Tarih : 18.10.2021 - 11:09 Yorum : 0

Van Gölü'nde vahim tablo: Tekneler limana yanaşamadı

Dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü'nün, küresel iklim değişikliğinden dolayı çekilen suları yalnızca hayvanları değil insanları da olumsuz etkiliyor. Su seviyesinin düşmesi sonucu balıkçılıkla geçimini sağlayan vatandaşlar teknelerini limana yanaştıramazken küresel felaketin boyutu da bir kez daha gözler önüne serildi.

Van Gölü'nde vahim tablo: Tekneler limana yanaşamadı

Dünyanın en büyük sodalı gölü, Türkiye'nin ise en büyük gölü unvanına sahip Van Gölü'nde, küresel iklim değişikliği sebebiyle sular çekildi. Kuruma aşamasına gelen gölde balıkçı tekneleri limana yanaşamazken bölgedeki vatandaşlar, yetkililerden yardım isteyerek konu hakkında önlem alınmazsa çok daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalınabileceğini dile getirdi.

Küresel iklim değişikliği ve yağışların azalması nedeniyle oluşan kuraklık, Van Gölü’nde balıkçılık yaparak geçimini sağlayan vatandaşları olumsuz etkiledi. Sıcaklıkların artmasıyla beraber yağışların azalması Van Gölü'ndeki su kaybını artırdı. Gölde suların çekilmesiyle birlikte balıkçı limanlarındaki sularda sığ kaldı. Van’ın Çitören Mahallesi’ndeki balıkçı limanında suların sığ kalmasından dolayı tekneler limana giremedi.


Gölde suların çekilmesi balıkçıları olumsuz etkiledi.

GÖLDEKİ SU KAYBI KRRİTİK SEVİYEDE

Van Gölü’nde yaşayan inci kefali balığını avlayarak geçimini sağlayan balıkçılar, avdan döndükten sonra teknelerini limana yanaştıramadı. Limanın içindeki tekneler kullanılamazken, 8 balıkçı teknesi limanın dışında kaldı. Balıkçıların yaşadığı olumsuz durum, göldeki su kaybını bir kez daha gözler önüne serdi.


Balıkçı tekneleri limana yanaşamıyor.

ÇIKACAK BİR FIRTINADA BÜYÜK KAYIP OLACAK

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, Çitören Mahallesi’nde yüzlerce insanın geçimini Van Gölü’ndeki inci kefali balıkçılığından sağladığını hatırlattı. Van Gölü’nün çekilmesiyle birlikte limanlarda suyun sığlaştığını ifade eden Akkuş, yetkililerden yardım isteyerek şu açıklamayı yaptı:


Küresel iklim değişikliği Van Gölü'nü de kuruttu.

"Limanda suların sığlaşmasından dolayı onlarca balıkçı teknesi limana giremiyor. Van Gölü’nün çekilmesinin ortaya çıkardığı sorunlardan biri de budur. Göl kenarında bulunan balıkçı limanları artık işlevsiz hale geliyor. Buraların derinleştirilmesi ya da ileri plana alınması lazım. Limana giremeyen balıkçılar tekneleri limanın girişine bırakıyor. Çıkacak bir fırtınada bu teknelerin hepsi hasar görecek veya batacaktır. Dolayısıyla ilgili kurumların buna bir çözüm bulması gerekmektedir"


Fırtına halinde balıkçı teknelerinin tamamının batmasından endişe ediliyor.

"10 BİN LİRAYA LİMANI TEMİZLETTİK AMA YETMEDİ"

Geçimini inci kefalini avlayarak sağlayan balıkçı Nurettin Yıldırım ise Van Gölü’nün kuraklıktan dolayı çekildiğini belirterek, “Suların çekilmesiyle barınağımız bozuldu ve tekneler artık yanaşamıyor. 12 teknemizden 4’ü hasar gördü. Şanzımanı kırılan bir tekneyi ise karaya çektik. Diğer tekneler ise limanda kaldı. Limanın temizlenmesi için özel olarak 10 bin liraya kepçe kiraladık. Limanı temizlettik ama bu sadece 10 gün sürdü. Suların tekrar çekilmesiyle barınaktaki sular yine sığ kaldı” şeklinde konuştu.


Balıkçılar yetkililerden yardım istiyor.

Kaynak : İHA/VAN
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber