakikalar içinde öldürebilecek bu yılan türlerinden yüzde 80’i Asya ve Afrika kökenli. İşte en tehlikeli yılanlar ve özellikleri…

Felç bırakıyor, dakikalar içinde öldürüyor! İşte dünyanın en tehlikeli yılanları!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Yaz aylarıyla birlikte haberere konu olan yıllanlar, bu yıl beklenmedik şekillerde karşımıza çıkmaya başladı. Türkiye'de sürüler halinde görünen yılanlar başta İngiltere olmak üzere Avrupa'daki sıcak hava dalgası nedeniyle adeta yerleşim alanarına akın etmeye başladı. Doğanın dengesi bozuldukça hayvanlar ile insanların sınırlarının iç içe geçtiği görüntülere yılanlar da eklendi. Durum böyle olunca yılanlar çok merak edilen hayvanlar listesinde üst sıralara tırmandı. Belgeselleri çoğu zaman ilgiyle izlenen yılanlar aslında zehirleri dışında zararsız hatta faydaları saymakla bitmeyen sürüngenlendird. Fare gibi popülasyonların dengelenmesi yani tarım alanlarının bu hayvanlar tarafından istilasına karşı neredeyse tek silahtır... Yılanların zehirleri de tıp dünyasında panzehir yapımında kullanılmaktadır. 

Peki en zehirli yılanlar hangileri?

Tehlikeli türde zehirli olan yılanlar Türkiye'de de bulunuyor. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde Koca Engerek, Boynuzlu Engerek, Kafkas Engereği, Çöl Kobrası ve Çukurbaşlı bu listede ilk sıraları paylaşıyor. Ancak dünyada en tehlikeli ve zararlı kabul edilen türler şöyledir:

SESSİZ ÇINGIRAKLI YILAN

Güney Amerika ormanlarının en tehlikeli yılanlarından biri olan sesiz çıngırak yılanının boyu 3 metreye ulaşıyor. Çok etkili zehri olan sesiz çıngırak yılanı eğer bir insanı ısırırsa 5 ila 10 dakika arasında öldürebilir. Ayrıca bir ısırıkta 1600 fareyi öldürmeye yetecek zehri güce sahip bir yılan olarak dünyanın en zehirli yılanları arasında birinci sıradadır.

KARA MAMBA

Çok çevik olan kara mamba yılanı 4 metre boyundadır. Sıçrayabilme yeteneği olan bu yılan, kurbanının üzerine atlayabilmesi ve kuvvetli zehir özelliği ile dünyanın en zehirli yılanı listesindedir. Bir ısırığındaki zehir gücü 4 insanı öldürebilen kara mamba yılanları genelde kayalıklarda ve ovalarda sıkça görülür. Bu yılanın özelliği arasında renk değiştirmesi ve saldırıya uğramadıkça karşı tarafa zarar vermemesi bulunuyor.

DOĞU KAPLAN YILANI 

Bu yılan türü Avustralya'nın güney bölgelerinde, kıyı adalarında ve Tazmanya'da bulunur ve Elapidae familyasında yer alan iki zehirli yılan türünün ortak adıdır. Doğu Kaplan Yılanı, son derece değişken renklere sahiptir, çoğunlukla kaplanınkilere benzer çizgileri vardır. Avına saldırmaya hazırlanırken, başını ve boynunu Asya ve Afrika kobralarına benzer şekilde düzleştirerek saldırıya geçer.

KRAL KOBRA 

Kral Kobra yılanı, dünyanın en uzun zehirli yılanıdır. Isırınca, muazzam miktarda paraliziye yani sinir ve kaslarda tahribat, felç durumuna neden olan nörotoksinler zerkeder. Yılanın zehri o kadar güçlüdür ki, bir fili sadece birkaç saat içinde öldürebilir. Hemen tedavi edilmeyen insanları ısırmasında vakaların en az yüzde 50 ila 60'ında ölüme neden olur.

ÇÖL ENGEREĞİ 

Çöl engereğinin şimdiye kadar beş tane alt türü tanımlanmıştır. Tüm yılanların en ölümcülü şeklinde anılıyor ve bilim adamları bu yılan türünün diğer yılan türlerinin toplamından daha fazla insan ölümünden sorumlu olduğunu belirtiyor.

KIYI TAYPANI 

Kıyı Taypanı, kuzey ve doğu Avustralya'nın kıyı bölgelerine ve Yeni Gine adasında yaşar. Kıyı Taipan veya yaygın olarak Taipan, Elapidae familyasındaki büyük ve son derece zehirli bir yılan türüdür. Aynı aileden olanlarla benzer zehre sahiptir. Isırması durumunda, hızlı tedavi edilmeyen vakaların yüzde 80'inden fazlasında öldürücü etkiye sahiptir.

İÇBÖLGE TAYPANI 

Bu yılan, Elapidae familyasından doğu Avustralya'nın iç bölgesinde yaşayan zehirli bir yılan türüdür. Dünyanın en ölümcül yılanı olmamasına rağmen, karada yaşayan yılanlar arasında en güçlü zehre sahip olanıdır. Zehri taipoksin, kasları felç eden, nefes almayı engelleyen, kan damarlarında ve dokularında hemorrajiye neden olan ve kaslara zarar veren nörotoksinlerin, prokoagülanların ve miyotoksinlerin karmaşasına neden olur.