24˚
İstanbul
24˚
açık
Nem %39
Rüzgar 5.40 /s
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/19˚
Cumartesi
26˚/18˚
24 Mayıs 2022 Salı
2021-10-04 18:06:06

Mescitten restorana çevrilen bina mühürlendi, köylüler kurban kesti

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde mezarlık içerisinde bulunan mescidin restorana çevrilmesi vatandaşlar tarafından tepki ile karşılanmıştı. O restoranın sonradan mühürlenmesini vatandaşlar kurban keserek kutladı.

Mescitten restorana çevrilen bina mühürlendi, köylüler kurban kesti
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Karabük’ün Safranbolu ilçesine bağlık Tokatlı köyünde bulunan mezarlıklar dökülen hafriyat nedeniyle toprak altında kalması ve mezarlık içerisinde bulunan mescit restorana dönüştürülmesi köylüler ile muhtarı karşı karşıya getirmişti. 

KAYMAKAMLIK DEVREYE GİRDİ

Olayın büyümesi ve kavgaya dönüşmesi üzerine Safranbolu Kaymakamlığı çalışmaları durdurma kararı alarak olayla ilgili inceleme başlatmıştı. Yapılan incelemelerin ardından 3194 sayılı İmar Kanunun 32.maddesi gereğince mezarlık içerisindeki restoranın mühürlenmesine karar verildi. Alınan karardan mutluluk duyan köylüler kuran okutup kurban kesti

(Tepki çeken restoran mühürlendi)

“MEZARLIĞIN İÇİNDE MESİRE ALANI OLMAZ”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan köylülerden Mehmet Bal, “Burası yeniden mescit olarak kullanılacak. Bunlar burayı terk edecekler. Mezarlığın içinde mesire alanı olmaz. Aşağıda 200’e yakın mezar var. 100’ü sahipli. O mezarlar toprak altında, çıkarılmasını istiyoruz. 3 bin 500 kamyon hafriyat var burada. Bunların çıkarılması için elimizden geleni yapacağız. 5.5 aydır yorulduk. En sonunda hallettik kurbanımızı kestik” dedi.

 

Etiketler