Tgrt Haber
06 Şubat 2024 15:09 - Güncelleme : 06 Şubat 2024 15:09

Kediden kediye kan nakli yapıldı: Kedilerin 100'ün üzerinde kan grubu var

Zonguldak'ta kansızlık sıkıntısı yaşayan bir kediye başka bir kediden kan nakli yapıldı. Kedilerin insanlar gibi 4 değil 100'e yakın kan grubu olduğu ortaya çıktı.

Editör: Banu İriç / Kaynak: İhlas Haber Ajansı
zonguldak,kedi

Evde bakılan tekir cinsi kedi kan bağışı yapılarak ölümden kurtuldu. Zonguldak’ta geçtiğimiz günlerde evde bakılan 2 yaşında tekir cinsi kedi mide bulantısı ve solunum güçlüğü çekmesi nedeniyle kent merkezinde bulunan Zonguldak Veteriner Kliniğine getirildi. Veteriner hekim Önder Alkan tarafından muayene edilen kedide kansızlık tespit edildi. Kedinin kan grubunun tespit edilmesinin ardından aynı kan grubuna ait başka bir kediden kan nakli gerçekleştirildi.

Kediden kediye kan nakli yapıldı: Kedilerin 100'ün üzerinde kan grubu var - 1. Resim

Kan naklinin ardından kedi yeniden sağlığına kavuşarak taburcu edildi. Veteriner Önder Alkan, “Kansızlık bu bir semptom. Hayvanın 2 yaş isimli Minnoş isimli kedimiz. Kansızlık tespit ettik. Bu geldiğinde bize şikayeti solunumda güçlüğü, yemek içme yok ve kusma vardı. Kansızlıkla ilgili bir durum meydana geldiğini ve müdahale edilmezse kan nakli yapılmazsa hayvanı kaybedeceğimiz anlaşıldı. Ve bir kan nakli yaptık. Başka bir donör kedi bulduk. Onun tahlillerini yaptık temiz çıktı. Ondan aldığımız kanı kedimize nakil ettik. Dolayısıyla hayvanın hayatı kurtulmuş oldu. İlk etapta kan nakli semptomları ortadan kaldırdı. Kedimiz normale döndürdü. Kan naklinin altında ki hastalığı bulmak gerekiyor. O altındaki hastalığı bulduktan sonra hayvan tedavi edilerek taburcu edildi. Kan nakli hayvanlarda uygulanan ve yapılan bir şey. Bizim işletmemizde de kan nakli yapılmaktadır. Hayvanlarda da kan grupları insanları gibi 4 tane değil. 100 üzerinde kan grupları olanlar var. Kan gruplarını belirlemek için belirli testler var. Acil durum olursa kan gruplarını belirlemek için küçük testler yapılıyor. Pıhtılaşmalara bakılıyor. 2’inci 3’üncü kan nakillerinde sıkıntı olabiliyor” dedi.

Kediden kediye kan nakli yapıldı: Kedilerin 100'ün üzerinde kan grubu var - 2. Resim

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...