24˚
İstanbul
24˚
açık
Nem %38
Rüzgar 4.68 /s
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/19˚
Cumartesi
26˚/18˚
24 Mayıs 2022 Salı
2022-01-19 16:30:05

Meteoroloji ve AKOM İstanbul için uyardı: 4-5 gün kar yağışı etkili olacak

İstanbul’da gece saatlerinden itibaren zaman zaman yağan kar yağışı kuvvetli şekilde etkisini gösterecek. AKOM ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarıda Cuma akşamından itibaren gelecek olan yağışın 4-5 gün sürmesi bekleniyor.

Meteoroloji ve AKOM İstanbul için uyardı: 4-5 gün kar yağışı etkili olacak
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından günler öncesinde yapılan kar yağışı uyarısı yurdu etkisi altına aldı.  Beklenen kar yağışı hayatı olumsuz etkilerken birçok ilde eğitime ara verildi. Kar yağışına ilişkin AKOM’dan gelen yeni açıklama ile Cuma gününden itibaren etkisini arttıracak olan yağışların 4-5 gün süreceği belirtildi.

CUMA GÜNÜ SICAKLIKLAR DÜŞÜYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), kar uyarısında bulundu. AKOM verilerine göre Cuma günü öğle saatlerinden itibaren sıcaklıkların düşmesi beklenirken akşam saatlerinden itibaren İstanbul’da etkili bir kar yağışı olacağı tahmin ediliyor.  19’a yakın birimle nöbet tutulduğunu ifade eden Selçuk Tütüncü, Cuma gününden itibaren kuvvetli bir kar yağışının gelmesini beklediklerini ifade etti.

KAR YAĞIŞI 4-5 GÜN ETKİLİ OLACAK

Kar yağışının yaklaşık 5 gün süreceğinin öngörüldüğünü belirten Selçuk Tütüncü: “Şu ana kadar gördüğümüz kar yağışları lokal ve genelde yüksek kesimlerde oldu. Çocuklar maalesef doya doya kar topu oynayamadılar ama şu anki beklenti, hafta sonundan itibaren çocuklar biraz daha sevinecek gözüküyor. Cuma günü öğlen saatlerinden itibaren havanın soğuyacağı tahmin ediliyor. Cuma günü öğlen saatlerinden sonra belki karla karışık yağmur başlayabilir. Sistemin daha sonra etkisini arttırarak cumartesi, pazar olmak üzere yine 4-5 gün süreyle sürdüreceği tahmin ediliyor. Meteorolojik parametreler son güne kadar değişebiliyor. Biz de sürekli gözlem halindeyiz” dedi.

"CUMA GÜNÜ YENİ YAĞIŞLI SİSTEME GİRİLECEK"

Hava tahmini uzmanı Bayram Doğan, "İstanbullular bugün kar yağışını akşam saatlerine kadar hafif hafif görecekler. Yarın İstanbul'da bir kar yağışı beklemiyoruz. Cuma günü itibariyle İstanbul, yeni bir yağışlı sistemin etkisine girecek. Önce yağmurla başlayacak. Öğle saatleri gibi karla karışık, akşam saatlerinden itibaren de kara dönmesini bekliyoruz. Sonraki günlerde de hafta sonu ve haftaya çarşambaya kadar İstanbullular aralıklarla kar yağışlarını görecek. Şu an için santim vermek için erken, çünkü haftaya ve hafta sonu yağacak bir kar var. Her gün bu sistemler değişiyor. Şu an için hafta sonu biraz etkili olabilir gibi ama santim vermek için erken. Cuma günü başlayacak kar yağışı 5 gün süreyle İstanbul’da etkili olacak. Cumartesi, pazar, pazartesi, salı ve çarşamba günü İstanbullular kar yağışını aralıklarla görecek. Zaten sürücülerin kar lastiği ya da zincir kullanmaları gerekiyor. Çünkü hava sıcaklıkları da mevsim normallerinin altında olacağı için özellikle gece ve sabah saatlerinde yerde de kar olacağından buzlanma olayı olabilir. Buna karşı da yine vatandaşların tedbirli olmaları gerekiyor” dedi.

 

 

Etiketler